کارت هوشمند چیست؟ | مزایا و کاربرد آن در زندگی روزمره انسان

folder_openکارت PVC
comment1 دیدگاه

در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری زندگی ما با کارت هوشمند گره خورده است و روزی نیست که ما از آن‎ها استفاده نکنیم. اگه مایل هستید در مورد این کارت‎ها بیشتر بدانید جای خوشحالی دارد زیرا شما در جای مناسبی حضور دارید.

در این مقاله به چه مواردی می‎پردازیم:

 • کارت هوشمند چیست؟
 • اندازه و ارزش بازارهای کارت هوشمند
 • تاریخچه کوتاهی از کارت‎های هوشمند
 • ویژگی های و مزایای کارت‎های هوشمند
 • موارد استفاده از کارت هوشمند
 • استانداردها
 • هزینه کارت هوشمند چقدر است؟

کارت هوشمند

کارت هوشمند چیست؟

قبل از هر چیزی باید از کارت هوشمند یک تعریف ارائه بدهیم: کارت هوشمند یک کامپیوتر کوچک بدون نمایشگر و صحفه کلید است که معمولا در اندازه کارت‎های اعتباری عرضه می‎شوند. کارت هوشمند از یک ریز پردازنده بهره مند است که وظیفه ذخیره اطلاعات و پردازش آن‎ها را دارد.

 

کارت هوشمند که با نام‌های کارت تراشه‌دار یا کارت با مدار مجتمع هم شناخته می‌شود کارتی است که بر روی آن مدار مجتمع نصب شده ‌است. از این نوع کارت می‌توان به‌جای کارت اعتباری و کارت پول یا در سامانه‌های امنیتی کامپیوتری، سامانه‌های تشخیص هویت و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد.

 

برای فعال کردن الکتریکی تراشه کارت هوشمند تماس فلزی مدور ضروری است. برای فعال کردن این تراشه از دستگاه‎های POS، دستگاه خودپرداز یا حتی تلفن همراه استفاده می‎شود. همچنین برای فعال کردن این تراشه‎ها به ولتاط 3V نیاز است.

 

کارت هوشمند

در حال حاضر 30 تا 50 میلیارد کارت هوشمند در حال استفاده است

پردازش اطلاعات در کارت هوشمند به شکل کارت‎های اعتباری و سیم کارت‎ها رایج ترین و بزرگ‎ترین نوع پردازش فناوری اطلاعات در کره زمین می باشد. تخمین زده می‎شود که امروزه بین 30 تا 50 میلیارد کارت هوشمند در جهان در حال گردش هستند.

کارت هوشمند دارای یک ریز پردازنده یا تراشه حافظه است و در صورتی که توسط کارت خوان فعال گردد، توانایی پردازش اطلاعات را به دست می‎آورد. در سه دهه گذشته، این ابزارها، بیش از هر فناوری دیگری، بی سر و صدا همه ما را به دنیای مجازی سوق داده اند.

 

برخی از کاربردها

 •  روزانه در سرتاسر جهان چندین میلیارد دلار از طریق کارت‎های هوشمند جا به جا می‎شود.
 • سیم کارت‎ها میلیاردها مکالمه را که دنیای اجتماعی و اقتصادی ما به آن‎ها وابسته است را امکان پذیر می‎کنند.
 • از کارت‎های هوشمند به عنوان وسیله کنترل دسترسی استفاده می‎شود. مانند کارت‎های مترو، ورود و خروج کارمندان سازمان‎ها و …
 • از کارت هوشمند برای کارت ملی، گواهینامه، اجازه اقامت یا گذرنامه الکترونیکی نیز استفاده می‎شود. فناوری این کارت‎ها شناسایی شهروندان را هم برای مقامات و هم برای خود شهروند تسهیل کرده است.

 

بیش از 10 میلیارد کارت هوشمند در سال 2020 تولید شده است

طبق اعلام Eurosmart، بازارهای کارت‎های هوشمند در سال‎های 2020 از 10 میلیارد واحد فراتر خواهند رفت و به 10 هزار و 382 میلیون واحد خواهند رسید.

بازار کلی این فناوری در سال 2019 با ثبات (1/0٪) و 2020 (1/4٪) بازتاب دهنده بازاری بالغ و قابل اطمینان است.

 

بازار 21 میلیارد دلاری در سال 2023

براساس گزارش تحقیقات اخیر Markets and Markets ، پیش بینی می شود ارزش بازار کارت های هوشمند تا سال 2023 به 21.57 میلیارد دلار برسد. در حال حاضر نیز، باراذ کارت های هوشمند و کارت خوان‎ها به سرعت در حال رشد است.

بازار مربوط به نرم افزار که شامل سیستم مدیریت و بانک‎های اطلاعاتی است از اهمیت بالایی برخوردار می‎باشد. مشاوره، پشتیبانی و خدمات نگهداری نیز مهم است. انتظار می رود آسیا و اقیانوس آرام بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص دهند.

 

تاریخچه

با گسترش پلاستیکی به نام پی وی سی ( PVC ) در دهه ۱۹۵۰ (میلادی) به علت مقرون به صرفه بودن و مقاوم تر بودن نسبت به کاغذ خیلی سریع جایگزین مواد تولید کارت شد. نخستین کارت پرداخت در سال ۱۹۵۰ توسط Diners Club به صورت محدود برای اعضای ویژه ساخته شد تا به جای پول نقد از آن استفاده نمایند. در ادامه رستوران‌ها و هتل‌ها اقدام به استفاده از این نوع کارت‌ها کردند به خاطر همین در آن دوره از آنها به عنوان کارت سفر و سرگرمی یاد می‌شد.

با ورود شرکت‌هایی همچون ویزا کارت و مسترکارت باعث گسترش هرچه بیشتر پول در قالب کارت‌های اعتباری شد. در ابتدا، کاربرد این کارت‌ها بسیار ساده بود. از آنها به عنوان وسیله‎ای مقاوم در برابر نفوذ برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده می‌شد. در کارت‌های نسل اول اعتبار سنجی آنها از طریق ویژگی‌های ظاهری امکان‌پذیر بود.

نخستین پیشرفت در این کارت‌ها با اضافه شدن نوار مغناطیسی ذخیره اطلاعات  پدید آمد. در سال ۱۹۷۰ و با پیشرفت چشمگیر در ریزپردازنده‌ها و ترکیب آنها با حافظه‌های غیرفعال این امکام به وجود آمد تا از آنها در کارت‌های هوشمند استفاده شود.

سرانجام در سال ۱۹۸۴ شرکت مخابراتی فرانسه با موفقیت نخستین کارت تلفن را عرضه کرد تا در عمل نیز این نوع کارت کارایی خود را به اثبات برساند.

مسیر راه کارت هوشمند به صورت زیر بوده است:

1979: تحولات اولیه برای بخش بانکی
1995: سیم کارت‎های اول
1999: اولین کارت ملی ایدز (ID فنلاند)
1999: اولین کارتهای هوشمند برای حمل و نقل
2001: وزارت دفاع برای نخستین بار مدارك نظامی CAC را برای كنترل دسترسی فیزیكی صادر كرد و تأیید هویت را الکترونیکی كرد
2003: میکرو سیم کارت راه اندازی شد
2005: اولین پاسپورت الکترونیکی سازگار با ایكائو (گذرنامه نروژ)
2012: Nano-SIM معرفی شد
2018: اولین کارت پرداخت بیومتریک بدون تماس eSIM راه اندازی شد

 

کارت هوشمند

کارت هوشمند و محیط زیست

کارت هوشمند قدمی بزرگ و مفید در راستای محیط زیست نیز محسوب می‎شود. مقاومت و ویژگی‎های کارت PVC مانند قابلیت بازیافت و عمر بالای آن (در حدود 10 سال) باعث گردید در مصرف کاغذ صرفه جویی فراوانی شود. همچنین درصد کربن استفاده شده در کارت‎های pvc بسیار پایین است چیزی در حدود 150 CO2eq (معادل کمتر از 1 کیلومتر که توسط یک ماشین پیمایش می‎شود)

همچنین انرژی مصرفی توسط کارت هوشمند بسیار پایین و مقرون به صرفه است.

ما در سپهر انفورماتیک درخشان، استفاده از مواد جایگزین ارگانیک و غیر سمی مانند PVC را برای کارت‎های هوشمند و اعتباری  را پیشنهاد می‎کنیم. همیچنین می ‎توان کارت پرینتر های  کارت های pvc را در اینجا مشاهده کنید.

 

ابعاد کارت هوشمند و استانداردهای اصلی

کارت‎ هوشمند نیز داراری استانداردهایی است که تولید و استفاده از آن را برای تولید کننده و مصرف کننده تحت شعاع قرار داده است. در ادامه با این استانداردها آشنا خواهیم شد.

استاندارد ISO/IEC 7810 ID-1

استاندارد ISO/IEC 7810 ID-1 اندازه معمول کارت شناسایی در ابعاد 85.60 * 53.98 میلی متر را مشخص می‎کند، همجنین گوشه‎های گرد با شعاع 2.88–3.48 میلی متر جزوء این استاندارد محسوب می‎شود

این استانداردها برای کارت‎های PVC, PET, PLA .و حتی کارت‎های کاملا فلزی استفاده می‎شود. همچنین برای شناسنامه ها، گواهینامه های رانندگی و کارت‎های بهداشتی در بسیاری از کشورها استفاده می شود.

ابعاد کارت اعتباری (با یا بدون تراشه) با ضخامت 0.03 اینچ یا 0.76 میلی متر برابر است.

 

کارت هوشمند

سیم کارت‎ها دارای فرمت‎های مختلفی هستند

ابعاد سیم کارت‎ها دارای چند استاندارد هستند که تقریبا همه ما با در چند سال اخیر با آنها سر و کار داشته ایم. اولین نوع سیم کارتی که در ایران ارائه شد سیم کارت استاندارد با ابعاد 25 * 15 میلی متر بود و بعد از ان سیم کارت‎های نانو (12.3 * 8.8 میلی متر) روی کار آمدن و در نهایت شاهد سیم کارت‎های میکرو (6 * 5 میلی متر) بودیم. یک سیم کارت دیگر به نام eSIM با ابعاد 6 * 5 میلی متر با ضخامت 1 میلی متر وجود دارد که کم تر در ایران شناخته شده است.

 

استاندارد ISO / IEC 7816

ISO / IEC 7816 یک استاندارد بین المللی است که مربوط به کارت‎های شناسایی الکترونیکی و کارت‎های هوشمند است که به طور مشترک توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) و کمیسیون بین المللی الکترونیکی (IEC) ارائه شده است.

 

استاندارد ISO / IEC 7816

ISO / IEC 14443 استاندارد کارت هوشمند بدون تماس را تعیین می کند. در این کارت‎ها از تکنولوژی RFID استفاده می‎شود. شما می‎توانید مقاله مربوط به تگ های RFID را در اینجا مطالعه کنید.

 

بخوانید: پرینتر کارت pvc و انواع چاپ در کارت های pvc

 

مزایای کارت هوشمند چیست؟

کارتهای هوشمند دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که مزایای بسیاری را هم برای مصرف کنندگان و هم برای تولید کنندگان به همراه می آورند که مهمترین آن‎ها عبارت اند از:

 • امنیت 
 • محرمانه بودن
 • قابلیت حمل
 • سهولت در استفاده

کارت هوشمند

کاربردهای کارت هوشمند

با پیشرفت تکنولوژی و کارآمد تر شدن سیستم های هوشمند تمایل استفاده از کارت‎های هوشمند در بین سازمان و مصرف کنندگان بیشتر شده است و کسب و کارها و خدمات بیشتری خود را با این نوع کارت‎ هماهنگ کرده اند.

در سال های اخیر دنیای تکنلوژی تعریفی جدیدی از امنیت و حریم خصوصی را معرفی کرده است که جایگاه کارت هوشمند در این موضوع چشمگیر است.

در ادامه چند مورد ار این موارد را با هم مرور خواهیم کرد.

فناوری اطلاعات

مشاغل دولتی و سازمان‎های بهداشت و درمان به سرعت به سمت ذخیره و انتشار اطلاعات از طریق شبکه ها و اینترنت حرکت می کنند. این سازمان‎ها برای دستیابی به اطلاعات به کارت های هوشمند روی آورده اند و در عین حال از حریم شخصی افراد محافظت می کنند و دارایی های اطلاعاتی خود را از هک شدن و سایر دخالت های ناخواسته در امان نگه می دارند.

 

از جمله کارایی در فناوری

 • ورود خروج امن و احراز هویت کارمندان
 • تجارت الکترونیکی B2B و B2C به صورت ایمن
 • ذخیره گواهینامه های دیجیتال، اعتبارنامه ها و رمزهای عبور
 • رمزگذاری داده های حساس

 

ارتباطات سیار

از کارت هوشمند در قالب eSIM ،M2M ،SIM و همچنین امکان وصل شدن به شبکه GSM را فراهم می‎کند. همچنین قابلیت هایی که سیم کارت ها به ما می‎دهند نیز در این دسته قرار می‎گیرند.

 

برنامه های تجاری

کارتهای هوشمند همچنین مزایایی را برای میزبان برنامه های تجاری در هر دو محیط B2B و B2C فراهم می آورد. قابلیت حمل و قابلیت به روز رسانی کارت هوشمند، آن را به یک فناوری مناسب برای اتصال دنیاهای مجازی و فیزیکی کرده است.

کاربردهای کارت هوشمند در دنیای تجارت

 • بانکداری
 • تبلیغات
 • کنترل دسترسی
 • شناسایی
 • بلیط فروشی
 • پارکینگ و جمع آوری عوارض
 • استاندارد پرداخت EMV (که تأثیر بسیار خوبی در پرداخت های هوشمند در سراسر جهان داشته است)

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست