فناوری های پرکاربرد در سال 2022 – 10 تکنولوژی برتر

folder_openIT, تکنولوژی
commentبدون دیدگاه
فناوری

10 فناوری برتر در سال 2022

تأثیر کووید-19 همچنان محسوس است و چندین فناوری در سال جدید آماده به کار گرفتن هستند.

با افزایش واکسیناسیون برای کرونا در سطح جهان، زندگی در حال بازگشت به حالت عادی است. با این حال، این دیگر دنیایی نیست که قبل از همه‌گیری کرونا تجربه کرده بودیم. ماهیت طولانی مدت این بحران جهانی نیازهای مشتریان و سبک زندگی روزمره را تغییر داده است. این به نوبه خود، جهان را در سال 2022 و پس از آن به نظر می رسد که تغییر خواهد داد. بیایید 10 روند برتر فناوری و کسب و کار را که احتمالاً در سال 2022 با آن‌ها روبرو خواهیم شد، مرور کنیم.

 

حرکت در فناوری های علوم زیستی

صنعت علوم زیستی شامل داروسازی، بیوتکنولوژی، علوم محیطی، زیست پزشکی، صنایع غذایی، علوم اعصاب، زیست شناسی سلولی و بیوفیزیک است. تا حدی به دلیل افزایش سرمایه گذاری در فناوری واکسن mRNA و آزمایش کووید-19 با عملکرد بالا، سال 2021 باعث نوآوری بزرگی در فناوری های علوم زیستی شده است.

نمونه‌هایی از این نوآوری شامل واکسن‌های مبتنی بر mRNA است که توسط Pfizer-BioNTech و Moderna ساخته شده‌اند. پیشرفت‌های اخیر داروی کووید توسط Merck نیز صنعت علوم زیستی را به سرعت به جلو سوق داده است.

با نگاهی به آینده، انتظار می‌رود که شاهد حرکت قوی در چندین بخش علوم زیستی، از جمله تحقیقات پیشرفته باشیم. کاربرد فناوری رباتیک؛ ابزار هوش مصنوعی (AI)؛ استفاده از فناوری ابری؛ بهبود سرعت آزمایش دارو؛ ادغام اطلاعات ژنتیکی و همچنین توسعه پزشکی شخصی از طریق پیشرفت در فناوری ژنتیک پیش بینی می‌شود. به عنوان مثال، استارتاپ 23andMe به افراد کمک می کند تا به ژنوم انسان دسترسی پیدا کنند، آن را درک کنند و از آن بهره ببرند.

فناوری های پرکاربرد در سال 2022

 

شبکه و اتصال متقابل: گسترش 5G و 6G و استفاده از اینترنت مبتنی بر ماهواره

همانطور که کار از راه دور عادی می‌شود، قابلیت اطمینان اینترنت حیاتی تر از همیشه می‌شود. اینترنت اشیا (IoT) اینترنت را به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل می‌کند و پیشرفت‌ها در تمام سطوح شبکه، تحقیقات را به پیش می‌برد و اقتصاد اینترنت را به جلو می‌برد.

طبق به‌روزرسانی پیش‌بینی شاخص شبکه‌های تصویری سیسکو برای سال 2018، تا سال 2022، 1.4 میلیارد نفر بیشتر از اینترنت استفاده می‌کنند، در مقایسه با 3.4 میلیارد کاربر در سال 2017. این تقریباً معادل 60 درصد از جمعیت جهان است، با فرض جمعیت هشت میلیاردی 2022. انتظار می‌رود تا آن زمان، کاربران اینترنت 4.8 زتابایت داده در سال مصرف کنند که 11 برابر میزان ترافیک IP تولید شده در سال 2012 با 437 اگزابایت است.

در حالی که 5G ممکن است در مراحل ابتدایی خود باشد، در سال 2022 شاهد افزایش تمرکز بر روی 6G خواهیم بود. چین در سال 2018 تحقیق در مورد 6G را آغاز کرد. در اواخر سال 2020، این کشور ماهواره ای را برای آزمایش انتقال سیگنال تراهرتز پرتاب کرده بود. که هواوی و زد تی ای هم با این مسئله سروکار داشتند. ایالات متحده آمریکا همچنین تحقیقات 6G را در سال 2018 با باز کردن طیف فرکانس بالاتر برای استفاده آزمایشی توسط کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) آغاز کرد. اتحاد بعدی G در سال 2020 با شرکت هایی از جمله اپل، AT&T و گوگل آغاز شد. کره، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی به طور جدی به بررسی 6G پرداخته اند و ما انتظار داریم که در سال 2022 شاهد خبرهای بیشتری باشیم.

فناوری های پرکاربرد در سال 2022

 

محاسبات با عملکرد بالا به جریان اصلی تبدیل می‌شود

با توجه به رشد اخیر تحقیقات و تجزیه و تحلیل مبتنی بر داده‌های بزرگ و محاسبات مبتنی بر ابر(cloud)، انتظار می‌رود که استفاده از محاسبات با عملکرد بالا در سال 2022 افزایش یابد. فناوری محاسبات کوانتومی باید مطابق با تقاضای کسب و کار باشد.

 

ما قبلاً شاهد توسعه عظیمی در فضای محاسبات کوانتومی توسط کمپانی‌هایی از جمله گوگل، آی‌بی‌ام، مایکروسافت، آمازون و علی‌بابا بوده‌ایم. استارت‌آپ‌هایی مانند Rigetti Computing، D-Wave Systems، ColdQuanta، 1QBit، Zapata Computing و  QC Ware در فناوری و رشد خود از انتظارات صنعت فراتر رفته‌اند.

انتظار داریم که در سال 2022 در محاسبات کوانتومی پیشرفت سریعی داشته باشیم، زیرا تقاضای زیاد برای توان ماشینی بزرگتر توسعه در این بخش را تسریع خواهد کرد. ما احتمالاً در سال جدید خبرهایی در مورد پیشرفت های بزرگ کیوبیت خواهیم دید. محاسبات کوانتومی تجاری به زودی در دسترس ما خواهد بود و پیشرفت‌های جدید با سرعتی شتابان رخ خواهد داد.

فناوری های پرکاربرد در سال 2022

 

رشد مداوم در هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و رایانش ابری

AI  به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است. از پیشرفت‌ها گرفته تا شخصی‌سازی، رتبه‌بندی نتایج جستجو، توصیه محصولات، و درک و کنترل دستگاه‌ها تا ساختن مدل‌های بهتر از محیط تا صنعت خودکارسازی، با نگاه به سال 2022 در همه جا شاهد کاربرد هوش مصنوعی هستیم.

سازمان‌ها از تحلیل‌داده‌ها برای پیش بینی روندهای آینده استفاده می‌کنند. بر اساس گزارشی که توسط Facts & Factors منتشر شده است، بازار جهانی تحلیل پیش‌بینی‌کننده با نرخ رشد متوسط ترکیبی حدود 24.5 درصد در حال رشد است و انتظار می‌رود تا پایان سال 2026 به 22.1 میلیارد دلار برسد.

ما همچنین شاهد رشد عظیم در رایانش ابری خواهیم بود. تا سال 2022، فضای ابری مستحکم‌تر خواهد شد و حجم کار محاسباتی بیشتری روی ابر اجرا خواهد شد. مطمئناً اینترنت اشیا این فضا را به شکلی بزرگتر پیش خواهد برد. طبق پیش‌بینی‌های گارتنر، انتظار می‌رود هزینه‌های جهانی برای خدمات ابری در سال 2022 به بیش از 482 میلیارد دلار برسد که از 314 میلیارد دلار در سال 2020 بیشتر است.

 فناوری های پرکاربرد در سال 2022

 

امنیت اینترنت و حریم خصوصی

با دیجیتال تر شدن جهان، شاهد افزایش تعداد حملات سایبری شخصی و سازمانی در سراسر جهان هستیم. چندین شرکت اخیرا هدف حملات سایبری بزرگی قرار گرفته‌اند و کسب‌وکارها در برابر حملات مخرب سایبری به دلیل افزایش کار از راه دور با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا آسیب‌پذیرتر شده‌اند.

در طول سال 2022، انتظار داریم که شاهد حملات سایبری در سراسر بخش‌ها باشیم و شاهد انجام انواع اقدامات متقابل از سوی صنعت باشیم. دفاع در برابر حملات سایبری شامل آموزش افراد می‌شود تا بتوانند حملات شبکه را شناسایی کرده و از آن اجتناب کنند و در نتیجه از وجهه شرکت خود محافظت کنند.

Fh اعمال AI ایجاد پروتکل‌های امنیت سایبری قوی آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر و موثرتر از همیشه خواهد شد. استفاده از AI می‌تواند امنیت سایبری را قادر سازد تا خطرات را شناسایی کرده و رفتارهای مجرمان سایبری را بیاموزد، بنابراین از حملات آینده جلوگیری می‌کند. همچنین می‌تواند به کاهش زمان لازم برای انجام وظایف روزانه متخصصان امنیت سایبری کمک کند.

فناوری های پرکاربرد در سال 2022

 

متاورس در سال 2022 خواهد درخشید

متاورس یک واقعیت دیجیتالی است که رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و ارزهای دیجیتال را ترکیب می‌کند تا امکان تعامل مجازی با کاربر را فراهم کند. متاورس ممکن است به هر چیزی در اینترنت، از جمله همه پیشنهادات AR اشاره داشته باشد. فضای مجازی آینده متاورژن را توصیف می‌کند و دسترسی به انواع سرگرمی‌ها و پروژه‌ها از جمله موقعیت‌های شغلی را فراهم می‌کند.

ما انتظار داریم که متاورس فراگیر شود و همه جا حاضر و رایگان در دسترس باشد. متاورس یک تمرکز دیجیتالی خواهد بود و به طور بالقوه شامل سرگرمی، ارتباط اجتماعی، بهره وری کار و اصلاح رفتار در مقیاس می‌شود. این یک اکوسیستم کامل برای توسعه دهندگان، برنامه‌ها، تبلیغات و نوآوری‌های دیجیتال جدید ایجاد می‌کند. متاورس راحتی، مصرف و دسترسی بدون اصطکاک به خدمات را تسهیل خواهد کرد.

امروزه تنها تعداد کمی از شرکت‌ها سهم واقعی در متاورس دارند. آن‌ها عبارتند از ByteDance، Tencent، Facebook، Spotify، Zoom، Amazon (Twitch)، Alibaba، Roblox، Bilibili، Snapchat، Kuaishou  و Huawei. ابزارهای پوشیدنی اپل نیز با عینک های AR که به زودی عرضه می‌شوند، به متاورژن اشاره می‌کنند. مایکروسافت با تیم‌های خود و بازی شاید پیشرفته ترین شرکت جهان در زمینه متاورس باشد. توانایی WeChat برای تسهیل پرداخت‌ها و دسترسی به انواع خدمات، شروع ابر اپلیکیشن‌های metaverse است.

همانطور که اکوسیستم متاورس در سال 2022 رشد می‌کند، انتظار می‌رود که تأثیر مستقیمی بر آینده بسیاری از بخش‌های فناوری داشته باشد. که این‌ها شامل بازی، ابزارهای پوشیدنی، VR و AR، بهره وری مشترک (Canva، Slack)، محصولات فناوری مصرف کننده (از جمله عینک AR یا بلندگوهای هوشمند)، شبکه های اجتماعی، فناوری آموزشی، فناوری سلامت، فناوری ارتباطات (Zoom)، ارزهای دیجیتال، و راحتی هستند.

 

فناوری های پرکاربرد در سال 2022

 

پلتفرم های NFT رونق خواهند گرفت

یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) یک شی دیجیتال است: کد و داده‌های رایانه ای که مالکیت چیزی را نشان می‌دهد. همچنین ملک ممکن است آنلاین باشد به عنوان مثال، املاک و مستغلات مجازی در دنیای دیجیتال یا تجهیزات ویژه در یک بازی ویدیویی؛ یا می‌تواند واقعی باشد مانند املاک، یک نقاشی، یا یک صندلی در یک کنسرت. یک NFT همچنین می‌تواند ترکیبی باشد برای مثال، حق تصمیم گیری برای اینکه چه کسی می‌تواند یک اتاق را در یک فضای زندگی تعاونی اجاره کند. یک کارت بیسبال، اولین توپ رونالدو، یک ماشین قدیمی، یا یک قطعه زمین در مرکز لندن؛ همه در نوع خود بی نظیر هستند و می‌توانند به NFT منتقل شوند.

در سال 2022، احتمالاً در همه جا شاهد NFT خواهیم بود. این شامل فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی، کتاب‌ها و موارد دیگر می‌شود. NFT ها بخشی از اقتصاد دیجیتال هستند و در حال تبدیل شدن به جریان اصلی هستند زیرا به مردم اجازه می‌دهند صاحب چیزی شوند که نمایانگر بخشی از چیزی بزرگتر از خودشان است – برای مثال یک اثر هنری یا یک شخصیت. اقتصاد دیجیتال از انواع بازارهای آنلاین از جمله اقتصاد بازی، املاک مجازی و حتی پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک تشکیل شده است.

جامعه ما در دهه گذشته به سرعت تغییر کرده است، به ویژه به دلیل بحران اقتصادی 2008 تا 2009 و بیماری کرونا. این روندها در کنار هم قرار می‌گیرند تا دنیایی را شکل دهند که در آنNFT ها بر کلکسیون‌های سنتی غلبه کنند و سال 2022 را به سالی فوق العاده تبدیل کنند.

فناوری های پرکاربرد در سال 2022

 

بخش رباتیک فراگیرتر خواهد شد

ما انتظار داریم که در طول سال 2022 شاهد افزایش استفاده از رباتیک در زندگی روزمره باشیم. این استفاده شامل بخش‌های مراقبت های بهداشتی، کشاورزی، خودرو، انبارداری و مدیریت زنجیره تامین خواهد بود و ما شاهد اتوماسیون مبتنی بر رباتیک بیشتری خواهیم بود که به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.

همه‌گیری کووید-19 هم مشکلات و هم فرصت‌هایی را برای شرکت‌های روباتیک در صنایع لجستیک و سوپرمارکت ایجاد می‌کند. فشارهای غیرمنتظره بر سیستم‌های تامین و کمبود محصول نیاز به کارایی بهتر زنجیره تامین را برجسته کرده است. همچنین بدیهی است که روبات‌ها و اتوماسیون ابزاری امن برای تولیدکنندگان فراهم می‌کنند تا کارمندان را از نظر اجتماعی جدا نگه دارند و به کسب‌وکار اجازه می‌دهند به فعالیت خود ادامه دهند.

همچنین استفاده از اتوماسیون فرآیند روباتیک (RPA) به خودکارسازی فعالیت هایی که به طور مکرر انجام می‌شوند کمک می‌کند. ما انتظار داریم RPA در سال 2022 رشد کند و به یک فناوری استاندارد برای تجارت تبدیل شود. CIO گزارش می‌دهد که افسران ارشد اطلاعات از RPA برای رهایی کارگران از وظایف خسته کننده و تکراری استفاده می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند که کارهای رضایت بخش تری انجام دهند. در نهایت، ما شاهد افزایش نانوروباتیک، حسگرهای کوچک با قدرت پردازش محدود هستیم. اولین کاربردهای مفید این نانو ماشین‌ها ممکن است در نانوپزشکی باشد. برای مثال، ماشین‌های بیولوژیکی برای شناسایی و از بین بردن سلول‌های سرطانی یا تحویل دارو استفاده می‌شوند.

 

فناوری های پرکاربرد در سال 2022

افزایش فوریت در بخش فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر

تغییرات آب و هوا و سرفصل‌های اخبار باعث رشد سریع در پذیرش انرژی پایدار می‌شود. در طول همه‌گیری کرونا، این تنها بخش انرژی بوده است که رشد کرده است. بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA)، در سال 2020، 40 درصد انرژی سبز بیشتر تولید و استفاده شده است. آژانس انتظار رشد مداوم در سال 2022 را دارد. کاهش هزینه تولید انرژی پایدار همچنین به اطمینان از احتمال پذیرش انبوه کمک می‌کند. در حالی که فناوری‌های انرژی جدیدتر مانند همجوشی هسته‌ای، سوخت زیستی و هیدروژن مایع ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا کامل شود، ما منتظر پیشرفت‌های جدی در سال 2022 هستیم.

همچنین پیش بینی می‌شود که شاهد رشد عظیمی در تولید و استفاده از فناوری خورشیدی و بادی باشم. فن‌آوری‌های ذخیره‌سازی (باتری) نقش بزرگ‌تری را ایفا می‌کنند، زیرا نیاز فزاینده‌ای به ذخیره انرژی‌های تجدیدپذیر وجود خواهد داشت.

فناوری های پرکاربرد در سال 2022

فناوری بلاک چین غالب خواهد بود

بلاک چین، شرکت‌ها را قادر می سازد تا تراکنش‌ها را ردیابی کنند و با طرف‌های تایید نشده تجارت کنند، حتی بدون کمک موسسات مالی. این قابلیت جدید به طور قابل توجهی تضادهای تجاری را کاهش می دهد. همچنین مزایای دیگری مانند ساختار داده، شفافیت، امنیت، تغییرناپذیری و تمرکززدایی را اضافه می کند.

فناوری بلاک چین از استقبال گسترده ای برخوردار شده است و همچنان بسیاری از صنایع، از بازی و حاکمیت گرفته تا امور مالی را مختل می‌کند. طبق اعلام شرکت بین المللی داده، شرکت‌ها در سال 2021 تقریباً 6.6 میلیارد دلار برای راه حل‌های بلاک چین هزینه کرده اند که 50 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است. انتظار می‌رود این رقم در سال 2024 به بیش از 15 میلیارد دلار برسد. با افزایش جدید NFT ها و متاورس، بلاک چین در سال 2022 اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

کسب‌وکارها تشویق می‌شوند تا مطالعه فناوری بلاک چین را آغاز کنند، زیرا انتظار می‌رود فرصت‌های تجاری قابل توجهی ایجاد کند. Statista گزارش می‌دهد که پیش بینی می‌شود فناوری بلاک چین جهانی تا سال 2023 به بیش از 23.3 میلیارد دلار افزایش یابد. یکی از استقرارهای قابل توجه بلاک چین موجود در برنامه پایگاه داده زنجیره تامین   Walmart است که امکان نظارت بر محصولات تکی را مستقیماً به منبع آن‌ها می‌دهد و به طور موثر باعث ارتقای استانداردهای تامین مواد غذایی می‌شود. آمازون ابتکارات بلاک چین خود را برای سال 2019 اجرا می‌کند که به مشتریان خدمات وب آمازون اجازه می‌دهد از راه حل‌های دفتر کل توزیع شده بهره مند شوند.

فناوری های پرکاربرد در سال 2022

نگاهی به آینده

شکی نیست که سال 2022 شاهد پیشرفت سریع در این فناوری‌ها و سایر فناوری‌ها خواهد بود، زیرا جهان از همه گیری کووید-19 خارج می‌شود. این یک فرصت عالی برای استارتاپ‌ها، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران هوشمند خواهد بود تا در این فناوری‌های نوظهور و روندهای تجاری سرمایه‌گذاری کنند و موفق‌تر از همیشه شوند. بیایید امیدوار باشیم که این نوآوری‌ها، جهان را برای مردم و مشاغل جای بهتری کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست