گارتنر چیست؟ معرفی 10 فناوری برتر بر اساس نمودار گارتنر

folder_openAutomation, IT, تکنولوژی
comment1 دیدگاه

نمودار گارتنر ، یک نمودار گرافیکی از یک الگوی معمول است که با هر فناوری یا نوآوری جدید بوجود می آید. هر ساله، گارتنر بیش از 90 چرخه در حوزه های مختلف ایجاد می کند تا راهی برای ردیابی بلوغ فناوری و پتانسیل آینده برای مشتریان باشد.

وقتی فناوری های جدید وعده های جسورانه می دهند، چگونه می توان تبلیغات را از نظر تجاری مناسب تشخیص داد؟ و اینکه چنین ادعاهایی چه زمانی نتیجه خواهند داد؟

چرخه محبوبیت یا Hype Cycle، نموداری است که مراحل زمانی محبوب شدن یک فناوری را به تصویر می‌کشد. به عبارت دیگر یک فناوری از زمان پیدایش ایده، تا زمانی که به بلوغ برسد و جایگاه واقعی خود را در صنعت / دانشگاه پیدا کند 5 مرحله مختلف را طی می کند. این چرخه توسط شرکت Gartner (یک شرکت مشاوره و تحقیقات در حوزه‌ی IT) معرفی شده است.

پنج مرحله در چرخه محبوبیت یا Hype Cycle عبارتند از:

1- راه اندازی فناوری

2- اوج انتظارات متورم

3- لبه ناامیدی

4- شیب روشنگری

5- فلات بهره وری

مشتریان از نمودار گارتنر استفاده می کنند تا در مورد وعده ی فناوری های نوظهور در زمینه صنعت خود و خطرهای ریسک پذیری آگاهی پیدا کنند.

 

نمودار گارتنر به شما کمک می کند تا:

 • تبلیغات دروغین را از عوامل واقعی وعده های تجاری یک فناوری جدا کنید.
 • خطر ریسک پذیری تصمیمات سرمایه گذاری فناوری خود را کاهش دهید.
 • درک خود از ارزش تجاری یک فناوری را با نگرش واقعی تحلیل گران فناوری اطلاعات مقایسه کنید.

 

نمودار گارتنر

گارتنر، 10 روند برتر فناوری داده و تجزیه و تحلیل (D&A) را برای سال 2021 را شناسایی کرده است که می تواند به سازمان ها کمک کند تا توانایی خود را برای پیش بینی، تغییر و پاسخ دادن تسریع کنند.

 

در زیر10 فناوری برتر استراتژیک در سال 2021 از نگاه گارتنر را معرفی می کنیم:

 

تمام روندها تحت سه موضوع زیر قرار می گیرند:

 • استقلال موقعیت مکانی
 • مردم گرایی
 • تحویل انعطاف پذیر

 

 1. اینترنت رفتارها یا IoB

اینترنت رفتارها (یا IOB) به استفاده از داده ها برای تغییر رفتارها اشاره دارد. IoB داده ها را از هر دو دنیای دیجیتال و فیزیکی گرد هم می آورد تا از طریق حلقه های بازخورد بر اعمال و رفتارها تأثیر بگذارند.

گارتنر مثالی ارائه می دهد که چگونه telematics (انتقال اطلاعات از راه دور) می تواند رفتار رانندگان وسایل نقلیه تجاری را کنترل کند؛ و چگونه می توان از این داده ها برای ایمنی بهت، عملکرد راننده و مسیریابی استفاده کرد.

این گزارش منابع بسیاری از داده ها از جمله “داده های مشتری تجاری، داده های شهروندان را که توسط بخش های دولتی و ادارات دولتی پردازش می شوند، رسانه های اجتماعی، استقرار در حوزه عمومی شناسایی چهره و ردیابی مکان” برجسته می کند.

این گزارش همچنین به برخی از عوامل پیچیده مربوط به IoB، از جمله پیامدهای اجتماعی و اخلاقی که باید مورد توجه قرار گیرند، اشاره می کند.

پیش بینی می شود در پایان سال 2025، بیش از نیمی از جمعیت جهان حداقل یک برنامه اینترنت رفتارها، اعم از خصوصی، تجاری یا دولتی را تحت پوشش خود قرار خواهند داد.

 

 1. تجربه کامل

نمودار گارتنر ، تجربه ی کل، تجربه مشتری، کاربر، کارمند و در نهایت چند تجربه ی دیگر را برای تأثیر و تحول در نتایج کسب و کار ترکیب می کند. همپوشانی در این تجربیات می تواند با فناوری بهبود یابد و این مسئله شرکت ها را قادر می سازد تا از مزیت های جنبه های مخرب همه گیر کنونی مانند مشتریان توزیع شده، کار از راه دور، دنیای مجازی و موبایل استفاده کنند.

گارتنر نمونه ای از یک شرکت ارتباطات از راه دور را برجسته می کند که در زمینه های تجربی تغییر شکل داده است تا رضایتمندی و ایمنی را بهبود بخشد.

این گزارش همچنین بیان می کند که “اول از همه، این یک سیستم قرار ملاقات از طریق یک برنامه مستقر کرده است. هنگامی که مشتریان برای قرار ملاقات خود رسیدند و در فاصله 75 فوت از فروشگاه قرار گرفتند، دو چیز را دریافت کردند:

1) یک اعلان برای راهنمایی آنها از طریق روند ورود به سیستم

2) یک هشدار به آنها اجازه می دهد تا بدانند چه مدت طول می کشد تا با خیال راحت وارد فروشگاه شوند و فاصله اجتماعی را حفظ کنند.

این شرکت همچنین خدمات خود را با كیوسك های دیجیتال بیشتر تنظیم كرد و كارمندان را قادر ساخت تا از تبلت های خود برای مرور محصولات دستگاه های مشتریان، بدون نیاز به لمس فیزیکی دستگاه استفاده كنند.”

در نتیجه، تجربه مشتریان و کارمندان در عین ایمن تر بودن، یکپارچه تر شد.

 

نمودار گارتنر

 

 1. محاسبات افزایش دهنده ی حریم خصوصی

محاسبات افزایش دهنده حریم خصوصی بر سه فناوری متمرکز است تا از داده ها در حین استفاده محافظت کنند. اولین مورد یک محیط قابل اعتماد را فراهم می کند که در آن می توان داده های حساس را تحلیل و پردازش کند. مورد دوم تجزیه و تحلیل و پردازش را به صورت غیرمتمرکز انجام می دهد. و مورد سوم قبل از تجزیه و تحلیل یا پردازش، داده ها و الگوریتم ها را رمزگذاری می کند.

گارتنر تأکید می کند که این روند به سازمان ها اجازه می دهد” در مورد تحقیقات ایمن در مناطق مختلف با رقبا همکاری کنند. این رویکرد به طور خاص برای نیاز روزافزون به اشتراک گذاری داده ها با حفظ حریم خصوصی و امنیت طراحی شده است. ”

 

 1. ابر توزیع شده

ابر توزیع شده به سرویس های ابری گفته می شود که در مکان های مختلف فیزیکی توزیع می شوند، در حالی که عملکرد، حاکمیت و تکامل همچنان بر عهده ارائه دهنده ابر عمومی است. با نزدیکتر شدن خدمات این سازمان ها به صورت فیزیکی، تاخیر و همچنین هزینه های داده کاهش می یابد و به اطمینان از انطباق با قوانینی که داده ها باید در یک منطقه جغرافیایی خاص باقی بمانند، کمک می کند.

گارتنر همچنین به این موضوع اشاره می کند که ابر توزیع شده به طور کلی آینده فناوری ابر خواهد بود.

 

 1. بهره برداری در همه جا

بهره برداری در هرمکانی مدلی است که به دلیل بحران Covid-19 مورد تأیید قرار گرفته است و پس از پایان همه گیری نیز ادامه خواهد داشت. با توجه به این واقعیت که به نظر می رسد تجارت و بیزینس های بیشتری از راه دور انجام خواهند شد این مدل، تجارت در هر مکانی را تسهیل می کند.

گارتنر یادآور می شود که این یک مدل ” digital first, remote first” می باشد. همچنین این گزارش خاطر نشان می کند که دیجیتال باید به عنوان پیش فرض برای تجارت در هر زمان و مکانی باشد. حتی فضاهای فیزیکی باقی مانده نیز باید به صورت دیجیتالی افزایش یابند. در این گزارش نمونه هایی مانند خروج بدون تماس در فروشگاه های فیزیکی ذکر شده است.

 

 1. شبکه امنیت سایبری

چشم انداز تهدید با نیروی کار از راه دور گسترش می یابد، و شبکه امنیت سایبری امنیت بیشتری را برای کمک به این واقعیت جدید ارائه می دهد. شبکه امنیت سایبری به هویت یک شخص اجازه می دهد تا محیط امنیتی را تعریف کند. سیاست برنامه ریزی متمرکز و اجرای این سیاست، رویکرد امنیتی پاسخگو را تسهیل می کند.

گارتنر پیش بینی کرده است که تا سال 2025 شبکه امنیت سایبری بیش از نیمی از درخواست های کنترل دسترسی دیجیتال را پشتیبانی می کند.

 

 1. تجارت قابل ترکیب هوشمند

مشاغل قابل انعطاف هوشمند می توانند براساس تغییرات کسب و کار خود را تطبیق داده و خود را از نو تنظیم کنند. سرعت تغییر همیشه در حال افزایش است و این روند با سرعت بیشتری برای تحول دیجیتالی پیش خواهد رفت. همچنین داده ها باید به موقع در دسترس باشند تا توانایی دستیابی به موفقیت در این محیط را داشته باشند.

گارتنر پیش بینی می کند که تا سال 2023 ، سازمانهایی که رویکرد ترکیبی را در پیش گرفته اند ، 80 درصد از سرعت اجرای ویژگیهای جدید پیشی بگیرند.

 

 1. مهندسی هوش مصنوعی (AI)

دریافت بیشترین ارزش از سرمایه گذاری های هوش مصنوعی (AI)، به یک استراتژی قوی مهندسی هوش مصنوعی برای مقیاس پذیری راننده، عملکرد بهتر، قابلیت اطمینان و تفسیر پذیری مدل های AI نیاز دارد. بسیاری از شرکت ها به دلیل حاکمیت، مقیاس پذیری و قابلیت نگهداری در پروژه های هوش مصنوعی با مشکل روبرو شده اند.

گارتنر خاطرنشان می کند که “با توجه به جنبه حاکمیت مهندسی هوش مصنوعی، هوش مصنوعی مسئولیت پذیر برای مقابله با مسائل مربوط به اعتماد، شفافیت، اخلاق، انصاف، تفسیر پذیری و انطباق ظاهر می شود.”

این مسئله به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا مدل های هوش مصنوعی را سریعتر ایجاد کنند.

 

 1. هایپراتوماسیون (Hyperautomation)

به گفته گارتنر روند اتوماسیونی که در حال حاضر شرکت‌ها روی آن متمرکز شده اند قابل ‌برگشت نیست و هایپراتوماسیون با خودکارسازی فرآیند‌ها و فعالیت‌های پیچیده، نقش مهمی را در آینده فناوری و اقتصاد جهانی ایفا خواهد کرد.

گارتنر می گوید، تا سال 2024 سازمان ها با تلفیق فناوری های hyperutomation و فرآیندهای عملیاتی دوباره طراحی شده، هزینه های عملیاتی را 30 درصد کاهش می دهند.

 

 1. نوآوری ترکیبی

نوآوری ترکیبی استفاده از اجزای مختلف فناوری ها و گرایش های دیجیتال در کنار هم برای کشف ارزش جدید یا بهتر است. این روندها برای ایجاد دنیای دیجیتال یکدیگر را ترکیب و تقویت می کنند. مدیران ارشد باید ترکیبی از این روندها را برای کاهش هزینه ها و ایجاد ارزش ها بررسی کنند و آن را به عنوان یک اولویت استراتژیک در نظر بگیرند.

راجش کنداسوامی، تحلیلگر VP گارتنر می گوید “برای انجام آن به طور موثر، سه عمل باید انجام شود: ترکیب، خوشه و مکمل” یعنی باید اول، فناوری ها و روندهای مناسب را ترکیب کنید. در عین حال، فناوری ها و روندهای در حال ظهور خوشه ای که به طور طبیعی در کنار هم قرار می گیرند را دسته بندی کنید؛ و سرانجام، ابتکارات را با فناوری های نوظهور که می توانند در مناطق ثانویه تأثیر بگذارند، تکمیل کنید.

 

همچنین بخوانید: 11 فناوری برتر سال 2021 که زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهند

 

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست