راهکارهای امنیتی کارت

راهکارهای امنیتی کارت

راهکارهای امنیتی کارت

امروزه امنیت بیش از هر زمان دیگری اولویت مهمی برای سازمان‌ها است. وجود فناوری‌های کنترل دسترسی و شناسایی ایمن برای محافظت از افراد و دارایی‌ها ضروری است. راهکارهای امنیتی کارت یکی از روش هایی است که این امنیت را ایجاد می کند.

ایجاد یک طراحی کارت شناسایی ایمن که برای صدور کارت استفاده می‌شود، یکی از روش‌های موثر برای محافظت از افراد در محل کار و محافظت از ساختمان در برابر تهدیدات امنیتی است. این روزها، اطمینان از رفاه افراد خود به اولویت اصلی سازمان‌ها تبدیل شده است، زیرا کارکنان و دانش‌آموزان خواهان آرامش و اطمینان می‌باشند.

کارت‌های شناسایی ضد دستکاری و جعل نقش مهمی در فرآیندهای شناسایی با امنیت بالا ایفا می‌کنند. پیشرفت‌ها در فناوری چاپ کارت و نرم‌افزار چاپ کارت شناسایی درها را به سطوح کاملاً جدیدی از امنیت کارت باز کرده است. در این مقاله ما به معرفی فناوری‌های مختلف راهکارهای امنیتی کارت می‌پردازیم.

راهکارهای امنیتی کارت:

  1. ايجاد امنيت دركارت قبل از چاپ آن
  2. ايجاد امنيت در كارت در هنگام چاپ آن
  3. ايجاد امنيت در كارت بعد از چاپ آن

 

1- ايجاد امنيت دركارت قبل از چاپ آن

اينگونه امنيت ها، امنيت هايي هستند كه توسط كارخانه هاي توليد كارت و در هنگام توليد كارت بر روي كارتها ايجاد مي گردند و ايجاد مجدد اين امنيتها در خارج از اين نوع كارخانجات كاري بسيار مشكل و يا غير ممكن است. تعدادي از امنيت هاي قبل از چاپ عبارتند از:

 

1-1) داشتن اشكال و آرم هاي با رنگ ماوراي بنفش بر رو و پشت كارت:

در اين حالت اشكال مورد نظر در حالت عادي ديده نمي شوند و فقط در زماني كه در زير نور ماوراي بنفش قرار مي گيرند قادر به رؤيت آنها مي باشيم.

2-1) داشتن اشكال و آرم هاي با رنگ مادون قرمز

در اين حالت اشكال مورد نظر در حالت عادي ديده نمي شوند و فقط در زماني كه در زير نور مادون قرمز قرارمي گيرند قادر به رؤيت آنها مي باشيم.

 

راهکارهای امنیتی کارت

3-1) استفاده از تكنيك Microtext :

چاپگرهاي معمولی  كارت قادر به چاپ اطلاعات با دقت DIP300 بر روي كارتها مي باشند. حال در اين روش در كارخانه اطلاعات بسيار ريزي با دقت تا 1600 DPI  به روش OFFSET بر روي كارت چاپ مي گردد( اين اطلاعات گاها فقط با كمك ذره بين ديده مي شود) حال اگر جاعل به هر ترتيبي اقدام به SCAN نمودن اين اطلاعات نمايد، با كمك هيچ چاپگري قادر به چاپ اين اطلاعات نمي باشد. بعضی از طراحی ها با پرینترهای سری جدید XID8600 با دقت 600DPI قابل چاپ هستند.

 

راهکارهای امنیتی کارت

4-1) استفاده از خطوط گيلوش  ( Guiloche)

در اين حالت نيز مشابه حالت قبل يكسري خطوط بسيار نازك و بصورت نامنظم و تو در تو با دقت تا 1600DPI بر روي كارت چاپ مي گردد.

5-1) خطوط ضد كپي  ( Protection Against Copy)

اين خطوط به گونه اي طراحي شده اند كه در هنگام كپي برداري شكل تصوير كپي شده و با اصل آنها متفاوت بوده و از اين تفاوت مي توان به اصل يا تقلبي بودن كارت پي برد.

6-1) استفاده از رنگ هاي مخصوص در راهکارهای امنیتی کارت :

در اين حالت با روش Silk Screen اشكالي با رنگهاي مخصوص كه در زواياي ديد مختلف داراي رنگهاي متفاوت هستند چاپ مي گردد. شايان ذكر است چاپگرهاي موجود قادر به توليد و چا پ اين رنگها نمي باشند.

راهکارهای امنیتی کارت

7-1) تكنيك  ICI در راهکارهای امنیتی کارت

در اين حالت طراحي پيش چاپ روي كارت به گونه اي است كه در حالت عادي همه چيز طبيعي و عادي است ولي در موقعي كه لنز مخصوص روي كارت قرار مي گيرد، اشكال تازه اي پديدار ميگردد.

 

8-1) تكنيك Transparent

كارتهايي كه قسمتي از آن به صورت شفاف بوده و آرم آن سازمان در قسمت شفاف قابل نمايش باشد.

 

راهکارهای امنیتی کارت

9-1) جوهر حرارتی در راهکارهای امنیتی کارت

چاپ لوگو و یا متن مورد نظر با جوهر خاص که بر اثر گرما دادن به نقطه مورد نظر محو میگردد.

راهکارهای امنیتی کارت

2- ايجاد امنيت در كارت در هنگام چاپ آن

اينگونه امنيت ها در هنگام چاپ كارت بر روي آنها ايجاد مي گردد و چون با كمك چاپگر اين كار انجام مي گردد، مي توان با چاپگر ديگر نيز اين كار را انجام داد. در نتيجه درجه اهميت از نوع امنيت ها از دو نوع ديگر پايين تر است.

 

1-2- تكنيك Shadow Imaging در راهکارهای امنیتی کارت

در راهکارهای امنیتی کارت در موقع چاپ كارت ضمن چا پ كامل عكس صاحب كارت، عكس وي بصورت كمرنگ و در زمينه كارت و پشت اطلاعات متني مجددا چاپ مي گردد.

راهکارهای امنیتی کارت

 

2-2- قرار گيري چند تصوير بر روي هم

در اين روش امكان مخلوط كردن چند تصوير با هم مي باشد. مثلا آوردن امضاء و مهر مؤسسه بر روي عكس صاحب كارت

راهکارهای امنیتی کارت

3-2- تكنيك IPI

اين روش شباهت زيادي به تكنيك ICI در قسمت 7-1- دارد، با اين تفاوت كه اطلاعات مخفي در تصوير صاحب كارت قرار مي گيرد.

راهکارهای امنیتی کارت

4-2- چاپ ماورابنفش (آبی رنگ)

با توجه به اینکه پرینترهای XID سری 8 و 9 قابلیت چاپ لایه امنیتی ماورا بنفش را دارند به کمک ریبون YMCKUV این دستگاهها  میتوان این امنیت را در کارتها ایجاد کرد.

3- ايجاد امنيت در كارت بعد از چاپ آن

1-3- بعد از پايان كار چاپ كارت جهت بالاتر بردن امنيت كارت و همچنين داشتن يك پوشش اضافي جهت حفظ اطلاعات چاپي مي توان آنرا هولوگرام نمود.هولوگرام ها به دو صورت metallic (چسب سرد و چسب گرم) و Transparent به بازار ارائه مي گردند كه در صورتيكه هدف پوشش كامل سطح كارت باشد استفاده از هولوگرام هاي Transparent  که خود به دو گروه نازك و ضخيم تقسيم مي گردند پیشنهاد می شود. درصد امنيت هولوگرام هاي نازك بالاتر از هولوگرام هاي ضخيم بوده ولي طول عمر كارتهاي با هولوگرام هاي ضخيم بيشتر است.

راهکارهای امنیتی کارت

دستگاه های صدور کارت

فهرست