اینترنت اشیا در مدیریت | شیوه های نوین مدیریت

folder_openاینترنت اشیاء
commentبدون دیدگاه

اینترنت اشیا یا IoT ، بدین معنی است که اشیا متصل به شبکه به طور مستمر و شبانه روز در حال تولید داده هستند و ما شاهد افزایش وسیع حجم داده می‎باشیم.

طبق برآوردهای انجام شده در حال حاضر نزدیک به 40 میلیارد دستگاه IoT استفاده می‎شود که پیش بینی شده تا سال 2022 تعداد دستگاه ها افزایش یابد و به 50 تا 70 میلیارد دستگاه برسد

ایجاد فرصت شغلی 

با این میزان رشد دستگاه ها، از یک طرف شاهد گسترش زمینه های کاری استفاده از اینترنت اشیا در حوزه های مختلف کسب و کار خواهیم بود و از طرف دیگر با اقیانوسی از داده مواجه خواهیم بود که هر یک از دستگاه های فوق با توجه به ماموریت تعریف شده، نقش به سزایی در تولید خواهند داشت.

حجم بالای داده تولیدی توسط حسگرهای دستگاه های IoT به درون استخر عظیم کلان داده سرازیر می‎شود و این فرصت طلایی را برای شرکت های هوشمند فراهم می کند تا بتوانند از این حجم داده در جهت تصمیم گیری استراتژیک و عملیاتی استفاده نمایند.

تصمیم گیری استراتژیک، پاسخ به پرسش های کلیدی توسط رهبران سازمان ها است و در تصمیم گیری عملیاتی، داده و تحلیل در دسترس عموم افراد در یک سازمان به کمک یک ابزار سلف سرویس قرار داده می‎شود.

گسترش تصمیم گیری داده محور در تمامی سطوح سازمان است. 

حال ما به بررسی این داده ها در شیوه های نوین مدیریتی و دستیابی به حداکثر بهره وری مجموعه های صنعتی، اداری و دولتی خواهیم پرداخت.

 

استراتژی

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا بعضی از شرکت های بزرگ و موفق در مدت زمان کوتاهی با از دست دادن سهم بزرگی از بازار خود به موقعیتی معمولی و حتی تاسف بار تنزل یافته اند و چرا برخی از شرکت های کوچک و گمنام به یکباره به جایگاه های ممتازی در صحنه رقابت بین الملل رسیده اند؟

به عقیده بسیاری از متخصصان علم مدیریت پاسخ  به این گونه سئوالات را باید در مفاهیمی به نام استراتژی و مدیریت استراتژیک جستجو کرد.

فشار فزاینده‎ کسب و کار در فضای رقابتی، شرایط را به گونه ای رقم زده است که بقا و پویایی سازمان ها به برخورداری مدیران سازمان ها از قابلیت تفکر استراتژیک وابسته باشد.

مدیرانی که به قابلیت تفکر استراتژیک مجهز باشند می توانند سایر کارکنان را به یافتن راه کارهای خلاقانه ترغیب کنند.

همچنین بخوانید : اینترنت اشیاء چیست؟ | 5 کاربرد اساسی IoT در تکنولوژی

اینترنت اشیا

ما در چند دهه اخیر، مجذوب کارکرد گجت ها در مقیاس های بزرگتر شده ایم، اما پتانسیل های اصلی و قابلیت های بالای اینترنت اشیا، در چند سال اخیر بیشتر به چشم می خورد.

به تدریج با فراگیر شدن اینترنت بی سیم، مفهموم اینترنت اشیا تکامل یافت، سنسورهای قوی و پیچیده توسعه پیدا کردند و انسان ها متوجه شدند که این تکنولوژی علاوه بر یک ابزار حرفه ای، می تواند همچون یک ابزار شخصی باشد.

اگرچه مفهوم اینترنت اشیا از سال 1999 نام گذاری شد، اما این تکنولوژی، ده ها سال است که در حال توسعه است. برای مثال:

در اوایل 1980، اولویت دستگاه اینترنی، یک ماشین نگهداری و تحویل نوشابه در دانشگاه کانگی ملون بود. برنامه نویسان توانستند که از طریق اینترنت به این ماشین متصل شده و وضعیت آنرا بررسی نمایند و اینکه بتوان از راه دور آن را مدیریت کرده و به مشتری سرویس دهی کند.

امروزه اینترنت اشیا یک مفهوم در تمامی آبجکت ها از ماشین های صنعتی تا گجت های پوشیدنی است که با استفاده از سنسورهای داخلی خود می‎تواند داده را جمع آوری کند و در زمان مناسب ار دیتای جمع آوری شده در شبکه استفاده نماید.

یافته ها

بکارگیری بستر ابری کاربردهای حوزه سلامت اینترنت اشیا راهکار کارایی برای مدیریت داده های جمع آوری شده از سنسورهای این حوزه است. در واقع جزئیات و پیچدگی های فنی زیر ساخت را از دید توسعه دهندگان کاربردهای سلامت مخفی می‎کند. همچنین جمع آوری و تجمع داده را آسان تر و با هزینه کمتر فراهم می آورد.

در عصر اینترنت اشیا ( IoT )، بسیاری از اشیا که ما را احاطه کرده‎اند، در یک یا چند فرم در شبکه قرار می‎گیرند. فناوری های شبکه حسگر، برای برآورده ساختن این چالش جدید، که در آن سیستم های اطلاعاتی و ارتباطی نامرئی در محیط اطراف ما جاسازی شده است، افزایش می یابد.

این امر باعث تولید مقدار زیادی اطلاعاتی می‎شود که باید به صورت یکپارچه، کارآمد و به راحتی قابل تفسیر، ذخیره، پردازش و ارائه شوند.

امروزه اینترنت اشیا یک مفهوم در تمامی آبجکت ها از ماشین های صنعتی تا گجت های پوشیدنی است که با استفاده از سنسورهای داخلی خود می توانند داده را جمع آوری کرده و در زمان مناسب از آن دیتای جمع آوری شده در شبکه استفاده نماید.

اینترنت اشیاء - Iot

 

حفاظت از داده ها در اینترنت اشیا

در اینترنت اشیا ( IoT ) نیز حفاظت از داده های کاربران بسیار مهم است. بدین منظور سیستم های اینترنت اشیا باید از نظر امنیتی امکان تشخیص بد افزارها یا تهدید ها را داشته باشند و پروتکل های امنیتی استاندارد را رعایت نمایند.

در غیر این صورت کل یک سیستم می تواند توسط اتصال یک دستگاه غیرمجاز به خطر بیفتد. سایر ریسک ها و خطرات ممکن شامل حفاظت از کلان داده های تولید شده و داده های ضروری که قدرت و فواید اینترنت اشیا را افزایش می دهند، می باشد که این ضرورت را ایجاد می کند در لایه طراحی سیستم های مختلف، تمامی موارد امنیتی را لحاظ نمود.

در شکل زیر موارد یاد شده را مشاهده می فرمایید.

 

اینترنت اشیاء - Iot

 

کارایی داده ها در اینترنت اشیا

از داده تولید شده در اینترنت اشیا توسط دستگاه های IoT می توان برای بهبود عملکرد و کارآیی فرآیندها و همچنین ارتقاء سطح کیفی شیوه انجام یک فعالیت استفاده کرد.

اوبر ( Uber ) یک سرویس هم سفری آنلاین برای بار اول در شهر سان فرانسیسکو پیاده سازی شده است. اپ موبایل تلفن این شرکت هوشمند به طور خودکار، مسافرین را با نزدیک ترین راننده مرتبط می سازد و موقعیت مسافر را به راننده می‎فرستد. مشتریان از طریق اپ تلفن تقاضای سواری کرده و موقعیت راننده خود را ردیابی می‎کنند.

اوبر به کمک داده های خود قادر خواهد بود علاوه بر بهینه سازی قیمت های خود بر اساس تقاضا، مدیریت زنجیره رانندگان را نیز انجام دهد.

یک مثال دیگر Rolls-Royce است. این شرکت سیستم های تولیدی خود را در یک محیط مبتنی بر اینترنت اشیا شبکه کرده است. کارخانه این شرکت در سنگاپور و در زمان تولید تیغه های فن بیش از نیم ترابایت داده تولید می کند. در ادامه این داده ها جهت کنترل کیفیت که یکی از حوزه های حیاتی موفقیت شرکت است استفاده می گردد.

 

نتیجه گیری 

تکامل اینترنت و پهنای باند و پروتکل های ارتباطی در پیشرفت اینترنت اشیا ( IoT ) بسیار مهم است. هر ساله اینترنت سریع تر و ارزان تر می‎شود و علاوه بر این، دستگاه های دیگری با عملکرد داخلی Wi-Fi ایجاد می‎شوند و پروتکل های پیشرفته تری مانند NB-IoT برای اینترنت اشیا با سرعت بیشتر و مصرف انرژی پایین تری در حال توسعه است. در نتیجه، اشیا با سرعت بیشتر و ارزان تری به اینترنت متصل خواهند شد.

با توجه به WoT یا همان (Web of Things)، جریان داده ها از فرد به فرد، از فرد به دستگاه و از دستگاه به دستگاه وجود دارد. در نهایت، اینترنت اشیا می‎تواند وسیله ای برای سود بیشتر، راحتی بیشتر و استفاده بهتر از منابع، حفظ انرژی و محیط زیست در آینده ای نه چندان دور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست