وب سایت کاربر پسند و ویژگی‌های آن (user friendly)

اینکه یک فرد تصمیم بگیرد در وبسایت شما بماند یا آن را ترک کند حدود 50 میلی ثانیه طول می‌کشد. . پس باید کاری کنید که بازدیدکنندگان زمان بیشتری را در وبسایت شما سپری کنند.

از آنجایی که وب سایت شما هزارمین سایتی است که بازدید کنندگان آن را دیده اند، آن‌ها با ایده‌های قوی در مورد اینکه چه چیزی پیدا خواهند کرد و کجا آن را پیدا خواهند کرد، آمده اند.

شاید فکر کنید که یک طراحی زیبا یا محتوای جالب عالی است، با این حال، این موارد همیشه برای تعامل با کاربران کافی نیستند. بلکه وب سایت شما باید کاربرپسند باشد و نیازهای اولیه کاربران را برآورده کند و همچنین تجربه‌ای مناسب و عملکردی راحت و ساده را ارائه دهد.

در این مقاله، ما به استانداردها و نکات ضروری استفاده و طراحی وب سایت می‌پردازیم. مواردی که به کاربرپسند کردن وب سایت شما، افزایش میانگین زمان در سایت و بهبود نرخ پرش کاربران سایت کمک می‌کند.

 

استانداردهای طراحی وب چیست؟

کنسرسیوم جهانی وب مجموعه‌ای از استانداردها را منتشر می‌کند، اما این‌ها عمدتاً استانداردهای فنی وب (HTML، CSS، فرمت‌های فایل و جاوا اسکریپت)، استانداردهای حریم خصوصی و استانداردهای دسترسی هستند. پس آن‌ها بر روی طراحی واقعی وب سایت ها متمرکز نیستند.

اگر شما طراح یا دیزاینر هستید، پس می‌دانید که استانداردها در مورد ویژگی‌ها و طراحی‌های وب سایت هستند، نه کد یا محتوای آن.

استانداردهای طراحی وب، هنجارها و مدل هایی برای طرح بندی صفحات وب و ویژگی های UX هستند که توسط بازاریابان و طراحان وب در ارزیابی‌های مقایسه ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها دستورالعمل هایی برای قابلیت استفاده(usability) هستند.

 

وب سایت کاربر پسند و ویژگی‌های آن (user friendly)

قابلیت استفاده(usability) در وب سایت

قابلیت استفاده به معنای راحتی و سادگی در استفاده از یک وب سایت است که به کاربرپسند تر بودن آن نیز کمک می‌کند. قابلیت استفاده توصیف می‌کند که کاربران چگونه می‌توانند به طور موثر با یک وب سایت تعامل داشته باشند. که شامل همه چیزهایی است که کاربر معمولاً در یک وب سایت با آن مواجه می‌شود، از جمله :

بلوک‌های هدایت کاربران(navigation blocks)؛

فهرست‌ها، محتوا؛

تصاویر;

فیلم‌ها؛

دکمه‌ها؛

فرم‌های درخواست.

جاکوب نیلسن، پیشگام و مشاور قابلیت استفاده از وب، یکی از بنیانگذاران گروه نیلسن نورمن، دکترای تعامل انسان و کامپیوتر، این اصطلاح را اینگونه توصیف می‌کند: “قابلیت استفاده یک ویژگی کیفی است که میزان استفاده آسان از رابط‌های کاربری را ارزیابی می‌کند. کلمه “قابلیت استفاده” همچنین به روش‌هایی برای بهبود سهولت استفاده در طول فرآیند طراحی اشاره دارد.”

 

به منظور ایجاد وب سایت کاربر پسند، مطمئن شوید که وب سایت با مخاطب هدفتان مرتبط است. همیشه به خاطر داشته باشید که مشتریان شما چه کسانی هستند و چه اهدافی دارند. آیا آنها پس از بازدید از وب سایت شما هر آنچه را که نیاز دارند دریافت کرده اند؟ مهم است که خود را با مخاطب هماهنگ کنید و الگوهای رفتاری آن را بشناسید، تا اصول کاربرد پذیری را حفظ کنید.

 

وب سایت کاربر پسند و ویژگی‌های آن (user friendly)

وب سایت کاربر پسند چیست؟

سایتی است که استفاده از آن تا حد امکان آسان و راحت است. استیو کروگ، متخصص تجربه کاربری مستقر در ایالات متحده، در کتاب خود با عنوان «مرا مجبور نکن فکر کنم» می‎گوید: “اگر کاربر را مجبور به تفکر زیاد کنید، ناراضی می‌شود. همه چیز در وب سایت شما باید تا حد امکان ساده و شفاف باشد.”

به طور کلی اگر وب سایت شما کاربرپسند نباشد، بازدیدکنندگان ممکن است در مسیریابی دچار مشکل شوند، ممکن است دکمه مورد نیاز را پیدا نکنند و حتی ممکن است نتوانند خرید کنند. همه این‌ها باعث ایجاد تجربه کاربری بد برای وب سایت شما می‌شود و کاربران بلافاصله آن را ترک می‌کنند.

 

بنابراین بیایید دریابیم که اصول اصلی قابلیت استفاده برای ایجاد وب سایت هایی که کاربران دوست دارند از آن‌ها استفاده کنند چیست.

 

  1. به کاربران خود گوش دهید

وقت بگذارید و از بازدیدکنندگان معمولی خود بپرسید که دوست دارند چه چیزی را در صفحه شما ببینند. دریافت ورودی مستقیم از مخاطبان هدف به شما این امکان را می‌دهد که عناصر گم شده ای را که ممکن است به تنهایی نبینید را کشف کنید. کاربران اغلب دقیقاً می‌دانند که چه چیزی را در مورد یک وب سایت دوست ندارند. وظیفه شما این است که نظرات را بپذیرید و با اصلاح ویژگی‌هایی که بازدیدکنندگان دوست ندارند، آن‌ها را در طراحی وب سایت به نکات مثبت تبدیل کنید.

وقتی کاربر را در هسته طراحی و محتوای خود قرار می‌دهید، سایت شما به طور خودکار کاربر پسندتر می‌شود. چند سال پیش، ESPN.com از بازدیدکنندگان خود درخواست کرد که از دید آن‌ها باید چه چیزی را به طراحی مجدد صفحه اصلی خود اضافه کنند. آن‌ها تغییرات را در طراحی وب سایت خود اعمال کردند و بسیاری از عناصر ذکر شده را اضافه کردند؛ و در نتیجه شاهد افزایش 35 درصدی درآمد بودند.

 

وب سایت کاربر پسند و ویژگی‌های آن (user friendly)

  1. سرعت وب سایت خود را افزایش دهید

کاربران وب انتظار دارند که سایت شما حتی در دستگاه‌های تلفن همراه با سرعت بارگذاری شود. حدود نیمی از آن‌ها می‌گویند که انتظار دارند یک وب سایت در عرض دو ثانیه بارگیری شود و وب سایتی را که پس از سه ثانیه بارگذاری نمی‌شود، رها می‌کنند. وقتی صحبت از نگه داشتن بازدیدکنندگان در سایت شما و کاربرپسند بودن آن می‌شود، سرعت واقعاً اهمیت دارد تا آن‌ها بتوانند ببینند که آیا می‌خواهند با شما تجارت کنند یا خیر.

ابزارهایی وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد که سرعت سایت خود را بررسی کنید، از جمله Pingdom و Google’s Page Speed Insights. این سایت‌ها همچنین نکاتی را در مورد افزایش سرعت سایت به شما می‌گویند. نکاتی مانند بهینه‌ سازی تصاویر، تجمیع CSS و JS برای به حداقل رساندن درخواست‌ها به سرور، استفاده نهایی از تکنیک‌های کش(cash)، بهینه‌سازی فونت وب، اجرای استاندارد AMP، خلاص شدن از ماژول‌ها یا افزونه‌های CMS غیرضروری و…

 

  1. ارائه اطلاعات عمیق در وب سایت

هنگامی که یک بازدیدکننده به سایت شما می‌آید، می‌خواهد اطلاعات مورد نیاز خود را برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد محصول یا خدمات شما به دست آورد. اگر بازدیدکننده مجبور باشد این اطلاعات را جستجو کند، ممکن است تصور کند که شما چیزی را پنهان می‌کنید پس نا امید می‌شود و به وب‌سایت رقیب می‌رود. هرچه اطلاعاتتان در مورد آنچه که ارائه می‌دهید عمیق تر و در دسترس تر باشد، بهتر است.

برای مثال به راهنمای خرید وبسایت Medical Guardian نگاه کنید. آن‌ها می‌دانند که فردی که به دنبال دستگاه نظارت پزشکی است احتمالاً نگرانی‌هایی در مورد اثربخشی دستگاه دارد. به هر حال، شما زندگی عزیزتان را در دستان او می‌گذارید. آن‌ها راهنمای خرید عمیقی را برای مشتریان خود ارائه می‌دهند که به هر سؤالی که مصرف کننده ممکن است داشته باشد، از جمله هزینه سیستم هشدار پزشکی، پشتیبانی، گواهینامه‌های مرکز نظارت و حتی نحوه نصب، پاسخ می‌دهد.

 

وب سایت کاربر پسند و ویژگی‌های آن (user friendly)

  1. هدایت آسان در وب سایت

هدایت(navigation) یکی از مهمترین موارد قابلیت استفاده خوب است. مهم نیست که چقدر وب سایت شما زیبا است اگر کاربران هنگام مرور آن با مشکل مواجه شوند؛ هدایت آسان به کاربر اجازه می‌دهد تا ساختار وب سایت را درک کند. به این ترتیب، بازدیدکنندگان می‌فهمند که چگونه می‌توانند به سرعت از یک صفحه خاص از یک وب سایت کاربر پسند بدون هیچ مشکلی بازدید کنند.

اگر کاربران شما متوجه نشوند که چگونه در وب سایت شما حرکت کنند، به احتمال زیاد آن‌ها تلاش زیادی نمی‌کنند و سایت را ترک می‌کنند. برای جلوگیری از چنین شرایطی، باید نکات ساده قابلیت استفاده و طراحی وب سایت را دنبال کنید که گزینه‌های منوی اصلی پیمایش را به وضوح قابل مشاهده می‌کند. آن‌ها را در فهرست‌های دیگر پنهان نکنید. همچنین، شما باید صفحاتی که بیشترین بازدید را دارند تجزیه و تحلیل کنید و برای سهولت استفاده، روی آن‌ها در پنل هدایت یا راهنمای سایت تاکید کنید.

علاوه بر این، یک مسئله مهم دیگر این است که مطمئن شوید کاربر از صفحه‌ای که در آن قرار دارد آگاه است. آن‌ها باید هر لحظه آن را به درستی درک کنند.

 

  1. رنگ‌ها را با دقت انتخاب کنید

رنگ‌های وب سایت خود را با دقت انتخاب کنید. شما نیاز به تعادل کامل بین زیبایی و وضوح دارید. نه تنها پالت رنگ شما باید برای صنعت شما منطقی باشد، بلکه تضاد بین پس زمینه و متن باید به اندازه ای باشد که بازدید کننده بتواند متن را به راحتی بخواند و چشم را خسته نکند.

 

برای مثال به رنگ‌های پررنگ وب سایت موزه ون گوگ نگاه کنید. رنگ قرمز و رنگ‌های پر جنب و جوش در نقاشی که برای پس زمینه استفاده شده است، چشم کاربر را به خود جلب می‌کند. از آنجایی که این صنعت هنر است، می‌توانند در طراحی وب سایت از رنگ‌هایی که استفاده می‌کند کمی خلاق‌تر باشد، و رنگ‌ها را برای پالتی ترکیب کند که صنعت محافظه‌کارانه‌تر، مانند بانکداری، از آن استفاده نمی‌کند. این ترکیب برای این سایت خاص به خوبی کار می‌کند. اگرچه متن سفید روی پس‌زمینه کرم به خوبی نمایان نیست، اما بقیه قسمت‌های سایت کاملاً مشخص است.

 

وب سایت کاربر پسند و ویژگی‌های آن (user friendly)

  1. قالب(layout) سایت خود را بهبود بخشید

به خاطر داشته باشید که بسیاری از کاربران در حال حاضر از طریق دستگاه‌های تلفن همراه به وب سایت‌ها دسترسی دارند. حدود 80 درصد از کاربران اینترنت صاحب یک گوشی هوشمند هستند و زمان بیشتری را صرف دسترسی به اینترنت از طریق تلفن خود می‌کنند.

با در نظر گرفتن این موضوع، داشتن یک طرح‌بندی یا قالب واکنش‌گرا بسیار حیاتی‌تر می‌شود. آیا سایت شما هم در دسکتاپ و هم در موبایل خوب به نظر می‌رسد؟ لزوماً نباید یکسان به نظر برسد. مهم‌تر این است که کاربران تلفن همراه بتوانند چیزها را بدون نیاز به زوم کردن هر چند ثانیه یک بار ببینند و به راحتی در سراسر سایت حرکت کنند.

 

  1. به CTA ها توجه کنید

(CTA) یک اصطلاح بازاریابی است که به مرحله بعدی یا اقدامی که بازاریاب می‌خواهد مصرف کننده انجام دهد اشاره دارد. تماس‌ها برای اقدام می‌توانند مستقیم باشند، مانند دکمه‌ای که می‌گوید «اکنون بخر» یا یک CTA نرم‌تر مانند «بیشتر بخوانید».

بازدیدکنندگان سایتی که تصمیم به خرید یا ثبت نام در خبرنامه شما دارند می‌خواهند بدانند که چگونه قدم بعدی را بردارند. با استفاده از یک CTA قوی که مکان یابی آن آسان است، این کار را ساده کنید.

برای مثال به پلتفرم پردازش پرداخت Square با دکمه CTA در زیر نگاه کنید. آن‌ها در طراحی سایت هم رنگی را در نظر می‌گیرند که در پس‌زمینه ظاهر می‌شود و هم عبارت CTA را که به سادگی « sign up with Square» خوانده می‌شود. آن‌ها همچنین دکمه CTA را در بالا و اطلاعات اضافی را در زیر آن قرار داده‌اند. این به کاربر این امکان را می‌دهد که از لحظه ورود دکمه را در صفحه پیدا کند.

 

وب سایت کاربر پسند و ویژگی‌های آن (user friendly)

  1. صفحه تماس خود را تقویت کنید

اگر راه ساده ای برای تماس و ارتباط مشتریان با شما نداشته باشید، در خطر از دست دادن اعتماد افرادی هستید که در صفحه شما قرار می‌گیرند. حدود 51٪ از مردم اظهار می‌کنند که معتقدند اطلاعات تماس کامل چیزی است که بسیاری از وب سایت‌ها آن را از دست داده اند. اگر راه ارتباطی شما صرفاً یک ایمیل است، این اطلاعات را تقویت کنید.

هرچه راه‌های بیشتری برای تماس کاربر با شما وجود داشته باشد بهتر است. اضافه کردن یک شماره رایگان، یک گزینه چت زنده، یک پایگاه دانش و انجمن کاربر را در نظر بگیرید. این عوامل همگی اعتبار سایت شما را می‌افزایند.

 

  1. پیوندهای مرده(dead links)

پیوندهای مرده تحریک کننده هستند و نرخ پرش کاربران سایت را افزایش می‌دهند. پس از اتمام کار با سایت خود، مطمئن شوید که به طور مرتب لینک‌های غیرفعال یا معیوب را بررسی و اصلاح می‌کنید.

 

  1. پیوندهای قدیمی

بسیاری از وب سایت‌ها محتوای قدیمی یا نامربوط را ارائه می‌دهند. محتوای وب سایت شما باید همیشه به روز باشد.

ارائه راهکارهای طراحی وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست