SNMP چیست و چه کاربردی دارد؟

SNMP

پروتکل SNMP ما را از حوادث جبران‌ ناپذیر باخبر می‌کند تا از بروز آن جلوگیری کنیم. اس ان ام پی به ما این امکان را می‌دهد که فعالیت‌ دستگاه‌های شبکه را مشاهده کنیم؛ در نتیجه با انتقال اطلاعات بین دستگاه‌های شبکه، قبل از بروز مشکلات جدی‌تر، آن‌ها را برطرف کنیم. این پروتکل برای مدیریت و نظارت بر دستگاه‌های شبکه مانند روترها، سوئیچ‌ها، چاپگرها، سرورها و سایر دستگاه‌های شبکه استفاده می‌شود که باعث می‌شود یک مدیر شبکه Network Manager، نظارت و رفع اشکال دستگاه‌های شبکه را آسان‌تر انجام دهند.

به عنوان مثال، در یک مرکز داده، مکانی که در آن کامپیوترها و سرورهای زیادی برای ذخیره و مدیریت حجم انبوهی از داده ها وجود دارد، از اس ان ام پی SNMP، می‌توان برای مدیریت و نظارت بر جنبه‌های مختلفی مانند عملکرد سرور، تجهیزات شبکه، شرایط محیطی (مانند دما و رطوبت) و مصرف برق استفاده شود. با کمک این پروتکل، مدیر شبکه یک مرکز داده می‌تواند عملکرد و سلامت دستگاه‌های شبکه را نظارت و مدیریت کند.از SNMP می‌توان برای جمع آوری داده‌ از حسگرهای سامانه پایش محیط استفاده شود. ما در زمینه پایش محیط از این پروتکل استفاده می‌کنیم، برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

SNMP چگونه کار می‌کند؟

(Simple Network Management Protocol) SNMP اجازه می‌دهد تا دستگاه‌های شبکه از طریق یک مدیر شبکه (Network Manager) کنترل شود. با استفاده از این پروتکل، مدیران شبکه می‌توانند اطلاعاتی مانند وضعیت دستگاه، پهنای باند، ترافیک شبکه و سایر اطلاعات مرتبط با دستگاه را دریافت کنند تا در صورت نیاز به رفع مشکلات شبکه، دستگاه را تنظیم کنند.

یک مدیر شبکه Network Manager می‌تواند تنها با نشستن پشت یک کامپیوتر، به صورت لحظه‌ای‌ اطلاعات زیادی از دستگاه‌های شبکه دریافت کند.

برای مثال مد شبکه می‌تواند ببیند چه مقدار از فضای هارد درایو Hard drive استفاده شده است یا در حال حاضر چه مقدار‌‌‌ از CPU درگیر هست. اگر بیشتر از 90 درصد باشد به سیستم اخطار دهد.

پیشنهادی: چگونه Simple Network Management Protocol را روی ویندوز Windows پیاده کنیم؟

SNMP

اجزاء اصلی پروتکل SNMP:

به طور کلی‌‌‌‌، SNMP‌ از دو قسمت اصلی تشکیل شده SNMP Manager و SNMP Manager .SNMP Agent برای نظارت و مدیریت دستگاه‌های شبکه استفاده می‌شود، در حالی که SNMP Agent بر هر دستگاهی که باید مدیریت شود نصب می‌شود.

SNMP Manager چیست :

در ابتدای آشنایی با SNMP اولین چیزی که با آن آشنا می‌شوید یک سیستم مدیریت شبکه (SNMP Manager) است که با نام Network Management System (NMS) نیز شناخته می‌شود. سپس جهت مدیریت شبکه در دسترس، یک نرم افزار مانیتورینگ شبکه (SNMP Management Software ) روی NMS نصب می‌شود.

SNMP Agent چیست؟

یک SNMP Agent در اصل برنامه ای است که بر روی نودها کار گذاشته شده تا قابلیت اس ان ام پی را به آنها اضافه کند. Agent ها این توانایی را دارند که اطلاعات روی نود‌‌ها را بخوانند و بعد به  NMS بفرستند. بعضی دستگاه‌ها از ابتدا دارای Agent هستند که به آنها Agentless می‌گویند. این برنامه اطلاعات زیادی درباره دستگاه‌ها را جمع‌آوری کرده و آن را به SNMP Manager ارسال می‌کند. سپس می‌تواند برای نظارت بر عملکرد و وضعیت دستگاه استفاده شود.

مدیریت دستگاه‌های شبکه

اگر ما یک شرکت با 200 سرور داشته باشیم، نیاز داریم که دائما تمام این سرورها کار کنند.برای این منظور، باید مطمئن شویم تمام قطعات داخل دستگاه‌ها به درستی در حال کار کردن هستند. اما روزانه چک کردن این همه سرور کار مشکل و زمانبری هست. اس ان ام پی چنین مشکلاتی را برای ما حل می‌کند.

با وجود این پروتکل، اطلاعات سرور‌ها به صورت هشدار به Network Management System (NMS) فرستاده می‌شود تا در صورت بروز مشکل بود مدیر شبکه Network Manager را مطلع کند. برای مثال، NMS به ادمین هشدار می‌دهد فن سرور 23 خراب است و ادمین به راحتی با خرید یک فن جدید آنرا جایگزین می‌کند. آنجاست که این سیستم تصمیم می‌گیرد چه کاری انجام دهد؛ آیا با یک ایمیل به ادمین مشکل را اعلام کند یا فقط یک هشدار روی صفحه بالا بیاورد. 

SNMP

دستورات پایه کنترل پروتکل SNMP

با استفاده از دستورات اصلی اس ان پی بین SNMP Agent و SNMP Manager ارتباط برقرار می‌شود؛ این ارتباط به چند طریق انجام می‌شود:

  • Get Request: اولین دستور پایه پروتکل است که برای ارسال درخواست به Agent طراحی شده است.
  • Set Request: دومین دستور پایه پروتکل است که برای تغییر تنظیمات و مقادیر داخل Agent‌ها استفاده می‌شود.
  • TRAP/Inform: اگر Agent دستور INFORM یا TRAP به NMS ارسال کنند. در حال فرستادن اطلاعات یا هشدار به NMS است. برای مثال، زمانی که فضای یک هارد درایو به حداکثر می‌رسد، این هشدار به NMS داده می‌شود.
نتیجه‌گیری

(Simple Network Management Protocol) SNMP ابزار قدرتمندی برای مدیریت و نظارت بر دستگاه‌های شبکه است. با قابلیت جمع‌آوری و سازماندهی داده‌ها از دستگاه‌های مختلف، SNMP دریچه جدیدی در عملکرد و سلامت شبکه باز میکند.

با بهره‌گیری از SNMP، کسب‌وکارها می‌توانند زیرساخت شبکه خود را بهبود داده، مشکلات را پیشگیری و حل کرده و عملکرد کلی را بهینه کند.
قابلیت توسعه SNMP آن را برای هر اندازه شبکه‌ای، از کسب‌و‌کار‌های کوچک تا محیط های بزرگ شرکتی مناسب می‌کند. مدیران می توانند با استفاده از SNMP، در یک عمل پیشگیرانه دستگاه‌های شبکه را نظارت و مدیریت کنند، مشکلات را شناسایی و به رفع آن بپردازند تا از بهینه بودن عملکرد شبکه مطمئن شوند. با بهره‌گیری از SNMP، سازمان ها می توانند فرآیندهای مدیریت شبکه خود را بهینه‌سازی کرده، کارآیی را افزایش داده و اعتبار و امنیت کلی زیرساخت شبکه خود را بهبود بخشند.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست