هولوگرام چیست؟ انواع کاربرد های آن چیست؟

folder_openتکنولوژی, کارت PVC
commentبدون دیدگاه
هولوگرام

سال‌ها به نظر می‌رسید که هولوگرام ها برای همیشه به قسمتی از داستان‌های علمی تخیلی محدود خواهند شد. با این حال، اخیراً به لطف پیشرفت فناوری نوری، همه چیز تغییر کرده است.

هولوگرام

به بیان ساده، هولوگرام‌ ها تصاویری سه بعدی هستند که از پرتوهای تداخل کننده نور ایجاد شده و اجسام فیزیکی واقعی را منعکس می‌کنند. برخلاف تصویرهای سه بعدی معمولی، هولوگرام‌ها را می‌توان با چشم غیر مسلح مشاهده کرد.

در زندگی واقعی، هولوگرام‌ ها تصاویر سه بعدی مجازی هستند که توسط تداخل پرتوهای نوری ایجاد شده و اجسام فیزیکی واقعی را منعکس می‌کنند. هولوگرام‌ها عمق، اختلاف منظر و سایر خواص مهم را حفظ می ‌کنند. آن‌ها برای ارائه مفاهیم پیچیده فنی و همچنین نمایش محصولات بصری جذاب هستند.

انواع مختلف هولوگرام ها در طول سال‌ها ساخته شده اند، از جمله هولوگرام‌های انتقال، که اجازه می‌دهند نور از طریق آن‌ها تابیده شده و تصویر از کنار دیده شود. و نوع دیگر آن هولوگرام رنگین کمان است، که برای اهداف امنیتی استفاده می‌شود – به عنوان مثال در کارت‌های اعتباری و گواهینامه‌های رانندگی.

هولوگرام‌های کلیشه ای

رایج ترین و شناخته شده ترین نمونه یک هولوگرام کلیشه ای Microsoft HoloLens است. در سال 2015، مایکروسافت اولین شرکتی بود که عینک‌های هولوگرافی HoloLens را معرفی کرد. این عینک‌ها که غول فناوری آن را رونمایی کرد امروزه به طور گسترده ای برای ایجاد واقعیت افزوده استفاده می‌شود.

برای ایجاد هولوگرام برای HoloLens، سازندگان محتوا از نرم افزار HoloStudio استفاده می‌کنند. کاربران می‌توانند مدل‌ها را از سرویس‌های دیگر وارد کرده یا خودشان با کمک برنامه، اشیاء سه بعدی ایجاد کنند. به طور خلاصه، می‌توانید از HoloLens برای ایجاد اشیاء مجازی پیچیده استفاده کنید. به نوبه خود، این اشیاء با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی بر روی تصاویر دنیای اطراف چیده می‌شوند.

نتیجه تصویری است که بسیار شبیه به Pokemon Go است. تنها تفاوت این است که در HoloLens، به جای دیدن دایناسورهای خارق العاده، در حال ایجاد یک فضای کاری مجازی، یک دفتر آموزشی یا یک کنفرانس مجازی با همکاران خود هستید.

هولوگرام واقع بینانه

در سال 1947، دنیس گابور-فیزیکدان مجارستانی-انگلیسی- نظریه هولوگرام مدرن امروز را هنگام کار بر روی میکروسکوپ الکترونی توسعه داد. با این حال، هولوگرافی نوری تا ظهور لیزر در 1960 پیشرفت نکرد. لیزر یک انفجار قوی از نور را منتشر می‌کند که فقط چند نانو ثانیه طول می‌کشد.

اولین هولوگرام انسانی مبتنی بر لیزر در سال 1967 ایجاد شد که راه را برای کاربردهای متعدد دیگر فناوری هولوگرافی هموار کرد.

بنابراین، هولوگرافی یک روش عکاسی منحصر به فرد است که به موجب آن اشیاء سه بعدی با استفاده از لیزر ضبط شده و سپس تا آنجا که ممکن است با شیء ضبط شده اولیه مطابقت داده می‌شوند. هنگامی که از طریق لیزر روشن می‌شود، هولوگرام‌ها قادر به تشکیل یک کلون سه بعدی دقیق از جسم و تکرار ویژگی‌های آن هستند.

به منظور تجسم دقیق یک هولوگرام در یک نقطه خاص از هولوگرامفضا، دو موج نوری باید در حرکت هماهنگ شوند – موج مرجع و موج شی. که هر دو با جدا کردن پرتو لیزر تشکیل می‌شوند.

موج مرجع مستقیماً توسط منبع نور ایجاد می‌شود و موج جسم از جسم ثبت شده منعکس می‌شود. همچنین یک صفحه عکاسی وجود دارد که بسته به توزیع انرژی الکترومغناطیسی در یک مکان مشخص، نوارهای تیره روی آن “حک” می‌شود.

فرآیند مشابهی در مورد فیلم عکاسی معمولی اتفاق می‌افتد. با این حال، برای تکثیر تصویر، نیاز به چاپ روی کاغذ عکاسی است. اما، در طول استفاده از یک هولوگرام، همه چیز کمی متفاوت تر اتفاق می‌افتد.

برای بازتولید یک “پرتره”، صفحه عکاسی باید با موج نوری دیگر در مجاورت موج مرجع “روشن” شود، که هر دو موج را به موج جدیدی از نور تبدیل می‌کند که در امتداد موج شی حرکت می‌کند. نتیجه تقریباً بازتاب کاملی از خود جسم است.

تاریخچه ی هولوگرام

توسعه فناوری هولوگرام در سال 1962 آغاز شد، زمانی که یوری دنیسیوک، در اتحاد جماهیر شوروی، و امت لیث و یوریس اوپاتنیکس در دانشگاه میشیگان، فناوری لیزر را برای ثبت اجسام سه بعدی توسعه دادند. روش‌های جدید که شامل تبدیل انتقال با ضریب شکست می‌شود باعث شد کیفیت هولوگرام‌ها در طول زمان بهبود یابند.

هولوگرام‌های امنیتی

هولوگرام‌های امنیتی در بسیاری از صنایع جا افتاده است و معمولاً در بسیاری از محصولات و بسته بندی‌ها، از جمله دیسک‌های فشرده، نرم افزار رایانه، لوازم آرایشی، ساعت و کالاهای ورزشی یافت می شود. سایر کاربردهای امنیتی آن شامل برچسب‌های آویزان لباس، بلیط و بسیاری از انواع کارت‌های شناسایی و عضویت است. در دوازده سال گذشته بر روی هر کارت VISA و MASTER CARD یک هولوگرام وجود داشته است.

مزایای امنیتی

تصمیم برای ادغام یک سیستم امنیتی و احراز هویت در خط تولیدات سازمان شما یا اسناد چاپی، یک گام مثبت در بازاریابی و همچنین یک انتخاب اقتصادی محتاطانه است. که در آن باید به موارد زیرتوجه شود:

  • به مشتریان خود اطمینان دهید که محصولات اصل هستند و مطابق مشخصات عمل خواهند کرد.
  • افزایش یا حفظ فروش با کاهش فروش و استفاده از محصولات تقلبی
  • جذابیت بصری محصولات یا سند و بسته بندی آن را افزایش دهید
  • تقلبی بودن محصولات دقیق را دشوارتر و بعیدتر کنید

چرا هولوگرام‌ها “امن” تلقی می شوند:

هولوگرام‌ها متعلق به دسته ای از تصاویر هستند که به عنوان Diffractive Optical Variable Image Devices (DOVIDs) که به معنای دستگاه‌های تصویری متغیر نوری پراکنده است شناخته می‌شوند و به سرعت در حال تبدیل شدن به یک روش اصلی برای حفاظت در برابر تقلب هستند.

DOVIDها از نظر امنیت بسیار ارزش دارند، و تنها با استفاده از تجهیزات گران قیمت، تخصصی و پیشرفته از نظر فناوری قابل تولید هستند. آنها را نمی‌توان با دستگاه‌های کپی رنگی، تجهیزات اسکن رایانه یا تکنیک‌های استاندارد چاپ (آنالوگ یا دیجیتال) تکرار کرد، زیرا بر اساس خواص فیزیکی متفاوتی تنظیم می‌شوند (هولوگرام‌ها نور را پراکنده می‌کنند در حالی که چاپ آن را منعکس می کند).

با توجه به اینکه محصولات تقلبی ذاتاً مسیری با کمترین مقاومت را انتخاب می‌کنند، مواجهه با یک هولوگرام امنیتی اغلب باعث می‌شود که آن‌ها تلاش خود را برای کپی کردن محصولات شما رها کرده و به سمت اهداف راحت تری حرکت کنند. در نتیجه، استفاده از دستگاه‌های امنیتی هولوگرام عملاً اصالت محصولات را تضمین می‌کند.

هولوگرام

برخی از رایج ترین موارد استفاده از هولوگرام در صنعت

فناوری هولوگرافی به روش‌های مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیست زیر تعدادی از رایج ترین نمونه‌ها را شامل می‌شود:

  1. مخابرات

در سال 2017، Verizon (ایالات متحده) و Korea Telecom (کره جنوبی) اولین تماس هولوگرافی را با استفاده از فناوری 5G انجام دادند. برای امکان تماس، دو هولوگرام تشکیل شد. که هر دو کاملاً قادر به انتقال احساسات و حرکات کاربر هستند.

  1. تحصیلات

در سال 2015، کارل ویمن، برنده جایزه نوبل و استاد فیزیک در دانشگاه استنفورد، بدون خروج از ایالات متحده در دانشگاه فناوری نانیانگ (سنگاپور) سخنرانی کرد.

در سال 2013، دانشگاه سنت جورج لندن هولوگرام‌هایی را معرفی کرد که قادر به نمایش اعضای بدن انسان بودند. در این نمایشگاه تصاویری سه بعدی از کلیه‌ها به طول چهار متر، جمجمه و سایر قسمت‌های بدن به نمایش گذاشته شد.

  1. ناوبری

در سال 2017، دانشمندان دانشگاه صنعتی مونیخ روشی را برای بدست آوردن هولوگرام سه بعدی با استفاده از Wi-Fi router توسعه دادند. روش توصیف شده در این مطالعه امکان ایجاد کپی از محل را با نمایش اشیاء در اطراف آن‌ها فراهم می‌کند. از این فناوری می‌توان برای یافتن و نجات قربانیانی که در زیر بهمن یا ساختمان‌های فروریخته گرفتار شده‌اند، استفاده کرد.

  1. بازاریابی و فروش مستقیم

هولوگرام محصولات یک ترفند جدید بازاریابی برای جلب توجه مشتریان است. با کمک یک هولوگرام، می‌توانید یک کپی سه بعدی از محصول را بزرگ کرده و از هر طرف قابل مشاهده کنید. این برای مشتریانی مناسب است که می‌خواهند کالای مورد نظر خود برای خرید را با جزئیات کامل مشاهده کنند.

باربی در سال 2017 یک عروسک روباتیک هولوگرافی ارائه کرد که به دستورات صوتی پاسخ می‌دهد. این اسباب بازی قادر بود به سوالات مربوط به آب و هوا پاسخ دهد و موضوعات دیگر را مورد بحث قرار دهد.

  1. نمایش موسیقی

یک هولوگرام از چهره اریک پریدز به عنوان اختتامیه نمایش EPIC 5.0 او در لندن ، 2017 اجرا شد. اجرای این دی جی محبوب فرانسوی با یک نمایش لیزری چشمگیر همراه شد. همچنین در پایان شب، بیش از 300 لیزر یک هولوگرام حجمی برای سر دی جی تشکیل دادند. از آن به بعد، برنامه‌های این دی جی همیشه با استفاده از هولوگرام برای ایجاد فضایی منحصر به فرد همراه بود.

  1. بازگشت شخصیت های تاریخی

در سال 2012، استودیوی Digital Domain برای کاهش سن ستاره‌های هالیوود در فیلم‌ها، توپاک شکور را به عنوان یک هولوگرام سه بعدی استثنایی به زندگی بازگرداند. در سال 2014، توپاک در Coachella به شکل انسان دیجیتالی خود ظاهر شد.

تولید هولوگرام مانند پروژه توپاک یا هر پروژه آموزشی دیگر نیاز به برنامه ریزی و هماهنگی بیشتری دارد. ابتدا، این هولوگرام‌ها بر اساس استفاده از آواتا‌های دیجیتالی منحصر به فرد برای افرادی که مدت‌ها پیش ما را ترک کرده اند، ایجاد شد.

ایجاد مدل‌های سه بعدی، متحرک سازی حرکات و ترکیب کردن صداهای واقعی کار ساده ای نیست. در مورد دوم، Respeecher می‌تواند هزینه و بازه زمانی مرتبط با بازتولید صدای اصیل را به طور چشمگیری کاهش دهد. به عبارت دیگر، ما نه تنها می‌توانیم صدای توپاک را از گذشته برگردانیم، بلکه می‌توان محتوای معتبر جدیدی را ایجاد کرد که گویی خواننده هنوز با ما است.

آینده فناوری هولوگرام

آینده هولوگرافی در تلاقی هوش مصنوعی، فناوری دیجیتالی انسان و شبیه سازی صدا نهفته است. افزایش مداوم قدرت محاسباتی در سراسر جهان به ایجاد مدل‌های دیجیتالی انسانی کمک می‌کند تا تشخیص آن‌ها از مدل‌های واقعی دشوارتر شود.

به نوبه خود، تکامل فنآوری‌های هولوگرافی منجر به افزایش دسترسی و قابلیت حمل آن‌ها می‌شود. تصور کنید یک روز محتوای هولوگرافیک به اندازه محتوای جاری قابل دسترسی باشد: سینمای هولوگرافیک، تئاتر هولوگرافیک، نمایش‌های موسیقی هولوگرافیک و…

واقعیت افزوده دیگر نیازی به استفاده از عینک مخصوص ندارد بلکه مستقیماً با اجسام منظره ادغام می‌شود. ما از قبل می‌دانیم که گذرگاه‌های عابر پیاده و تبلیغات هولوگرافی چگونه کار می‌کنند. اما ما فقط می‌توانیم تصور کنیم که چگونه شهرها و زندگی ما با تغییر سرعت تکامل یافتن فناوری تغییر خواهد کرد.

 

همچنین بخوانید: ریبون چیست؟ | خرید و بررسی انواع ریبون کارت پرینتر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست