SNMPv3 چیست و چگونه کار می‌کند؟

SNMPv3 آخرین ورژن پروتکل اس ان ام پی‌ SNMP‌ است که دارای امنیت بیشتر و عملکرد بهتر است. همانطور که قبلاً ذکر شد، پروتکل اس ان ام پی ‌SNMP‌ یک پروتکل گسترده است که به مدیر شبکه اجازه می‌دهد دستگاه‌های شبکه را نظارت و مدیریت کند.با توجه به اینکه مدیریت شبکه هر روزه درحال پیچیده تر شدن است، داشتن یک محیط امن برای انجام کارها بسیار مهم می‌شود و مدیر شبکه به ابزارهای پیشرفته‌تری برای مدیریت آن‌ها نیاز دارد.

در این مقاله، به SNMP version 3، آخرین نسخه ‌SNMP‌، خواهیم پرداخت و بر توانایی‌های امنیتی و مزایای آن تمرکز خواهیم کرد.

SNMPv3 چیست؟

SNMPv3 سومین ورژن پروتکل SNMP (Simple Network Management Protocol) است. این پروتکل برای مدیریت و نظارت بر دستگاه‌های شبکه مانند روترها، سوئیچ‌ها، سرورها و پرینترها استفاده می‌شود. اس ان ام پی ورژن 3 یک روش امن و کارآمد برای مدیریت دستگاه‌های شبکه فراهم می‌کند که به مدیر شبکه اجازه می‌دهد عملکرد دستگاه را نظارت کند، در مورد رویدادهای حیاتی هشدار دریافت کند و دستگاه‌ها را از راه دور تنظیم کند.

مزایای SNMPv3 برای مدیریت شبکه

SNMP V3‌ ویژگی‌ها و نوآوری‌های جدیدی به دنیای شبکه ارائه کرده به طوری که نقص‌های نسخه های SNMPv1 و SNMPv2 را برطرف کرده است.

 1. بهبود امنیت

بسیاری از صنایع قوانین امنیتی سختگیرانه‌ای دارند؛ SNMPv3‌ با ارائه ویژگی‌های امنیتی بهبود یافته، به سازمان‌ها کمک می‌کند تا مطابق استاندارد‌ها پیش بروند.

SNMP v3‌ ‌‌امنیتی را فراهم می‌کند که محرمانگی و صحت دسترسی به داده‌های شبکه را تضمین می‌کند. SNMP version 3 از مکانیزم‌های تأیید هویت و رمزگذاری برای جلوگیری از دسترسی‌های غیرمجاز به دستگاه‌های شبکه استفاده می‌کند. همچنین، از پروتکل برقراری امنیت در شبکه برای اطمینان از دخالت نکردن چیزی با داده‌ها در طول انتقال، پشتیبانی می‌کند.

تأیید هویت: اس ان پی ورژن 3 از چندین پروتکل تأیید هویت مانند MD5 و SHA پشتیبانی می‌کند که تضمین می‌کند تنها کاربران مجاز به دسترسی و مدیریت دستگاه‌های شبکه هستند.

رمزگذاری: با ‌SNMP version 3، برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز در طول انتقال داده، از رمزگذاری استفاده می‌شود و اطلاعات حساس را از حملات کنندگان پتانسیل محافظت می‌کند.

کنترل دسترسی: SNMPv3 کنترل دسترسی دقیق را فراهم می‌کند و به مدیر شبکه اجازه می‌دهد سطوح دسترسی مختلف را برای کاربران یا گروه‌های کاربری مختلف تعریف کند و مطمئن شوند که وظایف به درستی جدا شده باشند.

 1. عملکرد بهبود یافته 

  SNMPv3‌ عملکرد بهتری نسبت به نسخه‌های قبلی دارد. این پروتکل انواع گسترده‌تری از انواع داده‌ها را پشتیبانی می‌کند، از جمله رشته‌های متنی، اعداد صحیح و اعداد اعشاری. اس ان ام پی ورژن 3 برای مدیریت شبکه‌های بزرگ طراحی شده است، که مناسب برای سازمان‌هایی با زیرساخت پیچیده و دستگاه‌های متعدد است.

  همچنین، قابلیت هندلینگ خطا و گزارش دهی بهتر را فراهم می‌کند که به مدیران اجازه می‌دهد به سرعت مشکلات را شناسایی و حل کنند.

 2. کارکرد بهتر

SNMPv3‌ برای کارآیی بیشتر از نسخه‌های قبلی طراحی شده است و هزینه مدیریت دستگاه‌های شبکه را کاهش می‌دهد. این پروتکل از پهنای باند و منابع CPU کمتری استفاده می‌کند که مناسب برای استفاده در شبکه‌های بزرگ و پیچیده است. این باعث بهبود عملکرد و کاهش لطفا شبکه می‌شود.

 1. سازگاری با سیستم‌های قدیمی

‌SNMPv3‌ با نسخه‌های قبلی پروتکل سازگار است و به مدیران اجازه می‌دهد تا با استفاده از یک پروتکل، هم دستگاه‌های قدیمی و هم دستگاه‌های جدید شبکه را مدیریت کنند.

 

پیشنهادی: لیست تجهیزاتی که از SNMPv3 پشتیبانی میکنند.

SNMPv3

چگونه SNMPv3 پیاده‌سازی می‌شود؟

برای پیاده سازی ‌SNMP v3، باید این مراحل را دنبال کنید:

 1. پیکربندی SNMPv3 در دستگاه‌های شبکه:  دستگاه‌های شبکه باید برای پشتیبانی از SNMPv3 تنظیم شوند، به همین منظور، باید بر دستگاه‌های مورد نظر، SNMP Agent را نصب کنید. این عامل‌ها داده‌ها را جمع‌آوری و آن‌ها را به یک سیستم مدیریت شبکه مرکزی ارسال می‌کنند تا بتوانند تحلیل و عملکرد لازم را انجام دهند.
 2. راه‌اندازی کاربران و گروه‌های ‌SNMP version 3.
 3. تنظیم لیست‌های کنترل دسترسی SNMPv3 (ACLs) برای محدود کردن دسترسی به دستگاه‌های شبکه.
 4. SNMPv3 Trap برای دریافت هشدارها در مورد رویدادهای بحرانی.
 5. استفاده از نرم‌افزار مدیریت SNMPv3 (Network Management Software) برای نظارت و مدیریت دستگاه‌های شبکه.

نقش سپهر انفورماتیک درخشان در SMNPv3

با استفاده از SNMPv3، سیستم پایش محیط با امنیت بالا می‌تواند به سنسورها و دستگاه‌ها دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را مدیریت کند و باعث دقت، ثبات، محرمانه ماندن داده‌ها شود. این ورژن از پروتکل قابلیت‌هایی از جمله رمزگذاری، احراز هویت و کنترل دسترسی را فراهم می‌کند که برای کار‌های نظارتی حساس و حیاتی بسیار کارامد است.

با توجه به اهمیت تامین امنیت شکبه، ما در زمینه پایش محیط از این پروتکل در محصولات مختلف استفاده می‌کنیم:

 • نود دما و رطوبت SNL(LAN): برای مانیتور دما و رطوبت جهت پایش محیط‌‌های اداری و صنعتی از ان استفاده می‌شود که با استفاده از اینترنت بر عوامل و وسایل پیرامون خود نظارت و کنترل داشت.
 • نود تشخیص گاز SNL -G: توانایی سنجش گازهای سمی، قابل اشتعال و حاصل از سوخت در محیط‌های داخلی را دارد. همچنین به دلیل کارایی و عمر بالا وسیله‌ای کاربردی و مناسب برای استفاده و پیشگیری از خطرات نشت گاز است.
 • نود اعلام هشدار SNL_W: برای آژیر صوتی یا نوری طراحی شده است. این نود در هنگام خطر با فعال شدن آژیر، هشداری را ارسال می‌کند. نود SNL_W از طریق نرم افزار کنترل و اداره می‌شود.

برای مشاهده محصولات بیشتر کلیک کنید.

نتیجه‌گیری

در دورانی که امنیت شبکه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، SNMPv3 به عنوان یک راه حل قابل اعتماد برای مدیریت امن شبکه ظاهر می‌شود. ویژگی‌های پیشرفته امنیتی آن، همراه با قابلیت‌های نظارت بهبود یافته و قابلیت‌های مانیتورینگ کارآمد، آن را به یک ابزار ارزشمند برای سازمان‌های همه اندازه تبدیل می‌کند. با پیاده‌سازی ‌SNMP Version 3، کسب و کارها می‌توانند به سلامتی، محرمانه بودن و قابل دسترس بودن زیرساخت شبکه خود اطمینان حاصل کنند و به محیط شبکه ای امن تر و بهینه تر کمک کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست