برسی سنسورهای اتاق سرور | مرکزداده | رک | استفاده از سیستم کنترل و مانیتورینگ

سنسورهای اتاق سرو

آیا اطمینان از درست و بدون مشکل کار کردن، Down نشدن و کاهش مصرف انرژی سرورهای شما برای شما اهمیت دارد؟ آیا تا‌به‌حال رک یک سرور را باز کرده‌اید تا داخل آن را ببینید؟ آیا هنوز می‌خواهید ریه‌های خود را با گرد و غبار پر کنید؟ شناسایی آب و هوای خارج از سرور، اتاق سرور Server Room و مرکزداده Data Center بسیار آسان است، اما چطور می‌توانید بدون استفاده از سنسورهای اتاق سرور و مرکزداده وضعیت آب‌و‌هوای داخل آن‌ها را اندازه‌گیری کنید؟

سنسورهای سپهر انفورماتیک درخشان به بودجه و سرمایه گذاری اولیه زیادی نیاز ندارد. این سنسورها در واقع می‌توانند هزینه‌ها را در طولانی مدت کاهش دهند؛ هزینه‌هایی که صرف جایگزینی تجهیزات و قطعات گران‌قیمت اتاق سرور می‌شد. در این وبلاگ به معرفی سنسورهای اتاق سرور و مرکزداده سپهر انفورماتیک درخشان می‌پردازیم.

نظارت توسط سنسورهای اتاق سرور مرکز‌داده و رک

حتی کوچک‌ترین اتاق‌های سرور از سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و دیتاسنتر بهره‌برداری می‌کنند. با نظارت صحیح بر اتاق سرور و دیتاسنترها و دریافت هشدار توسط سنسور اتاق سرور و مرکز داده هنگام وقوع فاجعه‌ که تهدیدی بر کارکرد آن‌ها دارد، می‌توان از خرابی‌های احتمالی پیشگیری کرد.

سنسورهای اتاق سرو

سنسور دمای اتاق سرور ( دما و رطوبت )

دمای مناسب عملکرد نقش حیاتی در کارکرد سرور دارد. زمانی که یک خرابی در سیستم سرمایشی رخ می‌دهد، طولی نمی‌کشد که دما افزایش یابد و تجهیزات بحرانی و حیاتی خراب شوند. با استفاده از سنسورهای اتاق سرور و مرکزداده، افراد می‌توانند فوراً از طریق پیامک، آلارم، تماس تلفنی یا آژیر از وضعیت کنونی تجهیزات و خطر پیش رو مطلع شوند.

اگرچه دما به دقت توسط سنسورهای اتاق سرور و مرکزداده (Data Center) نظارت می‌شود، اما اغلب رطوبت در اتاق سرور Server Room نادیده گرفته می‌شود. شرایط خشک محیطی می‌تواند منجر به تجمع الکتریسیته ساکن شود.  از طرف دیگر، شرایط بیش از حد مرطوب ممکن است منجر به تجمع قطعات آب شود. برای مقابله با تخلیه الکترواستاتیک، سیستم‌های سرمایشی اغلب رطوبت را به هوای تنظیم شده اضافه می‌کنند. اما اگر بیش از حد بخار آب اضافه شود، می‌تواند منجر به زنگ زدگی و پدیده اتصال کوتاه شود.

سنسور دما و رطوبت ( دیتالاگر ) می‌تواند در واقع در هر مکانی که مقدار دما و رطوبت و تغییرات آن مهم است استفاده شود و هنگام افزایش دمای قطعات سرور افراد را مطلع کنند، می‌تواند هنگام به وجود آمدن شرایط خیلی خشک یا خیلی مرطوب، هشداری را از طریق پیامک یا تماس تلفنی به افراد دهد، این سنسور می‌تواند ر گلخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، محیط‌های اداری و ساختمانی و … استفاده شود.

 دستگاه نشت یاب آب SNL-LW

بسیاری از شرکت‌ها، دفاتر و مراکز صنعنی ، استفاده از سنسورهای اتاق سرور و مرکزداده به خصوص دستگاه نشت یاب آب را نادیده می‌گیرند. ممکن است از نشتی آب در طبقه سوم محافظت شوید؛ اما از لوله‌ی شکسته در طبقه چهارم محافظت نمی‌شوید.  دستگاه نشت یاب آب SNL-LW می‌تواند به سرعت، محل‌هایی که آب در آن نشت می‌کند را پیدا کند. میزان خطا در پیدا کردن محل ترکیدگی با استفاده از این وسیله بسیار پایین است و رابط کاربری خوبی دارد.

جهت تشخیص نشتی لوله آب، این دستگاه بر روی کف یا سطحی که احتمال نشتی آب در آن وجود دارد قرار می‌گیرد؛ درصورت تشخیص هرگونه نشتی توسط سنسور‌ها به شما هشدار می‌دهد.

سنسور امنیت اتاق سرور

امنیت فیزیکی برای حفاظت از داده‌ها بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر امنیت ساختمان، نظارت بر رک‌ها و اتاق سرور بسیار مهم است. اگر یک نفوذگر به سرورها دسترسی پیدا کند، داده‌ها در معرض خطر و  سوء استفاده قرار می‌گیرند. به همین جهت، از سنسور درب و پنجره هوشمند SNL_D استفاده می‌کنیم که می‌تواند به حفاظت از داده‌ها و وسایل ارزشمند در این محیط‌ها با اعلام هشدار هنگام باز شدن درب یا پنجره در برابر ورود افراد ناخواسته کمک کند.

سنسورهای اتاق سرو

معرفی دیگر سنسورهای اتاق سرور 

مجموعه‌ی سنسور‌های اتاق سرور و مرکزداده سپهر انفورماتیک درخشان به شما امکان می‌دهد تا بر جریان و ولتاژ برق نظارت کنید SNL_V و SNL_A ، سیستم‌های خنک‌کننده را از راه دور کنترل کنید SNL_IR. شما می‌توانید از طریق سامانه پایش محیط سپهر، با آژیر هشدار ( سیرن ) SNL_W از ورود افراد نفوذی یا دزد‌ها جلوگیری و آلارم و هشدار را فعال کنید؛ از طریق سامانه پایش محیط سپهر آن را از راه دور کنترل و مدیریت کنید.خدمات ما شامل نصب از راه دور سامانه پایش محیط سپهر و متصل کردن آن به سنسورها مطابق خواسته شما می‌شود تا به شما اطمینان دهیم که این سامانه در تمام ساعات در حال نظارت و مراقبت از اتاق سرور و مرکز‌داده شما است.

سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و دیتاسنتر

اگر به دنبال سنسورهای قابل اعتماد و با قیمت مناسب هستید، سنسورهای اتاق سرور و دیتاسنتر سپهر انفورماتیک درخشان انتخاب بسیار خوبی هستند. این سنسورها قابلیت اتصال به سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و دیتاسنتر به نام سامانه پایش محیط سپهر را دارند و اطلاعات سنسورها در آن ثبت می‌شود. در نهایت، پس از مرور تمامی سنسورهای اتاق سرور و دیتاسنتر، آیا فکر نمی‌کنید وقت آن است که این مکان‌ها نیاز به یک به روز رسانی، مراقبت و نظارت دارند؟ آیا نیاز ندارند تا یک نفس عمیق و تازه بکشند؟

نتیجه‌گیری

به این دلیل نظارت و نصب سنسورهای اتاق سرور و مرکزداده از اهمیت بالایی برخوردار است که  آمار و اطلاعات حیاتی مانند شرایط دمایی، وجود گاز‌های خطرناک ( SNL_G ) همچون CO،متان ( گاز شهری )، هیدروژن سولفید (H2S) وجود رطوبت و سایر شرایط محیطی بحرانی در داخل اتاق سرور را در لحظه به افراد ارائه می‌دهد. بدون نظارت، سخت است بدانیم چه زمان سیستم‌های حیاتی خراب شده‌اند و این می‌تواند منجر به خرابی‌هایی شود که بسیار هزینه‌بر است و حتی باعث از دست دادن داده‌ها به طور دائم شود. با سرمایه‌گذاری در نظارت و نصب سنسورهای مورد نیاز در اتاق سرور و مرکزداده (Data Center) شما می‌توانید با جلوگیری از بروز این فاجعه‌ها، در بلند مدت، از خطرات جانی و مالی در امان باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست