فناوری AIoT یا هوش مصنوعی اشیا چگونه دنیای ما را تغییر داده است

فناوری AIoT

در دهه‌ای که گذشت، کسب‌‌وکارهای زیادی به وسیله فناوری اینترنت اشیا IoT متحول شده‌اند. اخیرا بیشتر ما شاهد پیشرفت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های زیادی در زمینه هوش مصنوعی AI و یادگیری ماشین Machine Learning شده‌ایم. در دهه‌ فعلی، این فناوری‌ها در حال ادغام با یکدیگر هستند تا موج تازه‌ای از اکتشافات را معرفی و به دست بیاورند. یکی از این اکتشافات، فناوری AIoT نام دارد.

تعریف فناوری AIoT به زبان ساده

به تلفیق و در هم آمیختن دو فناوری هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IoT) ، فناوری AIoT می‌گویند.با استفاده از فناوری IoT، دستگاه‌ها یا اشیا Things می‌توانند بر اساس اطلاعات دریافت شده با یکدیگر اطلاعات برقرار کنند و تصمیم‌گیری کنند. زمانی که هوش مصنوعی معرفی شد، شبکه توانست اعمال قبلی را خود یاد بگیرد، تا رفتار آینده را پیشبینی کند و طی زمان عملکرد خود را افزایش دهد.

این یک ارتباط برد-برد است. به طوری که هوش مصنوعی با بهبود فرایند تصمیم گیری اینترنت اشیا را ارتقا و به آن ارزش می‌بخشد. در حالی که اینترنت اشیا با تبادل داده و اتصال به قابلیت‌های هوش مصنوعی می‌افزاید.

چرا فناوری AIoT 

استفاده درست و موثر از فناوری AIoT می‌تواند مزیت‌های زیادی همچون تداوم رقابت را برای شرکت‌ها و موسسات به همراه داشته باشد. به همین منظور، کسب‌و‌کارها باید درباره تاریخچه و مزیت‌های محسوسی که فناوری AIoT به کاربران می‌دهد آگاه شوند.

کاربرد فناوری AIoT

در دنیای امروزی کسب‌وکار، فناوری AIoT درحال تغییر نحوه کارکرد شرکت‌ها و موسسات است. تغییر بخش‌های مختلفی شامل بخش تولید، فروش، بازاریابی و… که به آن می‌پردازیم:

بخش تولید

همانطور که می‌دانید نظارت با استفاده از دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا بسیار شایع است. برای مثال با نود دیتالاگر شرکت سپهر انفورماتیک درخشان می‌توانید محیط مورد نظر خود نظارت کنید و عناصری مانند دما و میزان رطوبت را به حد مورد نظر برسانید.

پیاده‌سازی فناوری AIoT توسط یک تولید کننده صنعتی از داده اینترنت اشیا برگرفته از هوش مصنوعی نه تنها به آن‌ها قابلیت آنالیز دقیق و پیشبینی شده از تجهیزات را می‌دهد. بلکه این راه حل هوشمندانه، می‌تواند به آن‌ها در انبارداری، خرید و تعمیر قطعات کمک کند. این موضوع باعث می‌شود تا اقدامات پیشگیرانه‌ای جهت حفظ و تعمیر تجهیزات انبار انجام شود. این رویکرد موجب بهبود و بازدهی بیشتر کارها، کاهش زمان از کار افتادگی و بهبود کارایی محصولات شده؛ این فناوری یک تغییر اساسی از روش‌های نظارتی گذشته به یک مدیریت به صورت پیشگیرانه ایجاد کرده است. علاوه بر این، فناوری AIoT تعاملات غیر ضروری را کاهش داده و باعث تسهیل فاصله اجتماعی امن شده.

فروش و بازاریابی

یک کارخانه خرده فروشی حوضه تکنولوژی با استفاده و بهره وری از اطلاعات مشتریان از این فناوری جهت رشد و بهبود فروش خود استفاده می‌کند. با تکنولوژی شناسایی لحظه ای، نزدیکی و ردیابی علایق کاربر از طریق تلفن‌ همراه ، به مشتریان داخل فروشگاه قابلیت شخصی سازی می‌دهند.

فناوری AIoT این موضوع نه تنها موجب شلوغ‌تر شدن فروشگاه‌ها و بازارها می‌شود، بلکه موجب افزایش راهیابی کاربران در فروشگاه شده و اطلاعات ارزشمندی جهت تشویق مشتریان برای خرید ارائه می‌دهد

فناوری AIoT

شهر‌های هوشمند

دستگاه‌های IoT می توانند داده‌های گذشته و زمان واقعی ترافیک را برای پیش بینی و به نوبه خود کاهش ترافیک و شلوغی ترکیب کنند. همانند نگهداری پیش بینی شده در تولید‌، هوش مصنوعی می تواند پیش‌بینی‌های دقیق‌تری از خرابی‌های احتمالی در خدمات شهری (مانند مدیریت زباله و تامین آب) و خطراتی مانند بلایای طبیعی را امکان‌پذیر کند.

پیشنهادی: شهر‌های هوشمند

کارخانه‌ها

در صنعت ماشین سازی، از فناوری AIoT برای پیشبینی خطاهای احتمالی یا قطعات خراب و آسیب‌دیده استفاده می‌شود. به علاوه بهره‌بری از آن موجب تسهیل خدماتی مانند سرویس دوره‌ای مشتریان می‌شود. این موضوع موجب کاهش ایجاد مشکلات مکانیکی و صرفه‌جویی در وقت مشتری می‌شود.

فناوری AIoT

دو گام حیاتی نیاز است جهت بهره بری از فناوری AIoT برداشته شود.

ابتدا باید تیم‌های AI و IoT به یکدیگر ملحق شوند. همکاری بین متخصصان و برنامه نویسان این دو حوضه موجب بهبود عملکرد نرم افزار بر روی سخت افزار سازگار می‌شود. همزمان، تیم‌های سخت افزار باید زیرساخت هایی بسازند که قادر به برآورده کردن نیازهای AI می‌باشد.

دوما، کسب‌وکارها باید تمرکز خود را از نظارت به پیشبینی تغییر دهند. فناوری اینترنت اشیا امروزه بیشتر برای ردیابی کارایی و شرایط تجهیزات انجام می‌شود. اما برای استفاده از فناوری AIoT، این تمرکز باید به آینده نگری و پیشبینی تغییرات در کارکرد تچهیزات و پیشبینی نیازهای تعمیر تغییر یابد. انجام آن باعث می‌شود تا کسب و کار‌ها با استفاده از فناوری AIoT در زمینه بر طرف کردن نیازهای خود پیش قدم بمانند که باعث کارایی بهتر آن‌ها می‌شود.

نتیجه‌گیری

درحالی که اینترنت اشیا و هوش مصنوعی مدام در حال توسعه و ارتقا هستند، امکان بوجود آمدن اکتشافات جدید بسیار زیاد است. از ماشین‌های خودکار گرفته تا شهر‌ها یا خانه‌های هوشمند و پایش محیط، فناوری AIoT توانایی تغییر هر بخش از زندگی ما را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست