دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتالی) چیست و انواع آن کدامند؟

folder_openکسب و کار
commentبدون دیدگاه
دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ ، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی آنلاین، تبلیغات اینترنتی … و هرچیز دیگری که شما آن را بنامید، این روزها بازاریابی آنلاین برای شرکت شما بسیار مهم است. به هر حال، استفاده از اینترنت در طول دهه ی گذشته بیش از دو برابر شده است و این تغییر به طور گسترده بر نحوه ی خرید محصولات و تعامل مردم با مشاغل تأثیرگذار بوده است.

دیجیتال مارکتینگ مانند هر نوع بازاریابی دیگری راهی برای ارتباط و تأثیرگذاری بر مشتریان بالقوه شماست. اما تفاوت واقعی آن این است که شما با مشتری ها به صورت آنلاین ارتباط برقرار می کنید و بر آنها تأثیر می گذارید.

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال (همچنین به عنوان بازاریابی آنلاین، بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی تحت وب نیز شناخته می شود) به هر نوع بازاریابی یا تبلیغاتی که از طریق کانال های دیجیتال قدیمی و جدید مانند وب سایت ها، رسانه های اجتماعی، برنامه های تلفن همراه، ایمیل یا موتورهای جستجو ارائه می شود، گفته می شود.

دیجیتال مارکتینگ به طورکلی به صورت آنلاین و آفلاین انجام می شود و شامل انواع مختلفی از استراتژی های بازاریابی دیجیتال پولی و غیرپولی مانند موارد زیر است:

 • تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)
 • بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
 • بازاریابی ایمیلی (Email marketing)
 • بازاریابی محتوا (Content marketing)
 • بازاریابی موبایل (Mobile marketing)
 • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی (Social media marketing)
 • بازاریابی در انجمن (Forum marketing)
 • بازاریابی وابسته (Affiliate marketing)
 • اتوماسیون بازاریابی (marketing automation)
 • بازاریابی تأثیرگذار (Influencer marketing)
 • بازاریابی ارجاعی (Referral marketing)

اهمیت دیجیتال مارکتینگ

از آنجا که دیجیتال مارکتینگ بسیار متنوع، قابل ردیابی و مقیاس پذیر است، شما موقعیت منحصر به فردی را برای کمک در رسیدن به اهداف تجاری خود دارد. بیایید نگاهی به برخی از راه های اصلی دیجیتال مارکتینگ برای سود دهی به تجارت شما بیندازیم:

 1. هزینه ها را کاهش می دهد: هزینه ی بازاریابی سنتی بسیار بیشتر از تاکتیک های دیجیتال است. وقتی روی بازاریابی دیجیتال تمرکز می کنید، می توانید هزینه های خود را پایین بیاورید در حالی که هنوز نتایج چشمگیری را دارید.
 2. فروش آنلاین را هدایت می کند: از آنجا که بازاریابی دیجیتال به صورت آنلاین انجام می شود، طبیعتاً این روش ها به دنبال فروش و تبدیل آنلاین هستند. اگر می خواهید محصولات خود را به صورت آنلاین بفروشید، دیجیتال مارکتینگ برای شما امری ضروری است.
 3. درآمد را افزایش می دهد: کمپین های بازاریابی دیجیتال می توانند از استراتژی های پولی و ارگانیک برای درآمدزایی استفاده کنند. همچنین مقدار بودجه شما مهم نیست، دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می دهد تا خط اصلی شرکت خود را تقویت کنید.
 4. هدف را با دقت مشخص می کند: کانال های بازاریابی دیجیتال به شما این امکان را می دهند تا با استفاده از اطلاعات جمعیتی، علایق و حتی دستگاه ها، کاربران را هدف قرار دهید. این بدان معناست که شما می توانید با استفاده از تلاش های بازاریابی خود، در زمان مناسب با فرد مناسب ارتباط برقرار کنید.
 5. تجارت خود را گسترش دهید: اندازه شغل شما مهم نیست، شما باید مشتری های خود را به طور مداوم گسترش دهید. بازاریابی دیجیتال می تواند به مشتریان در سراسر کشور و سراسر جهان برسد، بنابراین شما می توانید در بازارهای جدید گسترش پیدا کنید و حتی در سطح جهانی تجارت کنید.
 6. برای برند شما شهرت ایجاد می کند: چه شرکت شما جدید باشد و چه قدیمی، مهم است که به طور مداوم آگاهی از برند را افزایش دهیم. کمپین های دیجیتال می توانند برند شما را به مشتریان مرتبط معرفی کرده و به شما کمک کنند تا در نزد مشتریان وفادار شهرتی مثبت را برای خود ایجاد کنید.

دیجیتال مارکتینگ - SEO

انواع دیجیتال مارکتینگ

انواع مختلفی از دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال وجود دارد که هرکدام با استراتژی ها و ابزارهای خاص خود ارائه می شوند که می توانند به طور کلی به 7 دسته اصلی تقسیم شوند:

 

 1. بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا به ایجاد و تبلیغ انواع محتوا اعم از محتوای نوشتاری، صوتی یا تصویری اشاره دارد. دارایی های بازاریابی محتوایی شامل پست های وبلاگ، مطالعات موردی، فیلم ها، پادکست ها و موارد دیگر است. یک استراتژی موفق در بازاریابی محتوا این است که مشتری ها را در هر مرحله از کانال فروش جذب و راهنمایی می کند.

تجارت شما چگونه می تواند از بازاریابی محتوا بهره مند شود؟

می توانید اعتماد سازی کنید. وقتی محتوای مفیدی برای حل مشکلات مشتریان ایجاد می کنید، اعتبار کسب می کنید. پس با گذشت زمان  می توانید اعتمادی ایجاد کنید که می تواند منجر به فروش شود.

می توانید آگاهی از برند را بهبود ببخشید. هرچه محتوای با کیفیت بیشتری ایجاد کنید، شانس بیشتری برای معرفی برند و رتبه بندی خود در موتورهای جستجو دارید.

“85٪ از بازاریابان می گویند که بهبود کیفیت محتوا باعث موفقیت بیشتر استراتژی بازاریابی آنها شده است.”

 

 1. ایمیل مارکتینگ

این کانال مستقیماً در صندوق ورودی ایمیل با مشتری ارتباط برقرار می کند. یک استراتژی بازاریابی از طریق ایمیل می تواند شامل همه چیز از اعلان های فروش تا خبرنامه های ماهانه گرفته تا پیام های بازاریابی مجدد باشد. یک ارائه دهنده خدمات ایمیل (ESP) مانند MailChimp یا ConvertKit می تواند در اجرای کارآمدتر این استراتژی ها به مشاغل کوچک کمک کند ، اما متخصصان بازاریابی از طریق ایمیل همچنین می توانند از ابزارها یا روش های دیگری برای تهیه یک استراتژی سودآور استفاده کنند.

راز موفقیت در بازاریابی از طریق ایمیل نوشتن عناوین جذاب و کپی با تبدیل بالا است که باعث می شود مردم بخواهند گام بعدی را بردارند. هرچه ایمیل های شما بیشتر به آنچه مشتریان بالقوه نیاز دارند مرتبط باشد، برای ایجاد ارتباط شما با آنها بهتر کار می کنند، بنابراین آنها وقتی آماده خرید هستند به شما فکر می کنند.

تجارت شما چگونه می تواند از بازاریابی ایمیلی سود می برد؟

شما می توانید یک ROI (نرخ بازگشت سرمایه) قابل توجه دریافت کنید. بازاریابی از طریق ایمیل به طور متوسط ROI 3.8٪ (به معنای 38 دلار بازگشت سرمایه) است. این بدان معنی است که ایمیل می تواند به ازای هر 1 دلار هزینه تبلیغات، 38 دلار درآمد کسب کند.

می توانید هزینه ها را پایین نگه دارید. بازاریابی از طریق ایمیل به شما امکان ورود به صندوق ورودی را می دهد، بنابراین مجبور نیستید هر بار که می خواهید مستقیماً با مشتری ارتباط برقرار کنید، هزینه ای برای یک آگهی پرداخت کنید.

 

 1. بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

تقریباً 2.8 میلیارد کاربر شبکه اجتماعی در سراسر جهان وجود دارد که حدود یک سوم کل کاربران اینترنت است. این بدان معناست که شما نمی توانید برای بازاریابی تجارت خود از شبکه های اجتماعی چشم پوشی کنید. رسانه های اجتماعی ابزاری عالی برای برقراری ارتباط شخصی مشتریان با شما هستند.

علاوه بر مخاطبان عظیم، بیشتر رسانه های اجتماعی از مزیت تجزیه و تحلیل برخوردار هستند و بیش از هر زمان دیگری اطلاعات مربوط به ترکیب و تنظیمات مخاطبان خود را به شما می دهند. به طور خلاصه، رسانه های اجتماعی وسیله اصلی رشد اقتصادی هستند.

با بازاریابی در شبکه های اجتماعی می توانید با مشتری در سیستم عامل های دلخواه خود ارتباط برقرار کنید. شما می توانید از یوتیوب، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، پینترست، فیس بوک یا سایر رسانه های اجتماعی برای  فروش محصولاتتان استفاده کنید.

چگونه تجارت شما می تواند از بازاریابی در شبکه های اجتماعی بهره مند شود؟

می توانید روابط ایجاد کنید. رسانه های اجتماعی برای ایجاد ارتباط و رشد جامعه ایده آل هستند. با گذشت زمان ، رسانه های اجتماعی می توانند به شما در بهبود وفاداری مشتری کمک کنند.

شما می توانید خدمات مشتری ارائه دهید. از آنجا که شبکه های اجتماعی امکان اظهار نظر عمومی و پیام رسانی خصوصی را فراهم می کنند، می توانید برای خدمات ساده و مقرون به صرفه مشتری به این خدمات اعتماد کنید.

 

 1. بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

SEO به تکنیک ها و استراتژی هایی گفته می شود که وب سایت شما را در نتایج جستجوی Google بیشتر نمایان می کند و به طور ایده آل در 10 نتیجه برتر برای سوالات جستجوی مهم برای کسب و کار شما قرار می گیرد. این می تواند شامل تغییرات و بهینه سازی محتوای سایت باشد.

البته این تنها سئو نیست. در حقیقت، یک لیست طولانی از عوامل رتبه بندی جستجو وجود دارد. به طور خلاصه، Google می خواهد بداند که کسب و کار شما قابل اعتماد است و به دنبال سیگنال هایی مانند بازبینی های خارجی در مورد تجارت شما، نام تجاری شما از منابع خارجی معتمد ذکر شده باشد، اشتراک گذاری رسانه های اجتماعی و موارد دیگر ذکر می کند. هرچه این سیگنال ها مثبت تر باشند، صفحات و سایت شما از رتبه بهتری برخوردار خواهد شد.

تجارت شما چگونه می تواند از سئو بهره مند شود؟

شما می توانید مشتریان جدیدی را به دست آورید. سئو هنگام جستجوی سوالات مربوط به شرکت شما، شانس یافتن وب سایت شما توسط مشتریان را افزایش می دهد. این که آیا مشتریان فقط در حال تحقیق هستند یا اینکه آنها آمادگی خرید را دارند، ورود آنها به وب سایت شما اولین قدم در کسب و کار آنهاست.

شما می توانید اقتدار ایجاد کنید. هنگامی که برای سوالات جستجوی محبوب رتبه بالایی کسب می کنید، تجارت شما می تواند در زمینه موضوعات کلیدی متخصص شود. با گذشت زمان، می توانید اعتبار خود را افزایش دهید و حتی تجارت بیشتری را داشته باشید.

 

 1. تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)

 تمرکز تبلیغات PPC کمک به دستیابی به اهداف بازاریابی مانند آگاهی از برند، بارگیری محتوا، ثبت نام در خبرنامه، بازدید از وب سایت می باشد.

در حالی که یک عبارت جستجو را در Google جستجو می کنید، احتمالاً متوجه شده اید که چند تبلیغ در بالای نتایج جستجو ظاهر می شود. این تبلیغات توسط AdWords ارائه می شود و هدف شما از استراتژی PPC این است كه تبلیغ شما در زمان مناسب برای هدف قرار دادن افرادی كه بیشتر می خواهید به آنها برسید، ارائه شود. این تبلیغات در دستگاه های تلفن همراه نیز نمایش داده می شود. به دلیل موقعیت یابی، این تبلیغات کلیک های زیادی دریافت می کنند که به معنای بازدید، فروش و هدایت بیشتر برای تجارت شما است.

چگونه تجارت شما می تواند از PPC بهره مند شود؟

می توانید مشتریان را هدایت کنید و محصولات را بفروشید. از آنجا که تبلیغات PPC می تواند مشتریان را در هر مرحله از فروش هدف قرار دهد، برای هدایت فروش و جمع آوری اطلاعات تماس ایده آل هستند.

می توانید برای مشتریان بازاریابی مجدد کنید. تبلیغات PPC همچنین می تواند مشتریان موجود یا محصولاتی که هنوز خریداری نکرده اند را هدف قرار دهد.

 

 1. بازاریابی وابسته

 با بازاریابی شرکت های وابسته، به دیگران اجازه می دهید مخاطبان خود را گسترش دهند، میزان بازدید خود را افزایش دهند و فروش کسب و کار شما را افزایش دهند. سپس برای هر فروش کمیسیون پرداخت می کنید. مشاغل شما می تواند به سیستم عامل های بزرگ و وابسته مانند Amazon Associated یا Fiverr بپیوندد.

چگونه تجارت شما می تواند از بازاریابی وابسته بهره مند شود؟

بدون انجام کارهای اضافی می توانید میزان درآمد و میزان بازدید را افزایش دهید. از آنجا که برای تبلیغ محصولات خود و ایجاد چشم انداز بیشتر به وب سایت خود به شرکت های وابسته اعتماد می کنید، با حداقل کار اضافی می توانید فروش بیشتری را بدست آورید.

می توانید تأییدهای ارزشمندی دریافت کنید. شرکت های وابسته معمولاً بررسی های عمیقی را ایجاد می کنند یا تأییدهایی را برای پیشبرد فروش تأیید می کنند. از آنجا که تقریباً 90٪ از مصرف کنندگان به اندازه توصیه های شخصی به بازبینی آنلاین اعتماد دارند، بازاریابی وابسته می تواند ارزش باورنکردنی ای ارائه دهد.

 

 1. بازاریابی ارجاعی

 منظور از ترافیک مراجعه، مشتریانی است که برای دسترسی به وب سایت شما روی پیوندی در وب سایت دیگری کلیک کرده اند. ترافیک مراجعه معمولاً از طریق پست های وبلاگ ایجاد می شود که به لیست کسب و کار یا شرکت شما در فهرست های آنلاین پیوند دارند.

تجارت شما چگونه می تواند از بازاریابی ارجاعی سود ببرد؟

می توانید سئو را بهبود ببخشید. با ایجاد پیوندهای ارجاع بیشتر، موتورهای جستجو ارزش بیشتری به وب سایت شما می دهند. با گذشت زمان، می توانید SEO خود را افزایش دهید، که باعث بهبود رتبه بندی شما در نتایج جستجو می شود.

 

دیجیتال مارکتینگ - SEO

نمونه های بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال در عمل چگونه است؟ در اینجا چند نمونه از شرکتهای پیشرو در صنعت آورده شده است.

 • Anheuser-Busch
 • Slack
 • Airbnb
 • Tesla

 

مدیر دیجیتال مارکتینگ چه کاری انجام می دهد؟

یک مدیر دیجیتال مارکتینگ مسئول شناسایی روندهای جدید بازاریابی، برنامه ریزی و اجرای کمپین های بازاریابی و استفاده از ابزارهای تحلیلی برای شناسایی زود هنگام نقاط ضعف و راه حل های ایجاد آگاهی از برند، ترافیک و هدایت برندها از طریق یک یا چند کانال دیجیتال رایگان و پولی است. مانند سئو، ایمیل، رسانه های اجتماعی، SEM، شرکت های وابسته، انجمن ها یا وب سایت یا وبلاگ شرکت شما.

بازاریابی دیجیتال اصطلاحی گسترده است که انواع مختلفی از تاکتیک های بازاریابی آنلاین را در بر می گیرد و یک مدیر بازاریابی دیجیتال معمولاً تیمی را مدیریت می کند که شامل متخصصان مختلفی است که هر یک دارای نقش و مسئولیت های خاصی هستند.

 

آیا بازاریابی دیجیتال برای مشاغل کوچک کاربرد دارد؟

به طور خلاصه، بله، زیرا به کسب و کارهای کوچک فرصت بیشتری برای رقابت می دهد.

دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می دهد که با صرف نظر از اینکه رقبای شما چقدر بزرگ باشد با استفاده از استراتژی های دیجیتالی مناسب رسانه های اجتماعی گسترده ای را درست کنید ، تجارت خود را در بالای رتبه بندی Google  قرار دهید و یا اینکه تعداد زیادی محصول را از طریق ایمیل بفروشید.

اما این همه ماجرا نیست، در اینجا فقط چند مزیت دیگر است که بازاریابی دیجیتال نه تنها برای مشاغل کوچک، بلکه برای همه مشاغل دارای حضور آنلاین ارائه می دهد را نام می بریم:

 • به شما کمک می کند مخاطبان ایده آل خود را شناسایی کنید.
 • به شما کمک می کند تا در مکان های مناسب به مشتریان خود برسید.
 • ردیابی و نظارت را آسان می کند.
 • به شما امکان می دهد تلاش های خود را مقیاس بندی و تطبیق دهید.

 

نحوه انجام دیجیتال مارکتینگ

 • بودجه خود را مشخص کنید: ابتدا باید بودجه کلی کمپین بازاریابی دیجیتال خود را با تعیین اینکه چند منبع می توانید برای هر کانال آنلاین اختصاص دهید تعیین کنید، زیرا این امر مستقیماً بر اهداف و استراتژی کمپین بازاریابی شما تأثیر می گذارد.
 • اهداف خود را مشخص کنید: کمپین های بازاریابی دیجیتال به طور کلی مانع از استفاده از چندین کانال بازاریابی مانند سئو، تبلیغات پولی، بازاریابی در شبکه های اجتماعی و بازاریابی از طریق ایمیل می شوند تا فقط چند مورد را ذکر کنند.

فرقی نمی کند، برای هر کانال بازاریابی دیجیتال که تصمیم دارید به عنوان بخشی از استراتژی خود اجرا کنید، باید اهداف خاص بازاریابی را تعیین کنید و معیارهای درست را دنبال کنید.

 • بازار هدف خود را مشخص کنید: برای جدا شدن از رقابت، مهم است که بازار دقیق خود را مشخص کنید و برای این کار باید تحقیقات عمیق در بازار انجام دهید. آیا مشاغل (B2B) یا مصرف کنندگان (B2C) را هدف قرار داده اید؟ هرچه تحقیقات دقیق و دقیق تری داشته باشید و شانس بیشتری برای تبدیل سرنخ به مشتری داشته باشید بهتر است.
 • شخصیت ها را تعریف کنید: شخصیت کاربر نماینده مشتری ایده آل شما است و به شما کمک می کند تا نیازها و انگیزه های مخاطب هدف خود را درک کنید.
 •  تحقیق رقابتی انجام دهید: تجزیه و تحلیل رقابتی نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات شما را مشخص می کند در حالی که پیشنهاد ارزش منحصر به فرد شما را نیز روشن می کند.
 • کانال های بازاریابی مناسب را انتخاب کنید: از کدام کانال های بازاریابی باید استفاده کنید تا به طور موثر منجر به فروش شود؟ آیا باید تبلیغات یا رسانه های اجتماعی را جستجو کنید؟ اگر رسانه های اجتماعی کدام پلت فرم؟ این یک نمونه از سوالاتی است که باید به آنها پاسخ دهید تا بفهمید بهترین کانال های بازاریابی برای کمک به شما در اجرای استراتژی شما چیست.

مزایای دیجیتال مارکتینگ عبارتند از:

 • یک دامنه وسیع جغرافیایی
 • بازده هزینه ها
 • نتایج قابل اندازه گیری
 • شخصی سازی آسان تر
 • ارتباط بیشتر و آسانتر با مشتریان
 • تبدیل آسان و راحت

مهم نیست که چقدر بزرگ یا سریع بخواهید تجارت خود را بسازید، دیجیتال مارکتینگ مهم است. از PPC گرفته تا رسانه های اجتماعی، استراتژی های دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می دهد که با مشتریان خود بصورت آنلاین ارتباط برقرار کنید و در یک اقتصاد دیجیتالی که روز به روز افزایش می یابد، رقابت کنید. بازاریابی دیجیتال با ماهیت قابل تنظیم، متنوع و مقیاس پذیر خود می تواند باعث ایجاد ترافیک و تبدیل هدف شود و در نهایت به شما این امکان را می دهد به اهداف تجاری خود برسید.

 

همچنین بخوانید: گارتنر چیست؟ معرفی 10 فناوری برتر بر اساس نمودار گارتنر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست