خرید کارت پرینتر | راهنمای انتخاب چاپگر های کارت PVC

folder_openپرینتر
commentبدون دیدگاه

برای خرید کارت پرینتر باید از شناخت خوبی نسبت به انواع چاپگر کارت های PVC داشته یاشیم. در ابتدا باید تعریفی درستی از کارت پرینتر داشته باشیم.

تعویض ریبون کارت پرینتر

کارت پرینتر چیست؟

یک دستگاه چاپ است که چاپ بر روی کارت های پلاستیکی PVC را امکان پذیر می‎کند. این امر به وسیله ریبون که حکم جوهر در پرینترهای معمولی را دارد امکان پذیر می شود. تکنولوژی به کار گرفته در هر کارت پرینتر متفاوت است.

این پرینترها را معمولا در بانک ها دیده اید.

چاپ کارت های pvc

پرینتر های چاپ کارت pvc قابلیت چاپ بر روی انواع کارت های پی وی سی و کارت هوشمند با ضخامت های مختلف را دارند. کارت پرینتر ها توانایی چاپ به روش حرارتی بر روی انواع کارت با جنس PVC از جمله mifare، مغناطیسی ، اسمارت و … را دارند. مواد مصرفی چاپگر کارت با تکنولوژی چاپ مستقیم (direct transfer) ریبون می باشد و در چاپگر ها با چاپ غیر مستقیم (Re-transfer) می باشد. چاپگر کارت pvc جهت صدور کارت پرسنلی، چاپ کارت دانشجویی، چاپ کارت وفاداری مشتریان، کارت باشگاه، کارت تخفیف، شخصی سازی کارت بانکی، چاپ بر روی کارت های هوشمند، چاپ روی کارت های بدون تماس، کارت گارانتی ، کارت اعتباری، کارت شهربازی و کارتهای هوشمند مناسب می باشد.

 

چه نیازی به خرید کارت پرینتر است؟

با روی کار آمدن مواد پلاستیکی همچون PVC دنیای کارت ها نیز دگرگون شد. مواد PVC مزیت‎های گوناگونی نسبت به مواد مقوایی داشتند. زیرا این پلاستیک در پتروشیمی ها به فراوانی تولید و عرضه می‎شود. همچنین  مواد PVC قابل بازیافت نیز می‎باشند. با این حال نیاز سازمان ها و شرکت ها برای در دسترس بودن کارت هایی که به راحتی قابل چاپ باشند و از طول عمر بالایی نیز برخوردار باشند رو به افزایش یافت.

قبل از خرید کارت پرینتر باید توجه کرد که نیاز شما در چه حدی است. اگر نیاز به چاپ تعداد بالایی از کارت را دارید باید دستگاه هایی با ظرفیت چاپ بالا مانند کارت پرینتر XID 8600 را مد نظر بگیرید. اما اگر نیاز شما با تعداد چاپ کمتری بر طرف می‎شود می توانید به کارت پرینتر ESPRESSO II نگاهی بیندازید.

 

انواع کارت پرینتر

کارت پرینتر بر اساس هد دستگاه به دو دسته کلی تقسیم می‎شوند.

1 – کارت پرینتر مستقیم : 

در این نوع چاپگرها فرآیند چاپ به صورت مستقیم و بدون وابستگی فیلم انجام می‎شود. کارت پرینتر مستقیم ریبون رنگی را به صورت مستقیم به سطح کارت میچسباند. از معایب این نوع چاپ به عمر کوتاه، کیفیت کم چاپ و کثیف شدن مداوم هد دستگاه اشاره کرد.

از جمله کارت پرینتر های مستقیم

2 – کارت پرینتر غیر مستقیم : 

اگر چاپ با کیفیت با عمر طولانی برای شما حائز اهمیت است در هنگام خرید کارت پرینتر باید توجه کرد که کارت پرینتر غیر مستقیم به دلیل اینکه در چاپ از فیلم استفاده می‎کنند گزینه مناسب تری است. در این نوع چاپ رنگ‎ها ابتدا بر روی فیلم قرار می‎گیرند و در نهایت این فیلم است که به صورت لبه به لبه بر روی کارت قرار می‎گیرد.

 

کازت پرینتر های غیر مستقیم

خرید کارت پرینتر

مواد مصرفی کارت پرینتر

در هنگام خرید کارت پرینتر باید به این نکته توجه کرد مواد مصرفی در این پرینترها چیست؟ به صورت کلی کارت پرینترها دارای دو مورد مواد مصرفی عمده هستند.

 • ریبون (در تمامی کارت پرینترها)
 • فیلم (در کارت پرینتر های غیر مستقیم)

ریبون چیست؟

ریبون (Ribbon) نوار مصرفی کارت پرینتر ها می‎باشد، که در چند نوع مختلف عرضه می‎شود. در واقع ریبون به جوهرهای مخصوصی گفته میشود که وظیفه چاپ بر روی انواع کارت ‎ PVC را دارند. این نوار چاپی به غیر از نوع تک رنگ آن که فقط شامل یک رنگ خاص است دارای چهار رنگ اصلی می‎باشند.

ریبون

همه رنگ‎های موجود در طیف بینایی ما با استفاده از چهار رنگ موجود در ریبون ها قابل تولید است. این چهار رنگ عبارت اند از:

 • زرد (Y)
 • مگنتا (M)
 • سیان (C)
 • سیاه (K)

قسمت O در ریبون ها برای ایجاد لایه حفاظتی است.

فیلم چیست؟

فیلم یکی از اجزای اصلی در چاپ غیر مستقیم می باشد که در واقع متمایز کننده چاپ مستقیم و غیر مستقیم است.

تکنولوژی چاپ غیر مستقیم در دو مرحله اتفاق می افتد. اول عکس ها به صورت رنگی بوسیله ریبون، روی بستری شفاف و نازک که همان فیلم است، چاپ می شوند سپس بوسیله حرارت و فشار از روی فیلم به سطح کارت انتقال پیدا میکنند که در این پروسه هیچ گاه هد دستگاه مستقیم با سطح کارت تماس پیدا نمی کند.

مزایای چاپ غیر مستقیم :

 • دوام بیش تر

همانطور که گفته شد رنگ به صورت مستقیم روی کارت چاپ نمی شود اول روی لایه نازکی به نام فیلم چاپ و سپس روی کارت انتقال می یابد ، پس بوسیله همان لایه نازک به نوعی از تماس مستقیم با عوامل خارجی مثل گیرنده کارت، کیف پول، کارت خوان و … در امان است.

 • ثبات در چاپ

در خرید کارت پرینتر باید به تکنولوژی به  کار رفته در پرینترها توجه کنیم. در تکنولوژی چاپ غیر مستقیم، چاپ همیشه اول روی سطحی مشخص به نام “فیلم” انجام میگیرد که بسیار با سطوح مختلف کارت -اعم از با چیپ و یا بدون چیپ- متفاوت است. پس کیفیتی به مراتب یکدست تر، با ثبات تر و بهتر خواهیم داشت.

 • در تکنولوژی چاپ غیر مستقیم بدلیل عدم تماس مستقیم کارت با هد دستگاه، هد دستگاه در معرض آسیب و گرد و غبار نخواهد بود و عمر بسیار طولانی تری نسبت به هد دستگاه های مستقیم خواهد داشت.
 • در تکنولوژی چاپ غیر مستقیم، قادر خواهیم بود چاپ لبه به لبه و بدون حاشیه داشته باشیم.
 • گزینه های امنیتی بیش تری در چاپ غیر مستقیم برای ما امکان پذیر می باشد.

 

لمینیت کارت چیست؟

بعد از خرید کارت پرینتر احتمالا شما به لمینیت کردن کارتت ها نیاز پیدا خواهید کرد. لمینیت چاپ نیست بلکه هدف از لمینیت ایجاد یک لایه حفاظتی بر روی کارت می باشد. دستگاه‎های لمینیتور یا لمینیشن اندازه های مختلفی دارند که اندازه های کوچک برای مصارف اداری و اندازه‎های بزرگ برای مصارف صنعتی استفاده می‏‎شوند.

لمینیتور دستگاهی است که یک لایه ی نازک PVC را از طریق حرارت در زیر و روی کارت می چسباند و به این ترتیب کارت در مقابل آب، پارگی، تا شدن و … مقاوم گردیده و کاملاً قابل شستشو می شود و عمر آن افزایش می یابد.

چند مزیت استفاده از لمینیتور:

 • جلوگیری از چین و چروک کارت
 • جلوگیری از لک‌ زدگی
 • محافظت در برار آفتاب خوردگی
 • جلوگیری از سیاه شدن کارت
 • پریدگی رنگ و یا چربی چاپ
 • جلوگیری از به جا ماندن اثر انگشت
 • و …

 

برای مشاوره و خرید کارت پرینتر می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل قرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست