Home » لمینیتور یا لمینیشن چیست؟ | مزیت های لمینیت کردن چیست؟

لمینیتور یا لمینیشن چیست؟ | مزیت های لمینیت کردن چیست؟

قبل از هر چیزی باید به این موضوع اشاره کنیم که لمینیتور یا لمینیت چاپ نیست بلکه هدف از لمینیت یا پرس ایجاد یک لایه حفاظتی بر روی کارت می باشد. دستگاه‎های لمینیتور یا لمینیشن اندازه های مختلفی دارند که اندازه های کوچک برای مصارف اداری و اندازه‎های بزرگ برای مصارف صنعتی استفاده می‏‎شوند.

لمینیتور دستگاهی است که یک لایه ی نازک PVC را از طریق حرارت زیر و روی پوستر می چسباند و به این ترتیب پوستر در مقابل آب ، پارگی ، تا شدن و … مقاوم گردیده و کاملاً قابل شستشو می شود و عمر آن افزایش می یابد.

کاربرد لمینتور چیست

بعد از چاپ دیجیتال آن را لمینیت می کنند که این کار جهت زیبایی چاپ و محافظت از آن می‎شود.

چند مزیت استفاده از لمینیتور:

 • جلوگیری از چین و چروک کارت
 • جلوگیری از لک‌ زدگی
 • محافظت در برار آفتاب خوردگی
 • جلوگیری از سیاه شدن کارت
 • پریدگی رنگ و یا چربی چاپ
 • جلوگیری از به جا ماندن اثر انگشت
 • و …

لمینیت در درجه اول روش مفیدی برای حفظ اسناد و مدارک مهم است. این موارد معمولاً شامل مواردی از قبیل:

 • گزارش‎های مهم
 • گواهینامه ها
 • لیست های چک و دستورالعمل های ایمنی
 • شناسه و کارت ویزیت
 • منوهای رستوران
 • عکس
 • پوسترها و علائم

در واقع بسیاری از انواع دیگر اسناد را می توان لمینیت کرد ولی بیشترین استفاده از دستگاه لمینیتور برای محافظت از اسناد مهم می باشد.

لمینت به طور کلی شامل چسباندن و پرس یک روکش پلاستیکی به کاغذ چاپ شده می باشد و عمده هدف آن طولانی کردن عمر چاپ و اسناد می باشد. همچنین لمینیت باعث ایجاد افزایش کنتراست رنگ‎ها می شود. روکش پلاستیکی که لمینیتور بر روی چاپ ایجاد می‎کند یک سطح تمیز و شفاف را فراهم می‎کند که برای علامت گذاری با استفاده از ماژیک های پاک شونده  مناسب است.

انواع لمینتور

اگر تا کنون تجربه خرید لمینیتور را نداشته اید، شاید آگاه نباشید که لمینیتور های مختلف زیادی وجود دارد. می توانید از بین لمینیت گرم و سرد و همچنین استفاده از کیسه یا فیلم رول دستگاه مورد نیاز خود را پیدا کنید. در این مقاله انواع مختلف این دستگاه را به روشنی توضیح داده شده است تا به شما در تصمیم گیری آگاهانه تر کمک کنیم.

لمینیت های کیسه ای گرم

لمینیتور های کیسه‌ای (Pouch Laminating) یک دستگاه لمینیت است که از درجه حرارت بهره می‌برد. این دستگاه‌ها از درجه حرارت برای ذوب کردن و چسباندن کیسه لمینیت به کارت یا مدرک استفاده می‌کنند. این شیوه باعث می‌شود که کارت لمینیت شده در برابر آب مقاوم باشد و در برابر روغن و مواد نفتی نفوذناپذیر باشد. دستگاه لمینیتور کیسه‌ای به حفظ وضعیت رنگ و نوشته کارت کمک می‌کند و در برخی منابع از آن با لفظ «Encapsulation» یاد می‌شود.

لمینیت های کیسه ای سرد

لمینیت کیسه‎ای سرد (Cold Pouch) بهترین گزینه برای لمینیت اسناد حساس به گرما است که شامل نمابر، عکس و اسناد چاپ شده با چاپگر جت جوهر است. لمینیت های سرد ایمن تر هستند و محافظت بهتری در مقابل اشعه ماوراء بنفش نسبت به لمینیت گرم فراهم می کنند. کیسه های لمینیت سرد از چسب استفاده می کنند که با فشار فعال می شوند، استفاده از آنها آسان و بی خطر است زیرا داغ نمی شوند.

لمینیتور های رول سرد

لمینیتور های رول سرد و لمینیتورهای کیسه‌ای سرد از حرارت جهت لمینیت کردن کار استفاده نمی‌کنند. روی فیلم در این گونه لمینیت‌ها نسبت به فشار حساس (pressure-sensitive) است، بدین معنی که فیلم دارای سطحی چسبناک است که در تماس با سطح کار چاپ شده به آن چسبیده و جوش می‌خورد. این روش برای لمینیت کردن محصولات چاپی که حرارت به آن‌ها آسیب می‌رساند بسیار مناسب است؛ به طور مثال می‌توان از مرکب‌های پایه مومی که در اثر گرما ذوب می‌شوند یا محصولات چاپی حساس به حرارت که برای آنها از چسب حساس به فشار  استفاده می‌شود، مانند وینیل یا سایر پلاستیک‌های زود ذوب نام برد.

لمینیتور سرد همانطور که از نام آن پیداست، فقط از فشار استفاده می کند تا یک فیلم پلاستیکی چسبنده را را به چاپ مورد نظر بچسباند و بیشتر از آنها برای پروژه های کوتاه مدت و کوچک استفاده می شود

لمینیتور های رول گرم

این نوع لمینیتور ها از یک یا دو رول بزرگ فیلم استفاده می‌کنند. یک روی این فیلم دارای چسبی است که هنگامی که در معرض حرارت قرار می‌گیرد، فعال می‌شود. این چسب هنگامی که کار چاپی از درون لمینیتور عبور می‌کند روی کار می‌چسبد. در هنگامی که کار با استفاده از فرایند دیجیتال چاپ شده باشد، میزان چسبندگی فیلم لمینیت به جنس مدیا و همچنین نیروی چسبندگی بین لایه حرارتی و لایه مرکب بستگی دارد.

 

لمینیتور - لمینیشن

 

معرفی دستگاه های لمینیشن ILM-LS

لمینیتور - لمینیشن

لمینیتور ILM-LS که جهت بالا بردن طول عمر یک کارت شناسایی ، کارت پرسنلی و نیز همچنین به عنوان  امنیت بعد از چاپ روی کارت پرسنلی ، کارت هوشمند استفاده میشود. دستگاه های موجود به دو صورت قابل استفاده شدن میباشد.

 1.  نصب در کنار کارت پرینتر
 2.  مجزا از کارت پرینتر

فیلم های هولوگرام مورد استفاده در این دستگاه لمینیشن تصور عمق را روی کارت ایجاد میکنند. یک تصویر 2 بعدی که به نظر می رسد 3 بعدی باشد. این تصویر میتواند از پیش طراحی شده و یا سفارشی باشد.

هنوز هم چاپ هولوگرام از بهترین راه های ایجاد امنیت است و چاپ و جعل ان بسیار دشوار و تشخیص تقلبی آن به راحتی و با چشم غیر مسلح هم امکان پذیر است.

همچنین اثر افزایش دوام کارت را نباید نادیده گرفت. با هولوگرام چه مات و چه شفاف، یک لایه مقاومت به کارت اضافه می شود. همچنین این ماژول ها به راحتی با دستگاه های دیگر ترکیب شده و می توانید با بودجه ی مناسب، کارت هایی امن و مقاوم داشته باشید.

 •  روش لمینیشن : حرارتی به صورت یکرو در ILU, دستگاه لمینیشن ILM-LS و دو رو همزمان در ILM-DS
 • سرعت لمینیشن : 30-16ثانیه برای یک رو یا دوروی کارت

 

سیستم پرینت و حکاکی لیزری LCP 8000

لمینیتور - لمینیشن - لمینیت

سیستم تکمیلی رنگی لیزری LCP 8000 به طور انحصاری برای بخش های دولتی و بخش های دولتی توسعه یافته پیشنهاد می شود که شخصی سازی رنگی با امنیت بالا و سیستم ضد جعل بی نظیر را ارائه می دهد. این طراحی ماژولار نه تنها سیستمی ترکیبی از چاپ با کیفیت بالا، حکاکی لیزری و لمینیت به شما می دهد بلکه قابل تنظیم برای نیازهای بعدی شما نیز خواهد بود.

دستگاه لمینیشن LCP8000 یک راه حل قوی و قابل اعتماد برای برآورده ساختن نیازهای پیچیده امنیتی در پروژه های شرکت های بزرگ و دولتی است.

 

 

دستگاه لمینیشن Lamina 006

لمینیتور - لمینیشن

دستگاه لمینیشن Lamina 006 مستقل و پر قدرتی است که تمام نیازهای برنامه های کارت های دارای ISO 7810 را پاسخگو می باشد.
کیفیت بالا و سختی بدنه و دوام لوازم جانبی از الویت های لمینیشن Laniiba 006  می باشد. یک فیلیپر برای دو رو کردن چاپ می تواند به دستگاه اضافه شود همچنین فیدر به عنوان یک ماژول در دسترس خواهد بود.

دستگاه لمینیشن MC-L با امنیت بالا

لمینیتور - لمینیت

لمینیتور متیکا با نام MC-L Matica EDI secure برای پاسخ به نیاز شدید به کارت های مقاوم، با امنیت بالا و ضد جعل طراحی شد.

لمینیشن MC-L به آسانی قابل نصب و راه اندازی است و سرعت بالایی دارد. به خاطر داشتن فرآیند لمینیت کردن همزمان، دو روی کارت را در کمتر از 20 ثانیه لمینیت می کند.

نسخه ی قابل اتصال این لمینیتور، توسط صفحه اتصال به راحتی به پرینتر  MC660 وصل می شود.

ادغام مناسب  MC-L لمینیشن پرینتر

این دستگاه در 2 نسخه در دسترس است. شما می توانید از بین دو مدل انتخاب کنید اولین مدل قابلیت اتصال به پرینتر MC660 را دارد و دومین مدل به صورت مستقل همراه با مخزن ورودی جداگانه ارائه می شود.

هر دو مدل می توانند در طیف وسیعی از بازارها و برنامه های کاربردی عمل کنند.

در شرایط امنیتی، این لمینیشن یک لایه حفاظتی اضافه را فراهم می کند که برای اعتبار نامه های دولتی ، برای سازمان هایی با شرایط امنیتی حساس در سطح بالا و اسناد امنیتی روزانه مانند گواهینامه رانندگی، حیاتی است و امنیت کارت را افزایش می دهد.

شما می توانید برای ثبت سفارش هر یک از این دستگاه ها با واحد فروش سپهر انفورماتیک درخشان تماس بگیرید.

 

 

By | 2020-07-06T06:01:37+00:00 جولای 6th, 2020|laminator|1 نظر

یک نظر

 1. علی موسوی جولای 23, 2020 در12:41 ب.ظ - پاسخ

  بسیار مفید بود، ممنون از مطالب خوبتون

ارسال نظر