Home » بلاک چین چیست؟!

بلاک چین چیست؟!

معرفی بلاک چین ؛ زنجیره قدرتمند فناوری

اگر اخبار اخیر تکنولوژی را دنبال کرده باشید حتماً صحبت هایی راجع به بلاک چین شنیده اید. تکنولوژی ای که با بیت کوین آغاز شد و اکنون فراتر از هر نوع رمزنگاری است که تاکنون شنیده اید چرا که با ویژگی هایی که دارد امنیت فوق العاده داده ها را برای کاربردهای خاص به وجود آورده است.

بلاک چین یک سیستم همکاری برای تهیه امنیت داده هاست. از رمزنگاری به طور معلوم برای قفل نمودن داده ها استفاده می شود. اما زمانی که شما اطلاعاتی دارید که باید توسط تمام افراد یک سازمان دیده شود مانند اطلاعات حسابداری یک سازمان دولتی که به امنیت هم احتیاج دارند ،  چه باید کرد؟

مشکلی که در اینجا به وجود می آید این است که وقتی تمام افراد می توانند اطلاعات را ببینند و ویرایش کنند دیگر نمی توان از امن بودن داده ها مطمئن بود. Block Chain برای پاسخگویی به نیازهای امنیتی این شرایط خاص طراحی شده است. در یک Block Chain هر زمان که کسی به اطلاعات دسترسی پیدا کرد و اطلاعات آپدیت شد این تغییرات ذخیره و ثبت می شوند، سپس رمزنگاری و مهر و موم می شوند و دیگر قابل ویرایش نیستند. تغییراتی که بعد از آن رخ می دهند نیز ذخیره و به رکورد اصلی اضافه می شوند و دفعات بعدی که کسی تغییراتی را در اطلاعات ایجاد می کند، تمام مراحل تکرار می شود و در یک بلوک جدید رمزنگاری شده و به بلوک های قبلی اضافه می شود. دلیل نامگذاری Block Chain هم همین زنجیره های متوالی از بلوک هاست. در این فرایند که اتصال بلوک های جدید به بلوک های قبلی تکرار می شود، کاربران امکان مشاهده تمام تغییرات را دارند اما فقط می توانند آخرین نسخه را ویرایش کنند.

برای مثال تصور کنید که شما عضوی از یک مجموعه 10 نفره هستید که در حال تهیه و جمع آوری یک مجموعه LEGO هستند. شما در یک زمان می توانید فقط یک قطعه به مجموعه اضافه کنید اما نمی توانید قطعه ای را حذف کنید. ضمن اینکه همه اعضا باید درباره قطعه بعدی به توافق برسند، در این حال شما می توانید تمام قطعه ها را مشاهده کنید اما تنها قادر به حذف آخرین قطعه هستید.

یا مثلا یک سند مشارکتی را در Google Doc یا Office 365 در نظر بگیرید. همه افراد می توانند به اسناد دسترسی داشته باشند و تغییراتی را اعمال کنند و آن را به عنوان یک صفحه گسترده جدید ذخیره کنند. شما می توانید تغییرات قبلی را مشاهده و اطلاعات جدیدی را اضافه کنید اما نمی توانید اطلاعات قبلی را تغییر دهید.

باید بدانید که Block Chain بیشتر برای امنیت داده های مالی استفاده می شود و داده های مالی دیجیتال مثل بیت کوین بیشترین استفاده را از Block Chain دارند. با توجه به این موضوع است که موسسات مالی ای نظیر JP Morgan Chase و بورس اوراق بهادار استرالیا در حال استفاده از Block Chain برای حفاظت از سیستم های مالی خود هستند. بنیاد بیل گیتس امیدوار است که سیستم های توزیع بانکی از Block Chain برای ارائه خدمات رایگان به مردم استفاده کند.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

بلاک چین، فهرست توزیع شده یا لیست پیوسته ای از معاملات رمزگذاری شده یا در واقع فایل دیجیتالی است به نام Block که در شبکه های کامپیوتری کپی می شوند. این همکاری Crypto Graphy و شبکه های Peer To Peer است. حتماً با شبکه های Peer To Peer آشنا هستید. سرویس هایی Bit Torrent که به کاربران اجازه می دهند که فایل های دیجیتال را در مکان های مختلف با یک اتصال آپلود و دانلود کنند.

ایده اصلی بلاک چین این است که داده های رمزنگاری شده بدون استفاده از هیچ سرور متمرکزی داده های خود را به نسخه های جدیدش متصل می کند.

بنابراین ما در این رابطه سه عنصر داریم :

  • شبکه های Peer To Peer شامل کاربران که تمام رکوردهای Block Chain را ذخیره می کند.
  • داده هایی که کاربران به آخرین بلوک اضافه می کنند به روز رسانی شده و به کل رکورد اضافه می گردد.
  • توالی رمزنگاری ای که کاربران تولید کرده اند روی آخرین بلوک قفل شده و داده هایی متوالی را بر روی رکورد ایجاد می کنند.

اجزای سازنده بلاک چین :

Block :

همانطور که در بالا توضیح داده شد Block Chain زنجیره پیوسته تغییر ناپذیری از رکوردهاست تحت عنوان بلوک. هر بلوک ممکن است شامل انواع مختلفی از داده ها مثل شناسه های دیجیتال منحصر به فرد محصولات فیزیکی باشد.

Block ها توسط Hash زنجیر ((Chained)) می شوند. علاوه بر داده ها، هر بلاک شامل index، یک Time Stamp ((برچسب زمانی))، مجموعه ای از داد و ستدها و یک Hash از بلوک های قبلی است.

The Hash :

در بلاک چین هر Hash نقش مهمی را ایفا می کند.

Hash تابعی است که مقادیر ورودی را می گیرد و برای هر ورودی خروجی تعیین می کند. از آنجا که هر بلوک جدید حاوی یک Hash از بلوک های قبلی است، بلوک های زنجیره ای غیر قابل تغییر هستند. اگر هکر یک بلوک را در زنجیره خراب کند تمام بلوک های بعدی حاوی هش های نادرست هستند.

Encrypted Transaction :

تراکنش های رمزنگاری شده کلید اصلی برای Block Chain هستند.

هر فایل رمزنگاری شده دارای کلید عمومی((Public Key)) و کلید خصوصی ((Private Key))می باشد.  نکته مهم این است که مانند سایر کلیدهای رمز ، Private Key  نباید در اختیار کسی قرار بگیرد و بهتر است کپی دیجیتال از کلید خصوصی در سیستم های رایانه ای وجود نداشته باشد.

POW یا Proof of Work :

زمانی که یک Block Chain در حال تکمیل است از الگوریتم POW برای ایجاد یک بلوک جدید استفاده می شود. تکنیک معدن بیت کوین نمونه بارز الگوریتم POW است.

به طور خلاصه، بلاک چین قطعه ای از داده هاست که:

  • به طور مداوم آپدیت می شوند: کاربران Block Chain می توانند در هر زمانی به داده ها دسترسی پیدا کنند و اطلاعات خود را به آخرین بلوک اضافه کنند.
  • توزیع شده هستند: نسخه ای از داده ها در Block Chain رمزنگاری می شوند و تمام کاربران می توانند تغییرات خود را اعمال کنند و در نهایت همه باید روی آپدیت های جدید به توافق برسند.
  • به تایید نیاز دارند : تمام تغییرات هم دربلوک جدید و هم در بلوک قدیمی باید توسط همه کاربران تایید شود.
  • امنیت دارند : در Block Chain تغییر داده ها به این دلیل که نسخه ای از آن در تمامی سیستم های شبکه وجود دارد امکان پذیر نیست و هک یا حذف اطلاعات از چنین سیستمی ممکن نمی باشد.

مرجع : www.mimtech.ir
By | 2020-01-14T05:45:34+00:00 دسامبر 14th, 2019|Block Chain, IOT, Technology, Uncategorized @fa|0 نظر

ارسال نظر