10 کاربرد IoT | برنامه های مبتنی بر اینترنت اشیاء

folder_openاینترنت اشیاء
commentبدون دیدگاه

قبل از این ما راجع به بحث اینترنت اشیاء صحبت کرده ایم و توضیح دادیم که منظور از  اینترنت اشیاء چیست. امروز در این مقاله راجع به برنامه های کاربردی اینترنت اشیا توضیح خواهیم داد و اینکه چگونه می‎توانیم از سیستم IoT استفاده نماییم.

 

برنامه های کاربردی IoT

برنامه های مربوط به سیستم IoT بسیار زیاد هستند. ما در اینجا 10 مورد از کاربردی ترین آن ها که بیشتر مورد استفاده قرار می‎گیرند را به ترتیب بررسی می‎کنیم.

IoT

1- خانه هوشمند

IoT

هر وقت به اینترنت اشیا فکرمیکنیم، مهمترین و کارآمدترین مورد که همیشه در ذهن ما خودنمایی میکند بحث خانه هوشمند است و از لحاظ رتبه بندی در IoT جزء تاپ ترین ها قرار می گیرد. تعداد متقاضی های خانه هوشمند که مایل به هوشمندی سازی خانه خود می باشند نزدیک به 60.000 نفر هستند که این تعداد رو به افزایش نیز می باشد.

نکته جالب دیگر از بانک اطلاعاتی خانه هوشمند  این است که 256 شرکت و استارت آپ در حال آنالیز کردن اینترنت اشیا برای خانه هوشمند هستند.

اکنون بیشتر شرکت ها در مقایسه با برنامه های مشابه در اینترنت اشیا در بحث خانه هوشمند فعالیت می‎کنند.

میزان تخمین  سرمایه گذاری خانه هوشمند برای شرکت های استارت آپی بیش از 2.5 میلیارد دلار است و این رقم در حال افزایش می باشد.

لیستی از شرکت های برجسته استارت آپی به شرح زیر هست:

  • Alert Me
  • Nest
  • Belk in
  • Haier
  • Philips
  • و …

 

2- اینترنت اشیاء مربوط به موارد پوشیدنی

همانند خانه هوشمند IOT  در موارد پوشیدنی نیز از موضوعات مهمی هستند. هر سال مصرف کنندگان کل دنیا منتظر عرضه ساعت های هوشمند شرکت اپل هستند.

IoT

علاوه بر این مقدار زیادی موارد و دستگاه های هوشمند پوشیدنی زیادی وجود دارند مانند Sony Smart B Trainer

 

هدست واقعیت مجازی  Gear VR سامسونگ یک نمونه گجت های پوشیدنی است

 

3 – شهر هوشمند

شهر هوشمند همان طور که از  اسمش پیداست حاکی از یک اختراع بزرگ است و موارد مختلف و کاربردهای زیادی را برای بهبود کیفیت انسان در بر می گیرد. از جمله توزیع آب و مدیریت ترافیک، مدیریت پسماند، نظارت بر محیط زیست، امنیت شهری و … را در بر می گیرد.

دلیل محبوبیت یک شهر هوشمند این است که سعی دارد درد، ناراحتی، مشکلات و سختی های شهروندانی که در شهر زندگی می‎کنند را برطرف نماید.

راه حل های مبتنی بر IoT  در نواحی شهرهای هوشمند برای حل کردن مشکلات در شهرها متغیر است، ازجمله تسهیل ترافیک، کاهش آلودگی هوا، آلودگی های صوتی و …

 

4 – شبکه های هوشمند

شبکه های هوشمند یکی دیگر از موارد کاربردی است که  در حوزه  IOT خودنمایی میکند.

یک شبکه هوشمند اساسا نوید استخراج اطلاعات مربوط به  رفتار مصرف کنندگان و تامین کنندگان برق به صورت خودکار در جهت بهبود کارایی، به صرفه کردن آن و قابلیت اطمینان از توزیع برق را می‎دهد.

41000 سرچ ماهانه در گوگل این موضوع و اهمیتش را تصویب می کند.

 

5 – اینترنت صنعتی

یک راه  تفکر در مورد اینترنت صنعتی ، اتصال ماشین ها و دستگاه ها در صنایعی مانند  تولید نفت و گاز، برق و بهداشت و درمان است.

همچنین در شرایطی که خرابی برنامه ریزی نشده سیستم ها می تواند موجب تهدیدی در زندگی باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستمی که بر مبنای IOT تعبیه گردیده است شامل دستگاههایی مانند  باندهای تناسب اندام  برای مانیتورینگ قلب یا لوازم خانگی هوشمند است.

این سیستم ها به صورت عملکردی هستند و به راحتی می توانند سهولت استفاده را فراهم کنند. اما قابل اعتماد  نیستند زیرا عموما در صورت بروز خرابی معمولاً شرایط اضطراری ایجاد نمی کنند.

 

6 – اتومبیل متصل شده به سیستم IOT

فناوری IOT در یک اتومبیل یک شبکه گسترده از چندین حسگر ، آنتن و نرم افزار تعبیه شده و فن آوری هایی است که به ارتباطات کمک می کند تا در دنیای پیچیده امروزی به راحتی حرکت کنیم.  این فناوری در اتومبیل مسئولیت تصمیم گیری با ثبات بودن، دقت و سرعت را دارد.

IoT

این الزامات و مقررات هنگامی بیشتر می شود که انسان کنترل کامل فرمان و ترمز را به وسیله نقلیه خودکار واگذار می‎کند، وسایل نقلیه ای که آزمایش های خود را پس داده اند و اکنون در بزرگراه ها قابل استفاده هستند.

 

7 – سیستم بهداشت و درمان متصل به سیستم اینترنت اشیاء ( IoT )

IOT کاربردهای مختلفی در زمینه بهداشت و درمان دارد. از تجهیزات کنترل از راه دور تا سنسورهای هوشمند و یکپارچه سازی تجهیزات آن.

این پتانسیل به بهبود نحوه درمان پزشکان و همچنین ایمنی و بهداشت بهتر بیمار کمک می کند.

مراقبت های بهداشتی مبتنی بر اینترنت اشیا این کمک را به بیمار میکند تا در تعامل بهتر و در زمان بهتر و بیشتری با پزشک خود باشد و این موضوع سبب رضایتمندی بیمار می‎گردد.

اینترنت اشیا در تولید سنسورهای فیتنس تا ربات های جراحی در مراقبت‎های بهداشتی از آخرین تکنولوژی ها و بروز ترین آنها برای تولید ابزارهای پزشکی استفاده می کند.

IOT به انقلابی در حوزه پزشکی کمک میکند و همچنین از لحاظ مالی کمک بسیار شایانی می تواند برای بیمار داشته باشد.

 

8 – خرده فروشی هوشمند

خرده فروشان شروع به پذیرش راه حل های مبتنی بر  اینترنت اشیا و استفاده از برنامه های کاربردی هوشمند نموده اند (فروش های آنلاین ) که این امر باعث بهبود عملکرد فروشگاهایشان مانند افزایش خریدها ، کاهش سرقت ، امکان مدیریت موجودی کالا و افزایش تجربه خرید مشتری می شود.

از طریق اینترنت اشیا خرده فروشان فیزیکی می توانند با شدت بیشتری در برابر چالش های آنلاین رقابت کنند. آنها می توانند سهم از دست رفته خود در بازار را به دست آورند و مصرف کنندگان را به فروشگاه جذب کنند، بنابراین خرید بیشتر با صرفه جویی در هزینه را برای آنها آسان می کند.

 

9 – زنجیره تامین هوشمند با استفاده از IoT

زنجیره های تأمین از چند سال قبل هوشمندتر شده اند. ارائه راه حل برای مشکلاتی مانند ردیابی کالاها در حالی که در جاده هستند یا در حال حمل و نقل هستند یا کمک به تامین کنندگان در مبادله اطلاعات در برخی از پیشنهادات محبوب می باشد.

با استفاده از یک سیستم هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا ، تجهیزات کارخانه به کمک  سنسورهای تعبیه شده، داده ها را در مورد پارامترهای مختلف مانند فشار، دما و زمان های استفاده از دستگاه ها را میتوان کنترل نمود.

سیستم  مبتنی بر IoT همچنین می تواند برای بهینه سازی عملکرد، روند کار را پردازش کرده و تنظیمات تجهیزات را تغییر دهد.

 

10 – صنعت کشاورزی هوشمند

IoT

کشاورزی هوشمند یک برنامه IoT  است که اغلب نادیده گرفته شده است. با این

وجود ، از آنجا که تعداد کارهای کشاورزی معمولاً از راه دور است و تعداد زیادی

دام وجود دارد که دامداران روی آنها  کار می کنند، همه اینها را می توان توسط اینترنت اشیا کنترل کرد.

این موضوع  می تواند انقلابی در نحوه کار کشاورزان ایجاد کند. اما این ایده هنوز مورد توجه گسترده ای قرار نگرفته است. با این وجود ، هنوز هم یکی از برنامه های  کاربردی در زمینه اینترنت اشیا باقی مانده است که توجه زیادی به آن نشده است لذا نباید دست کم گرفته شود.

كشاورزی هوشمند این قابلیت را دارد كه به ویژه در كشورهای صادر كننده محصولات كشاورزی، به یك حوزه كاربردی مهم تبدیل شود.

 

نتیجه

از این رو ، در این مقاله ما جاهای کاربردی و کاربردهای موارد گوناگون اینترنت اشیا را در زندگی را بیان نمودیم.

حال  بسیار خوشحال خواهیم شد اگر سوال، پیشنهاد و را ه حل های بهتری داشتید ما را در این زمینه  از طریق تماس با شرکت سپهر انفورماتیک درخشان یاری نمایید.

 

همچنین بخوانید : اینترنت اشیا در مدیریت | شیوه های نوین مدیریت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست