اینترنت رفتارها (IoB) چیست؟ تاثیر آن در تجارت چیست؟

folder_openIT, اینترنت اشیاء, تکنولوژی
commentبدون دیدگاه
اینترنت رفتارها

امروزه اینترنت رفتارها به یک کلید برای بهبود کارایی خدمات تبدیل شده است. و هرچه خدمات موثرتر باشد، کاربران بیشتری آن را در نظر می گیرند و رفتارهای خود را با آن تطبیق می دهند.

اینترنت رفتارها نه تنها بر کیفیت خدمات یک سازمان تأثیر می گذارد، بلکه می تواند زنجیره ارزش محصول یا خدمات را نیز تغییر دهد.

طبق گفته گارتنر، حدود 40٪ از مردم تا سال 2023 رفتارشان از طریق اینترنت رفتار جهانی پیگیری خواهد شد.

بنابراین، شما باید با IoB (اینترنت رفتارها) آشنا باشید و بدانید که چگونه می تواند به شکل موثرتری برای شما سودمند باشد.

 

 اینترنت رفتارها (IoB) چیست؟

IoB ترکیبی از 3 زمینه زیر است:

اینترنت رفتارها (IoB)

 • فن آوریفرم های تماس
 • تجزیه و تحلیل داده
 • علم رفتاری

اینترنت رفتار که به آن IoB نیز گفته می شود، به تجزیه و تحلیل داده های رفتاری جمع آوری ش

ده از اینترنت اشیا و منابع دیگر اشاره دارد و سپس سعی در استفاده موثر از آنها دارد. این داده ها از طریق فناوری های مربوط به پوشاک، فعالیت های آنلاین کاربران و وسایل برقی و خانگی جمع آوری می شوند و از نظر روانشناسی رفتاری تحلیل می شوند؛ که می توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد رفتار و علاقه کاربران را فراهم کنند.

اکنون با کمک IoT و IoB، ردیابی، جمع آوری، ترکیب و تفسیر داده های عظیم تولید شده از طریق فعالیت های مختلف آنلاین و رفتارهای شخصی کاربران در رسانه های اجتماعی و معاملات تجاری امکان پذیر شده است.

به عبارتی دیگر، چگونگی تبدیل کلیه ی داده های جمع آوری شده از فعالیت های آنلاین کاربران به مو

ارد مفید معمولاً به معنای سود برای شرکت ها می باشد که این مسئله اکنون با مفهوم جدیدی پاسخ داده می شود: اینترنت رفتارها (IoB).

بر اساس این تجزیه و تحلیل ها، رویکردهای جدیدی برای توسعه تجربه کاربر (UX)، بهینه سازی تجربه جستجو (SXO)، و محصولات نهایی و خدمات شرکت ها و نحوه تبلیغ آنها شکل می گیرد.

 

اهمیت 

بدون شک، داده ها برای کسب و کارها از بدو تأسیس اینترنت مهم بوده اند. هدف اصلی IoB جمع آوری، تجزیه و تحلیل، پاسخگویی و درک انواع رفتارها برای بهبود تجربه مشتری / کاربر است. به غیر از این، داده های رفتاری همچنین به مشاغل کمک می کنند تا با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرند و کیفیت خدمات و زنجیره ارزش خود را به بهترین شکل ممکن بهبود بخشند.

به طور کلی، روانشناسی و بازاریابی از ابتدای تبلیغات در کنار هم قرار می گیرند. به این ترتیب، مشاغل می توانند اطلاعات جدیدی را در مورد داده های جمع آوری شده توسط اینترنت اشیا دریافت کنند.

IoB به ابزاری جدید و در عین حال قدرتمند برای فروش و بازاریابی مشاغل در سراسر جهان تبدیل شده است. با این کار، مشاغل می توانند درک عمیقی از مشتریان خود داشته باشند تا رضایت بیشتری داشته باشند.

به طور خلاصه، IoB می تواند رشد چشمگیری را در صنعت فروش ایجاد کند چرا که با استفاده از این مفهوم، شرکت ها قادر به تجزیه و تحلیل عملکرد گذشته و پیش بینی آینده خواهند بود.

 

IoB چگونه می تواند کمک کند؟

شما از طریق داده های بزرگ، می توانید به اطلاعات بازدیدکنندگان خود از طریق نقاط مختلف تماس هایشان دسترسی پیدا کنید. همچنین به شما امکان می دهد که از ابتدا تا انتهای CX (تجربه مشتری) را کشف کنید، از جمله:

 • دانستن نقطه ای که علاقه مشتری شما به محصول یا خدمات آغاز می شود
 • سفر آنها برای خرید
 • روش مورد استفاده برای خرید خدمات یا محصول شما

دانستن همه این موارد قطعاً به شما کمک می کند تا نقاط ارتباطی بیشتری ایجاد کنید تا با مشتری خود ارتباط مثبت برقرار کنید. در نهایت، این شخصی سازی به شما کمک می کند تا کیفیت و کارایی خدمات خود را با روشی موثرتر بهبود ببخشید.

با افزایش بهره وری خدمات، مصرف کنندگان بیشتری شروع به تعامل با تجارت شما می کنند. IoB همچنین بر نحوه تعامل سازمان های تجاری با چشم اندازهای خود تأثیر خواهد گذاشت. IoB حتی می تواند داده های چندین منبع را جمع آوری، پردازش و ترکیب کند؛ مانند:

 • داده های شهروندان که توسط ادارات دولتی پردازش می شوند
 • شبکه های اجتماعی
 • اطلاعات مشتری از وب سایت
 • ردیابی موقعیت مکانی و موارد دیگر

به طور خلاصه، با کمک IoB، مشاغل نه تنها داده های خود را جمع آوری می کنند بلکه روش تلفیق داده ها از منابع مختلف و استفاده از آنها را بهبود می بخشند.

 

مزایا

آیا می خواهید بدانید اینترنت رفتارها چگونه می تواند برای شما مفید باشد؟ در اینجا برخی از مزایای خاص IoB آورده شده است که باید بدانید.

 • IoB می تواند به مشاغل کمک کند تا مشکلات حوزه فروش را حل کنند و مشتریان خود را راضی نگه دارند.
 • اینترنت رفتار ها می تواند در نظرسنجی ها که هم برای مشتریان و هم برای مشاغل وقت گیر است به شما کمک کند.
 • IoB به شما امکان می دهد رفتار چشم اندازهای خود و عادات خرید آنها را در سیستم عامل های مختلف تجزیه و تحلیل کنید.
 • می توانید اطلاعات غیرقابل دستیابی را در مورد نحوه تعامل مشتریان بالقوه خود با کسب و کار، محصولات و خدمات خود را مطالعه کنید.
 • شما می توانید درک بهتری را از خرید مشتری خود داشته باشید.
 • حتی به شما کمک می کند تا در مورد آخرین پیشنهاد، نقطه فروش یا حتی تبلیغات هدفمند، به مشتریان خود اعلان های بی درنگ بدهید.

 

کاربرد IoB در سال 2021

اکثر مشاغل از تبلیغات آنلاین به عنوان راهی موثر برای جلب مشتری بیشتر در عصر حاضر استفاده می کنند. اینترنت رفتارها یا IoB آنها را قادر می سازد افراد یا گروه های خاصی را که می توانند از خدمات و محصولات آنها بهره مند شوند، شناسایی و هدف قرار دهند. به عنوان مثال، فیس بوک و گوگل هر دو از داده های رفتاری کاربران خود استفاده می کنند تا بر این اساس تبلیغات را به مردم نشان دهند. این امر به کسب و کارها کمک می کند تا با مخاطب بالقوه خود ارتباط برقرار کنند و همچنین رفتارهایشان را نسبت به تبلیغاتشان از طریق میزان کلیک ها ردیابی کنند.

به همین ترتیب، YouTube نیز از تجزیه و تحلیل رفتاری برای بهبود تجربه بینندگان خود استفاده می کند. با ردیابی داده های رفتاری، فیلم ها و نمایش هایی که کاربران بیشتر به آنها علاقمندند را به آنها توصیه می کند.

IoB حتی بیشترهم پیش رفته است، جدیدترین فن آوری ها مانند Siri ، Google Home و Alexa نیز داده ها و رفتار کاربر را برای کارایی کارآمدتر مطالعه و تفسیر می کنند.

 

اینترنت رفتارها (IoB)

ریسک و خطرهای IoB

مهمترین عنصر خطر IoB حریم خصوصی کاربر است که در معرض تهدید است. مجرمان اینترنتی می توانند از این داده ها برای شناسایی عادات کاربر، دسترسی به کدهای بانکی و سرقت اطلاعات حساس وی استفاده کنند، از این رو کاربران در معرض کلاهبرداری آسیب پذیرتر هستند. داشتن یک بستر امن، ذخیره و اجرای داده ها با کمک ابزاری مانند محاسبات محرمانه، رمزگذاری E2E یا ابزار SDP بسیار مهم است.

 

آینده ی IoB

طبق گفته گارتنر، IoB ممکن است هنوز در روزهای ابتدایی خود باشد، اما تا پایان سال 2025، بیش از 50٪ از مردم جهان حداقل در معرض یک برنامه IoB قرار می گیرند، خواه این برنامه از طرف دولت یا یک شرکت خصوصی باشد. البته ناگفته نماند که از آنجا که IoB در ادامه ی توسعه ی IoT است، هر دوی آنها همزمان رشد خواهد کرد.

بعلاوه، گارتنر تخمین می زند تا سال 2023 فعالیت های فردی 40٪ از جمعیت جهان به صورت دیجیتالی ردیابی می شود تا بتواند بر رفتار ما تأثیر بگذارد. با این حال این اکوسیستم است که رفتار انسان را در دنیای دیجیتال تعریف کرده است.

در حال حاضر، ما به طور قطع می دانیم که IoB داده ها را به اطلاعات تبدیل می کند. اما سوال اصلی این است که آیا می تواند اطلاعات را به خرد تبدیل کند یا خیر!

 

نتیجه گیری

مفهوم کلی IoB تجزیه و تحلیل موثر داده های رفتاری و درک صحیح آنها و همچنین تمایل  استفاده از داده های کسب شده برای تبلیغ و ایجاد خدمات و محصولات سفارشی است.

IoB قرار است حرکت قابل توجهی در توسعه صنعت فروش ایجاد کند. و هر شرکتی که رویکرد IoB را برای استراتژی های خود انتخاب کند، باید اطمینان حاصل کند که از امنیت سایبری قوی برای محافظت از تمام اطلاعات حساس برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست