Home » ماینر چیست؟ Asic ماینر چیست؟ | استخراج بیت کوین چگونه است؟

ماینر چیست؟ Asic ماینر چیست؟ | استخراج بیت کوین چگونه است؟

به عمل استخراج بیت کوین ماینیگ می گویند. قبل از آشنایی با ماینر و استخراج بیت کوین باید با خود بیت کوین آشنا باشین که در در اینجا می توانید مقاله مربوط به بیت کوین را بخوانید.

طی سال های اخیر استخراج ارز های دیجیتال بوسیله کامپیوتر های استاندارد که شامل همان cpu  های استاندارد اینتل یا AMD  و کارت گرافیک های متداول بود صورت میگرفت اما به مرور شبکه بیت کوین و همینطور دستگاه های ماین آن افزایش یافت و pc  ها کاربرد خود را در این زمینه از دست داد.

با از رده خارج شدن pc  ها در زمینه ماینیگ استخراج فقط با پردازنده های خاصی که Asic ماینر  نامیده میشوند ممکن است اما این به آن معنا نیست که pc  ها توانایی استخراج نداشته باشند ، بلکه با توجه به گسترش و سختی شبکه استخراج در حال حاضر نیاز به pc  هایی فوق العاده قدرتمند میباشد که عملا از نظر اقتصادی بصرفه نیست.

 

ماینر

ماینر چیست؟

مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا همان ASICها به طور خاص طراحی شده‌اند که فقط یک کار را انجام دهند؛ استخراج ارز دیجیتال با سرعت بالا و مصرف برق پایین. ای‌سیک‌ها در نتیجه توسعه و پیشرفت بلاک چین‌ها و افزایش سختی شبکه و به دنبال آن عدم سودآوری کارت‌های گرافیک برای استخراج برخی ارزها ایجاد شدند.

هر ارز دیجیتالی، الگوریتم رمزنگاری هش مخصوص خود را دارد و ماینرهای ای‌سیک‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بتوانند با استفاده از آن الگوریتم خاص کار استخراج را انجام دهند.

به عنوان مثال ماینرهای ای‌سیک بیت کوین به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بتوانند الگوریتم هش SHA-256 را محاسبه کنند. این بدان معناست که این دستگاه‌ها قادر خواهند بود که هر ارز دیگری مانند بیت کوین کش، که مبتنی بر الگوریتم مشابهی است را نیز استخراج کنند.

 

ماینر

پادشاه ماینرها

بدون شک بزرگترین شرکت ساخت ماینر شرکت BITMAIN است. دفتر مرکزی و هسته اصلی این شرکت در سال 2013 در پکن تاسیس شد و در حال حاضر بیت مین حوزه فعالیت خود را در هنگ‌کنگ، سنگاپور و ایالات متحده نیز گسترش داده است. در ژانویه 2019 که ارزش بازار ارز دیجیتال برابر با 122 میلیارد دلار بود، ارزش شرکت بیت مین حدود 15 میلیارد دلار برآورد شد که رقم قابل توجهی برای یک شرکت فعال در حوزه کریپتو محسوب می‌شود.

در زمینه استخراج ارز دیجیتال، بیت مین 75 درصد نیاز جهانی به ماینر ای‌سیک را با فروش میلیون‌ها عدد دستگاه‌ انت ماینر تامین می‌کند و سهم عمده‌ای در این بازار دارد.

بیش از 85 درصد درآمد این شرکت در نتیجه فروش دستگاه‌ها و تجهیزات ماینینگ و مابقی آن از طریق استخراج انحصاری و خدمات استخر و فارم‌های استخراج و دیگر فعالیت‌های این شرکت به دست می‌آید.

همان‌طور که پیش‌تر نیز عنوان شد، محصول شناخته‌شده بیت مین دستگاه‌های ای‌سیک انت ماینر است. بیایید نگاهی جزئی‌تر به دستگاه‌های ای‌سیک و این محصول داشته باشیم.

هنگام خرید ماینر به چه نکاتی باید توجه کنید؟

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید قدرت دستگاه و یا نرخ هش‌ است که به تراهش بر ثانیه (Th/s)، گیگاهش بر ثانیه (Gh/s) و واحدهای این‌چنینی بیان می‌شود. هر چه عدد این شاخص بزرگ‌تر باشد، محاسبات با سرعت بیشتری صورت می‌پذیرد و در نتیجه شانس دریافت پاداش استخراج بیشتر افزایش می‌یابد.

مصرف برق دومین ویژگی مهم دستگاه‌های ای‌سیک است. در نظر گرفتن این فاکتور در صورت استفاده از چند دستگاه به طور هم‌زمان و پاسخ‌گویی قدرت شبکه برق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کارایی انرژی و میزان بازده دستگاه از دیگر ویژگی‌های مهم و پیچیده است. فروشندگان این دستگاه‌ها معمولا این پارامتر را با نسبت انرژی مصرف شده به هش پردازشی (J/Th) بیان می‌کنند. هر چه این نسبت کوچک‌تر باشد، کارایی دستگاه بیشتر است.

ویژگی مورد بررسی دیگر قیمت دستگاه است. این فاکتور همیشه در هنگام محاسبه دوره بازگشت سرمایه مورد توجه قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر شما باید این نکته را در نظر بگیرید که زمانی که شما فرآیند استخراج را آغاز می‌کنید، درآمد چند ماه اول شما در واقع هزینه تجهیزاتی که خریداری کردید را پوشش می‌دهد و پس از آن به سوددهی خواهید رسید.

ویژگی‌های که شاید در مقابل دیگر موارد خیلی حائز اهمیت نباشد اما ارزش اشاره کردن را دارد، سروصدا و تولید گرمای این دستگاه‌ها است. همان‌طور که می‌دانید صدا و گرمای ایجاد شده توسط دستگاه‌های ای‌سیک زیاد است و اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد، در هنگام خرید باید به آن توجه کنید و آن را مد نظر قرار دهید.

 

فرآیند استخراج بیت کوین

همانطور که گفتیم در ابتدا بیت کوین در سازگار cpu های استاندارد بود . با گذر زمان اشخاصی که در فرآیند استخراج فعالیت میکردند متوجه شدند که استفاده از GPU  های کارت گرافیک استخراج آن ها را افزایش میدهد و بعد ها بعد ها پردازنده های گرافیکی بکار رفته در ASIC  استفاده شد.

در کل پروسه استخراج بیت کوین شامل موارد زیر است :

  • خرید اسیک یا همان ماینر متناسب با نیاز و بودجه خود
  • استفاده از یک کیف پول ایمن بیت کوین
  • وصل شدن به یک استخر برای استخراج و شروع عملیات

 

ماینر - بیت کوین

آیا خرید ماینر در ایران قانونی است؟

ترخیص دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال به گمرک ها ابلاغ شده است که افراد واردکننده با تعرفه هایی می توانند به صورت قانونی دستگاههای ماینر را وارد کنند. البته همان طور که می بینیم دستگاه هایی که به صورت غیر قانونی وارد بازار شده کمی ارزان تر از دستگاه هایی است که با مجوز وارد کشورمان شده است. اما خب این دستگاههای مشکلاتی را در بر دارد.

مواردی که باعث می شود به سراغ دستگاه های ماینر قانونی برویم به شرح زیر است:

1- داشتن برگه سبز واردات برای دستگاههای ماینر ، برگه سبز به کالاهایی اختصاص داده می شود که به صورت قانونی وارد ایران می شود .و شما در ایران در صورتی می توانید مجوز کسب و کار جهت استخراج بگیرید که تعهدی اخلاقی داشته باشید در رابطه با خرید دستگاههای ماینر.

2- زمانی که یک دستگاه قانونی وارد کشور شود .شرکت هایی هستند که آن دستگاه ها را گارانتی می کنند . زمانی که شرکتی دستگاهی را گارانتی معتبر می کند پس تجهیزات جانبی آن را موجود دارد . این امر موجب می شود که در صورتی که دستگاه ماینر شما خراب شد ، بتوانید به راحتی آن را تعمیر کنید.

3- مورد سوم این است که زمانی که شما یک فارم را ایجاد میکنید قطعا سرمایه ای را آنجا قرار دادید.اصولا با قانونی شدن کسب و کار های جدید اصنافی ایجاد می شوند که از این کسب و کارها بازدید به عمل می آورند . و اگر دستگاه های ماینر شما دارای برگه سبز باشد .دیگر برای کسب و کار و شما مشکلی ایجاد نمی شود.

4- مورد چهارم بر این اساس است که اگر بخواهید کسب و کار ماینینگ خود را بیمه نمایید .اصولا دفاتر بیمه بر این اساس قرار دادشان با شما قانونی است که شما از دستگاه هایی با برگ سبز و مجوز دار استفاده کنید.

5- مورد پنجم اینگونه است که اگر سرقتی برای دستگاه شما اتفاق افتاد شما بتوانید به صورت قانونی از طریق دستگاه های مربوطه شکایت کنید.

 

7 موردی که باید در خرید ماینر یا ای سیک توجه کنید

  1. ابتدا قیمت آن را برسی نمایید.
  2. برسی نمایید که دستگاه های ماینر از چه الگوریتمی پشتیبانی می کند.
  3. هش ریت آن را برسی کنید . همان طور که می دانید هر چقدر سختی شبکه بیشتر باشد بهتر است سراغ دستگاه هایی بروید که هش ریت بالاتری دارند.
  4. فن های آن را بررسی کنید.
  5. مصرف برق دستگاه ها را برسی نمایید.
  6. سرو صدا و نویز دستگاه را در نظر بگیرید.
  7. از افرادی که فعال در حوزه اسخراج ارز دیجیتال هستند و با این دستگاه ها به صورت تجربی کار کرده اند، مشورت بگیرید.

 

 

 

منبع:

www.arzdigital.com

www.zoomarz.com

By | 2020-06-14T12:28:33+00:00 ژوئن 14th, 2020|bitcoin, Technology|0 نظر

ارسال نظر