اتاق سرور چیست؟ اهیمت محافظت و مانیتورینگ آن چیست؟

folder_openserver room, Technology
commentبدون دیدگاه

اتاق سرور از مهم ترین قسمت های هر تجارت نوینی محسوب می شود. در پاسخ به این سوال که اتاق سرور چیست می توان گفت این اتاق به منظور نگهداری سرورها، روترها، سوییچ ها و سایر تجهیزات مرتبط ساخته می شود. به صورت خلاصه ، یک اتاق سرور خوب محیطی را فراهم می کند که تجهیزات رایانه ای بتوانند به صورت یک پاچه در یک مکان کار کنند.

 

چرا اتاق سرور اهمیت دارد؟

در تجارت نوین و مدرن، دیتا و اطلاعات به قدری مهم هستند که امروزه علمی به نام ماشین لرنینگ به وجود آمده است که بر پایه پردازش بیگ دیتا پایه گذاری شده است. می توانید در اینجا مقاله مربوط به ماشین لرنینگ را بخوانید.

حال در چنین دنیایی که اطلاعات حرف اول را می زنند اهمیت اتاق سرور مشخص میشود. تمامی اطلاعات یک شرکت در سرور های آن می باشد. این اطلاعات همچنین برای ایمنی بیشتر در ذخیره ساز ها نگهداری می شود. این اطلاعات حاوی دیتای مربوط با چندین سال می باشد. ممکن است اطلاعات بانکی و مالی باشد. ضرر از بین رفتن اطلاعات مالی را براحتی می توانیم درک کنیم. موارد بسیاری دیگری را می توان مثال زد که همگی حائز اهمیت بالایی می باشند.

شرکت هایی که در حال ارایه سرویس به بیرون می باشند در صورت قطع سرویس با ضرر هنگفت مالی مواجه می شوند. در نظر بگیرید تاکسی اینترنتی یا تلفن همراه قطع شود. کنتور ضرر برای این مجموعه ها ثانیه ای می افتد.

امروزه تمامی امور یک سازمان به کامپیوتر ها ختم می شود. قطع خدمات درون سازمانی مانند نرم افزار های حسابداری و اتوماسیون و و غیره منجر به قطع کار سازمان می شود. حال ضرر بیکار شدن نیروهای یک مجموعه را در نظر بگیرید. حتما به مراکزی رجوع کرده اند که کار شما را انجام دهند و گفته اند شبکه قطع شده است. حجم ازدحام ارباب رجوع و گله و شکایت را به این بخش اضافه کنید.

 

اتاق سرور

اندازه و شکل اتاق سرور

اتاق سرور از نظر فنی تقریبا می تواند به هر اندازه ای باشد. از یک اتاق چند متری تا سالن های بزرگی که به صورت مخصوص تجهیز شده اند. وقتی اتاق سرور از یک اندازه خاصی بزرگ تر شود می تواند به یک مرکز داده تبدیل شود.

در واقع محیط این اتاق باید دارای تجهیزات تهویه هوا، وسایل سرمایشی باشد. هوشمند سازی اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است. اصلی ترین فاکتور در کنترل دمای اتاق سرور و یا کنترل شرایط محیطی اتاق سرور پایداری سیستم مانیتورینگ است که خود سیستم با توجه به عواملی نظیر نویزهای الکتریکی و الکترومغناطیسی -افزایش دما – افزایش و کاهش رطوبت -افزایش گرد و غبار – افزایش دود و یا موادری از جمله قطع و وصل ناگهانی مقاوم بوده و دچار مشکل نگردد و از کار نیافتند.

 

چه تجهیزاتی در یک اتاق سرور استفاده می شود؟

زمانی که قصد داریم یک اتاق سرور ایجاد کنیم باید یک سری تجهیزات نصب کنیم. البته با توجه به نیاز و نوع فعالیت هر مجموعه نوع تجهیز کردن این اتاق متفاوت می باشد. موارد زیر از جمله موارد مختلفی است که امروز در اکثر اتاق های سرور پیدا خواهید کرد:

اتاق سرور

 

 • رک شبکه: این قفسه ها در اتاق سرور نصب می شوند. رک های شبکه حفاظت فیزیکی ، بهبود کنترل دما و بسیاری موارد دیگر را ارائه می دهند. بیشترین مدل رک مورد استفاده در این اتاق 42 یونیت عمق 100 می باشد.

 

 • کامپیوتر سرور: اتاق سرورها از کامپوترهایی با سخت افزار قدرتمندی استفاده می کنند. در واقع به هر اندازه که مجموعه شبکه سازی بزرگتر باشد به همان اندازه نیاز است کامپیوتر های این اتاق قوی تر باشند. سرور دستگاه اصلی مرکز داده می باشد. کلیه خدمات از طریق سرور ها ارایه می شود.

 

 

 • روتر و سوئیچ: این دستگاه وظیفه مسیر دهی و ایجاد ارتباط بین سرور های داخل اتاق و محیط بیرون را فراهم می سازد. وظیفه سوئیچ شبکه برقراری ارتباط داخلی بین سرور ها و همچنین بین سرور و سایر تجهیزات مانند روتر و فایروال را بر عهده دارند.
 • کابل کشی ارتباطی: این بخش شامل ارتباطات کابلی بین تجهیزات و با بیرون است. این کابل می تواند مخابراتی، شبکه و فیبر نوری باشد.
 • فایروال: نفوذ به مرکز داده و سرقت اطلاعات و یا خرابکاری امری است که در خصوص مراکز داده بسیار اتفاق می افتد. فایروال جهت جلوگیری از این امر در اتاق سرور نصب و تنظیم می گردد.
 • دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات: هر چقدر هم در حفظ شرایط محیطی کوشا باشیم باز هم امکان خرابی سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد. به همین منظور با کمک تجهیزات ذخیره ساز از اطلاعات پشتیبان گیری انجام می شود. در صورت از بین رفتن اطلاعات با کمک این تجهیزات اطلاعات بازیابی می شوند.

 

کنترل درجه حرارت

اتاق سرور استاندارد باید کنترل درجه حرارت مناسب برای حفظ دمای اتاق بر اساس محدودیت تعریف شده برای سخت افزارهای موجود در اتاق را داشته باشد. باید تهویه هوای مناسب برای حفظ درجه حرارت بین ۶۵ – ۷۰ درجه فارنهایت داشته باشد. کنترل های محیطی باید مجهز به سیستم های هشدار دهنده در هنگام بروز مشکل باشند. برای اتاق های بزرگ، سیستم ها و تجهیزات خنک کننده باید برای حداکثر سازی کارآیی نصب شود.

اتاق سرور ، قلب هر کسب و کار است. بدون مدیریت پیوسته و کارآمد داده، ذخیره و انتشار، بیشتر کسب و کارها نمی توانند به درستی کار کنند و اگر برای سیستم مشکلی ایجاد شود، نمی توان کار کرد. اهداف اساسی در خصوص طراحی اتاق سرور باید کارآیی و ثبات همراه با تجهیزات در سطوح بهینه باشد.

این اتاق باید تمیز، بدون گرد و غبار باشد و تهویه مناسب داشته باشد. سرورها و سایر کامپیوترها به طور طبیعی گرما ایجاد می کنند و تهویه نامناسب می تواند منجر به گرمای بیش از حد و خرابی شود. در طراحی اتاق سرور مطمئن شوید که فضای کافی بین واحدها برای نظافت منظم و دسترسی راحت برای تعمیر و نگهداری با حداقل فضاهای غیر قابل دسترسی که گرد و غبار روی هم انباشته می شود، وجود دارد.

هر چه تهویه و خنک سازی بیشتری برای سرورها فراهم شود، کمتر احتمال دارد بیش از حد گرم شوند. مطمئن شوید که کنترل های محیطی و تخلیه موثر را برای طراحی اتین اتاق در نظر گرفته اید. لوازم جانبی بسیاری در بازار وجود دارند تا به تسهیل خنک سازی کمک کنند، از جمله کف کاذب، کابینت های خود خنک کننده و IRC.

 

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور چیست؟

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور در دو مدل مانیتورینگ شرایط محیطی و مانیتورینگ نرم افزاری استفاده می شود. مجموعه ای از یک کنترل پنل و تعداد زیادی سنسور می باشد. سنسور ها از طریق سیم های ارتباطی به کنترل پنل متصل می شوند. این سامانه به صورت مداوم این اتاق را مورد پایش قرار داده و در صورت دریافت سیگنال خطا از سنسورها به روش گوناگون افراد مجموعه را با خبر می سازد. این سامانه یک پتل نرم افزاری نیز در اختیار شما قرار می دهد تا شرایط اتاق را بررسی کرده و قبل از وقوع حادثه از آن جلوگیری کنید.

 

اتاق سرور

 

بخش های سیستم مانیتورینگ اتاق سرور شامل اجزای زیر است:

 سنسور

انواع سنسور به کار رفته در سیستم مانیتورینگ

 • سنسور دود
 • سنسور رطوبت
 • سنسور حرکت
 • سنسور تشخیص نشتی آب
 • سنسور تشخیص وضعیت درب ورودی
 • سنسور اندازه گیری ولتاژ و جریان

 مانیتورینگ نرم افزاری اتاق سرور

یکی دیگر از مواردی که در اتاق سرور مورد مانیتورینگ قرار می گیرد وضعیت سرور ها و سرویس ها و ارتباطات است. قطعی و خرابی در این مورد سبب از کار افتادن یک بخش و یا وارد کردن ضرر مالی می شود. تمامی وقایع می بایست لاگ گیری نیز شوند.

چه چیزهایی در سیستم مانیتورینگ نرم افزاری مانیتور می شود

 • روشن بودن سرورها
 • روشن بودن تجهیزات شبکه مانند روترها و سوییچ ها
 • مانیتورینگ دیتا بیس
 • مانیتورینگ VMWare
 • سرویس های فعال در شبکه
 • سلامتی سخت افزار ها
 • میزان در حال استفاده منابع و عدم کمبود در آنها
 • وب سرویس ها
 • وب میل ها
 • ارتباطات درون مجموعه ای و با بیرون مجموعه

 سیستم هشدار مانیتورینگ اتاق سرور

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور در صورت مشاهده حادثه باید شما را مطلع سازد. برای این منظور از چند روش استفاده می شود.

آژیر: خروجی سیستم به آژیر متصل شده و در صورت مشاهده حادثه آن را به صدا در می آورد.

سیستم تلفن کننده: در این دستگاه تعدادی شماره ذخیره شده و پیام های مختلف ضبط می شود. در زمان دریافت سیگنال هشدار با شما تماس گرفته و پیام را پخش می کند.

سیستم ارسال پیامک: مانند سیستم تلفن کننده می باشد ولی پیغام را برای شما پیامک می کند.

ایمیل: پیغامی مبتنی بر وجود خطا برای شما ایمیل می شود.

وجود سیستم مانیتورینگ در مجموعه بسیار حیاتی می باشد. این شرکت با در اختیار داشتن محصولات متنوع برای مانیتورینگ اتاق سرور خیال شما را از این بابت آسوده می سازد.

سیستم های اطفاء حریق مناسب جهت دیتاسنترها و اتاق های سرور:

در درجه اول گازهای تمیز همچون FM-200، Novec 1230، Inert Gas و سایر گازهای ذکر شده دراستاندارد NFPA 2001، پیشنهاد می شود. همچنین استفاده از سیستم های Oxygen Reduction و Watermist جهت استفاده در اتاق سرور با محدودیت هایی روبرو است که می بایست مورد بررسی بیشتری قرار گیرد. استفاده از سیستم آیروسل (Aerosol) در اتاق سرور به عنوان گزینه اصلی توصیه نمی گردد.

خصوصیات کلی یک سیستم اطفاء حریق مناسب از نوع Total Flooding شامل موارد زیر است:

 • قدرت اطفاء کنندگی در کلاس C و A حریق
 • قابلیت نفوذ پذیری بالا
 • نداشتن پسماند
 • عایق الکتریسیته
 • نداشتن خطر جانی برای افراد
 • سرعت عملکرد و برگشتن سریع سیستم به حالت نرمال
 • آسیب نرساندن به تجهیزات
 • تناسب مالی با ارزش دیتا و سخت افزار مورد استفاده
 • امکان جایگزینی سریع پس از عملکرد

 

 

منبع:

www.racksolutions.com

www.markazdade.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست