کارت pvc (پی وی سی) چیست؟ و انواع آن چیست؟

folder_openpvc
commentبدون دیدگاه

کارت pvc (پی وی سی) یک انقلاب در دنیای کارت به حساب می آید زیرا تا قبل از به روی کار آمدن این پلاستیک کاربردی، چاپ کارت بر روی کاغذ صورت می‎گرفت که از معایب زیادی بر خوردار بود.

در واقع کارت pvc از قطع درختان زیادی جلوگیری کرده است و این بار محیط زیست باید ممنون این پلاستیک باشد. کارت پی وی سی قابل بازیافت می‎باشد و از دوام خوبی برخوردار است.

کارت pvc (پی وی سی) چیست؟

کارت pvc (پی وی سی) مخفف polyvinyl chloride  است. پی وی سی  یک پلیمر با دوام و منطعف است که ماندگاری چاپ در این نوع کارت بسیار بالا است. همچنین این کارت ها قابلیت هوشمند سازی از طریق کاشت تراشه را دارا هستند. به علت همین قابلیت ها کارت pvc برای ساخت بدنه کارت های شناسایی و بانکی مناسب است.

 

مزایای کارت pvc

کارت pvc  یکی از کاربردی ترین پلاستیک هایی است که همه روزه با آن سر و کار داریم. کارت PVC (پی وی سی)  دارای مزایایی است که باعث گردیده است جای خود را در زندگی روزمره ما باز کنند. از مزایای این کارت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • دوام بالا
  • چاپ با کیفیت بیشتر
  • قابلیت بازیافت
  • مقاومت کارت pvc در مقابل آب و رطوبت

قابلیت فوق العاده ای که کارت pvc را از دیگر کارت ها مجزا کرده قابلیت هوشمند سازی این نوع کارت ها می باشد. در لایه های داخلی و میانی کارت چیپ حافظه ایی تعبیه شده که خود به انواع مختلفی دسته بندی می گردد و می توان اطلاعات را در حافظه این کارت ذخیره سازی کرد و در نهایت با دستگاه کارتخوان می توان به این اطلاعات ذخیره شده دسترسی پیدا کرد.

انواع کارت pvc (پی وی سی)

کارت pvc  دارای تنوع رنگی زیادی است ولی در تقسیم بندی در دو دسته هوشمند و غیر هوشمند قرار می گیریند.

غیر هوشمند

کارت pvc غیر هوشمند به کارتی گفته می‎شود که از چیپ الکترونیکی در لایه های خود برخودار نیست. این کارت در بسیاری از مواردی که نیاز به تبادل دیتا نیست استفاده می‎شود.

هوشمند

کارت هوشمند در لایه درونی خود دارای چیپی است که توانایی دریافت، ارسال و ذخیره سازی اطلاعات را دارد. کارت PVC هوشمند خود شامل دو نوع تماسی (contact) و غیر تماسی (contact less) که هر کدام خود انواع مختلفی دارند تقسیم می شود. تصویر زیر به صورت درختی این تقسیم بندی را نشان می دهد.

 

کارت هوشمند تماسی

این نوع کارت خود به دوسته مگنت (مغناطیسی) و اسمارت (هوشمند) تقسیم می‎شود

کارت مغناطیسی :

کارت های مغناطیسی یا کارت های کشیدنی به کارتی گفته می شود که قادر به ذخیره سازی اطلاعات بوده و در اثر تماس با کارت خوان اطلاعات را ارائه می دهد. کارت های مذکور دارای یک نوار مغناطیسی بوده که از طریق قرار دادن ذرات آهن بر روی یک نوار ایجاد شده است. فارست پری مهندس IBM در سال ۱۹۶۰ ، پس از تلاش های بسیار برای چسباندن نوار مغناطیسی روی کارت های پلاستیکی، سرانجام با استفاده از گرما توانست این نوار را به گونه ای روی کارت قرار دهد که هم قابلیت مغناطیس نوار حفظ شود و هم نوار به کارت بچسبد.

نوار مغناطیسی روی کارت‌ها بنا به استاندارد ایزو۷۸۱۱ از سه تراک تشکیل شده که اطلاعات ویژه‌ای برروی هر تراک ثبت می‌شود. تراک یک کارت معمولأ شامل اطلاعاتی از قبیل نام دارنده و شماره حساب شخص است و سایر اطلاعات کنترلی بر روی دیگر تراک‌ها قرار می‌گیرد.

کارت اسمارت:

کارت pvc (پی وی سی) اسمارت، دارای امنیت و سرعت بالا در پردازش اطلاعات می باشد. اسمارت کارت ها همانند سایر کارت های هوشمند امکان رمزنگاری دارند و به همین دلیل از ایمنی بالایی بخوردار هستند. جنس این کارتها از مواد پلاستیک و مقاوم می باشند.

کارت هوشمند تماسی Hico: این کارت که مخفف high coercivity   می باشد به معنی پایداری و مقاومت بالا در مغناطیسی بودن. این کارت به دلیل دارا بودن پایداری مغناطیسی بالا، مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد. کارت های بانکی جزوه این کارت ها می باشد .

کارت هوشمند تماسی Loco: این کارت که مخفف Low corecivity می باشد تفاوت این کارت با بالایی در نوار پشت کارت می باشد که در این کارت رنگ نوار مغناطیسی قهوه ای رنگ می باشد.

هر دوی  این کارت ها HICO و LOCO با دستگاه RFID خوانده می شود.

 

کارت هوشمند بدون تماس 

کارت هوشمند بدون تماس از انواع کارت R/O، کارت R/W، کارت مایفر 1K، کارت مایفر 4K، کارت مایفر UHF و دزفایر تشکیل شده است.

کارت R/O

کارت RO یکی از انواع کارت هوشمند است کارت RO نیز دارای یک چیپ ۱۲۵K با استاندارد بوده و با دستگاه RFID سازگار می باشد.

کارت مایفر 1K :

از جنس پی وی سی و خانواده RFID می باشد به اندازه یک کیلو بایت اطلاعات در حافظه خود جا می دهد . ازنوع غیر تماسی است که از 10 سانتیمتر اطلاعات را دریافت و می خواند.

کاربرد این کارت در کارت دانشجویی، کارت عضویت، کارت پرسنلی و… می باشد .

کارت مایفر 4K : 

پلت فرم رابط مایفر از چند خط تشکیل شده است و MIFARE 4k به خانواده مایفر کلاسیک تعلق دارد. مایفر 4k اساساً برای ذخیره سازی حافظه ها استفاده می شود، با این وجود یک مکانیسم امنیتی ساده حافظه ها را به بخش هایی تقسیم می کند. بنابراین، این کارت برای معاملات با حجم بالا مانند بلیط حمل و نقل، راه حل های حضور و غیاب و پارکینگ ماشین ایده آل است.

کارت R/w :

کارت RW یکی از انواع کارت هوشمند است کارت RW نیز با دستگاه RFID سازگار می باشد.

 

کارت پرینتر مناسب برای چاپ

برای چاپ کارت pvc (پی وی سی) نیار به پرینتر مخصوص داریم. کارت پرینترها مختلفی در بازار وجود دارند که پیشنهاد سپهر انفورماتیک درخشان برند متیکا می‎باشد. کارت پرینتر دارای دو نوع مستقیم و غیر مستقیم می باشند.

کارت پرینتر غیر مستقیم

در این چاپگرها هد دستگاه با کارت تماس مستقیم ندارد و تصویر ابتدا بر روی فیلم چاپ می گردد و سپس روی کارت منتقل می شود. از مزایای این نوع چاپ می توان به کیفیت و دوام بالای چاپ و عدم آسیب به هد دستگاه اشاره کرد.

کارت پرینتر غیر مستقیم

کارت پرینتر مستقیم توانایی چاپ به وسیله فیلم را ندارد و ریبون را مستقیما بر روی کارت قرار می دهد. این مدل معایبی دارد که باعث می شود برای چاپ تعداد بالا کاربرد مناسبی نداشته باشد.

شما انواع کارت پرینتر ها را می توانید در اینجا ببنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست