هولوگرام کارت چیست؟ اهمیت آن در چاپ کارت

folder_openکارت PVC
commentبدون دیدگاه

هولوگرام کارت یا کارت‌های هولوگرافیک دارای هولوگرام تعبیه شده در کل کارت یا قسمتی از سطح کارت هستند. کارت‌های هولوگرافیک امنیت کارت را افزایش می‌دهند و جعل کارت‌ها را دشوارتر می‌کند.

کارت‌های هولوگرافیک با هر نوع چاپگر سازگار هستند. اگر کارت‌های هولوگرافی خود را لمینت می‌کنید و یا از چاپگر انتقال معکوس استفاده می‌کنید، باید به دنبال کارت‌های ترکیبی PET باشید.

 • PET مخفف پلی اتیلن ترفتالات است که یک رزین پلاستیکی و شکل پلی استر است. کارت‌های PET-یا کارت‌های PVC-PET از ترکیب PVC و پلی استر ساخته شده اند که بسیار بادوام و مقاوم در برابر حرارت هستند. همچنین طول عمر بیشتری نسبت به PVC دارند.

هولوگرام امروزه معمولاً برای امنیت بصری و ویژگی‌های احراز هویت در انواع کارت‌های شناسایی که برای دارنده کارت ارزشمند است، استفاده می‌شود. هولوگرام‌های انتقال رنگین کمان (Rainbow transmission holograms) به عنوان الگوهای قابل اعتماد در سطح ریبون پلاستیکی تشکیل شده اند و دارای یک پوشش آلومینیومی بازتابنده هستند که نور را برای بازسازی یک تصویر هولوگرافی فراهم می‌کند.

کپی کردن هولوگرام‌های Advantidge به دلیل جلوه‌های بصری منحصر به فرد خود عملاً غیرممکن است و نمی‌توان آن‌ها را با اسکن رایانه یا دستگاه‌های کپی رنگی یا تجهیزات چاپ استاندارد تکرار کرد؛ به همین دلیل هولوگرام کارت‌ها در برابر تهدید کلاهبرداری یا سرقت توسط تقلب کنندگان بسیار مطمئن هستند.

 

همچنین بخوانید: هولوگرام چیست؟ انواع کاربرد های آن چیست؟

نحوه چاپ هولوگرام روی کارت های پلاستیکی

به عنوان معنی کلمات یونانی “holo” (کل) و “gram” (پیام)، یک هولوگرام تمام یک صحنه را با تمام ویژگی‌های بصری آن، از جمله رئالیسم سه بعدی، ضبط می کند.

اگر به دنبال راهی موثر برای افزایش امنیت کارت خود هستید، هولوگرام راهی است که باید آن را پیش بگیرید. اما ادغام یک هولوگرام با یک کارت شناسایی ساده نیست.

هیچ یک از چاپگرهای کارت شناسایی فروخته شده در بازار امروز قادر به چاپ هولوگرام نیستند. زیرا هنوز از نظر فنی امکان پذیر نیست. هولوگرام‌ها تصاویر سه بعدی (3D) هستند و همه چاپگرهای کارت فقط قادر به چاپ تصاویر دو بعدی (2D) هستند.

با توجه به محدودیت‌های فنی، صنعت کارت شناسایی راه حل بسیار هوشمندانه‌ای ارائه کرده است و این راه حل لمینت هولوگرافی و روکش است. هولوگرام‌های موجود در این ریبون‌ها می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • هولوگرام‌های سفارشی (منحصرا برای شما تولید شده اند)
 • هولوگرام‌های از پیش چاپ شده استاندارد (برای همه در دسترس است)

تولید لمینت هولوگرافیک یک فرآیند بسیار پیچیده و گران است که به تجهیزات و تخصص خاصی نیاز دارد. به این ترتیب، هولوگرام‌های سفارشی به طور کلی گران هستند و برای هر سفارش شامل می شود که تولید آن معمولا هفته ها زمان می‌برد.

خوشبختانه جایگزین‌های ارزان تری وجود دارد. متداول ترین روش برای افزودن هولوگرام به کارت شناسایی، استفاده از روکش‌های هولوگرافی استاندارد از پیش چاپ شده است. این‌ها رول‌های نازک ریبون هستند که توسط چاپگرهای لمینت روی سطوح کارت شناسایی اعمال می‌شوند. که محبوب ترین سبک‌های آن گلوب(globe) و موج(wave) هستند اما طرح‌های دیگری نیز موجود هستند.

 

هولوگرام کارت

هولوگرام کارت

کارت‌های PVC با هولوگرام برای حداکثر حافظت در برابر جعل

کارت‌های هولوگرام یک روش مقرون به صرفه و بلند مدت برای محافظت از کارت‌های شما در برابر جعل را ارائه می‌دهند و به همین ترتیب کارت‌های شما را از لحاظ بصری ارتقاء می‌دهد.

هیچ روش امنیتی دیگری مانند گیلوچه، ریز متن، برجسته سازی یا کد QR دارای استاندارد امنیتی برابر نیستند. هولوگرام برای بهبود امنیت کارت‌های شما ایده آل است. آن‌ها کارت‌های PVC شما را با طراحی کاملاً فردی و نفیس تقویت می‌کنند و بنابراین یک ابزار بازاریابی محبوب محسوب می‌شوند.

هولوگرام‌های فردی موثرترین راه برای محافظت از کارت‌های پلاستیکی

هولوگرام‌ها به عنوان تصاویر سه بعدی شناخته می‌شوند که هر بار که از زاویه دید دیگری به آن‌ها نگاه می‌کنید، دیدگاه آنها تغییر می‌کند. تولید هولوگرام بسیار پیچیده است، به طوری که عملا قابل پخش نیستند. کارت‌های هولوگرام را می‌توان در بخش مالی (کارت‌های اعتباری)، در بلیط (کارت‌های فصل و VIP)، در شرکت‌ها (نشان کارکنان) یا اسناد دولتی (کارت شناسایی) یافت.

ممکن است هولوگرام‌های خود طراحی شده (self-designed) را روی کارت‌های PVC خود اعمال کنید، به عنوان مثال لوگوی شرکت شما، می‌تواند هولوگرام‌های خود را به طور کامل روی کل کارت‌های PVC خود یا به شکل هولوگرام‌های کوچک و مربعی لمینت کند. برای کارت‌های پلاستیکی که در مرحله چاپ افست تولید می‌شوند، توصیه می‌شود از هولوگرام‌های برجسته استفاده کنید.

آن‌ها مستقیماً روی کارت‌های شما مهر می‌خورند و برگشت ناپذیر هستند. اگر می‌خواهید کارت‌های PVC خود را با هولوگرام متعاقبا ایمن ، می‌توانید این کار را با دستگاه لمینیشن کارت PVC ، مانند لمینیشن ILM-LS انجام دهید.

موارد استفاده از هولوگرام در کارت های اعتباری

با افزایش نقض‌های امنیتی و سرقت هویت شخصی، صادرکنندگان کارت اعتباری تکنیک‌های مختلفی برای محافظت از سرمایه دارندگان کارت مشتریان خود برای جلوگیری از استفاده غیر مجاز کارت‌های اعتباری سرقت شده دارند. هولوگرام یکی از ابزارهایی است که شرکت‌ها به عنوان عامل بازدارندگی در برابر سرقت از آن استفاده می‌کنند.

هولوگرام کارت

هولوگرام کارت

ظاهر

هولوگرام‌های موجود در کارت‌های اعتباری از چند لایه تصویر تشکیل شده است که در زوایای مختلف گرفته شده و روی هم چیده شده‌اند. بنابراین به نظر می‌رسد وقتی تصویر حتی کمی جابجا شود تغییر می‌کند. نحوه ظاهر شدن تصویر بر روی کارت اعتباری باعث می‌شود که به نظر برسد در لایه‌ی بالایی کارت قرار گرفته و به تصویر آن عمق ببخشد.

بازدارنده سرقت

هولوگرام از تقلب و جعل جلوگیری می‌کند زیرا تصاویر متعدد یک هولوگرام توسط اسکنر نوری کامپیوتر اسکن نمی‌شود و یا در دستگاه کپی نمی تواند کپی شود. علاوه بر این، هولوگرام‌ها عموماً تصاویر پنهانی در داخل خود قرار داده اند تا احراز هویت و تأیید اعتبار فوری را ارائه دهند.

هولوگرام‌های امنیتی

هولوگرام‌های امنیتی، که در اوایل دهه 1980 توسط MasterCard International ایجاد شد، نه تنها در کارت‌های اعتباری، بلکه در گذرنامه، لوازم الکترونیکی گران قیمت و حتی اسکناس استفاده می‌شوند.

 • امکان تکرار هولوگرام با اسکنر یا دستگاه فتوکپی رنگی وجود ندارد.
 • امکان ساخت یا کپی یک هولوگرام از طریق مراحل چاپ استاندارد وجود ندارد.
 • سطوح اولیه امنیت بصری را می‌توان برای ادغام سطوح اضافی کنترل کارت استفاده کرد.

ایجاد و تکثیر هولوگرام منحصراً توسط تعداد کمی از شرکت‌های صنعتی انجام می‌شود. تکنیک‌های به کار گرفته شده پیچیده هستند و از روش‌های بسیار دقیق استفاده می‌کنند. بنابراین، هولوگرام‌ها یک راه حل قابل اعتماد برای چاپ نشان‌ها و کارت‌های ایمن هستند.

مزایای هولوگرام کارت‌ها 

به عنوان معیاری برای افزودن امنیت بیشتر به کارت شناسایی خود، تعدادی از سازمان‌ها پیاده سازی هولوگرام را انتخاب می‌کنند. هولوگرام و لمینت هولوگرافیک یک لایه به کارت‌ها می‌افزاید که باعث دوام بیشتر آن‌ها و همچنین ظاهر حرفه ای تری می‌شود. از همه مهمتر، آن‌ها به محافظت از کارت‌ها در برابر دستکاری و جعل کمک می‌کنند.

 • امنیت کدگذاری رنگی

هولوگرام کارت شناسایی را می‌توان به صورت رنگی بر روی منشور رنگ ایجاد کرد. این به شما تعداد نامحدودی گزینه‌ را برای کارت‌های شناسایی شما می‌دهد. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که به صورت محرمانه سطوح مختلف امنیتی را به کارت شناسایی خود اضافه کنید.

 • امنیت حرکت

کد رنگی هولوگرام‌های کارت شناسایی شما هنگام حرکت در نور تغییر می‌کند. این به عنوان یک سطح اضافی از حفاظت عمل می‌کند، زیرا هیچ کس نمی‌تواند به سادگی رنگ کارت شناسایی شما را تقلید کند.

 • اندازه‌های مختلف روکش

شما می‌توانید سازماندهی هولوگرام کارت شناسایی خود را برای پوشش کل کارت شناسایی داشته باشید. با این کار هر اینچ کارت ایمن می‌شود. اگر از طرفی دیگر می‌خواهید فقط یک قسمت کوچک از کارت شناسایی خود را با یک هولوگرام پوشانده باشید، این کار را نیز می‌توانید انجام دهید.

 • تصاویر جاسازی شده

اگر نمی‌خواهید هولوگرام کارت شناسایی به سادگی الگوی مبهم نور را منعکس کند؛ شما می‌توانید انواع مختلفی از عکس‌های موجود یا سفارشی را در یک هولوگرام کارت شناسایی ادغام کنید، به طوری که ظاهر هولوگرام مختص شرکت شما خواهد بود. این بدان معناست که شخصی که تصادفاً به فناوری هولوگرام ID دسترسی پیدا می‌کند، نمی‌تواند به سادگی یک کارت شناسایی با یک هولوگرام تصادفی برای نقض امنیت شما ایجاد کند.

 • متن جاسازی شده

متن هولوگرام کارت شناسایی یک لایه امنیتی منحصر به فرد به کارت شناسایی شما می‌افزاید. به جای مجموعه ای از کلمات که هرکسی می تواند چاپ کند، کلمات موجود در هولوگرام کارت شناسایی زودگذر هستند و بر اساس نحوه برخورد نور به آن تغییر می‌کنند. این امر نه تنها جعل کارت شناسایی شما را دشوارتر می‌کند، بلکه این احتمال را نیز کاهش می‌دهد که یک فرد تقلبی که از قبل نمی داند کلمات هولوگرافی وجود دارد، به طور کلی آنها را نادیده بگیرد.

 • حفاظت از دستکاری

یکی از رایج ترین روش‌های جعل کنندگان کارت شناسایی، استفاده از کارت‌های واقعی به عنوان الگوی خود است. به عنوان مثال، یک جعل کننده اغلب یک عکس را از کارت شناسایی حذف کرده و عکس شخص دیگری را جایگزین آن می‌کند. آن‌ها می‌توانند همین کار را با داده‌های عددی نیز انجام دهند. هولوگرام‌های کارت شناسایی با فناوری منحصر به فرد خود در برابر دستکاری از این امر جلوگیری می‌کند، اما اگر هولوگرام ناسازگار به نظر برسد، ممکن است دستکاری شده باشد.

 • مزایای زیبایی

هولوگرام کارت شناسایی علاوه بر افزایش چشمگیر قابلیت‌های امنیتی کارت شناسایی شما، از لحاظ ظاهری نیز بسیار عالی به نظر می‌رسد. هم شما و هم کارمندانتان از زیبایی ظاهری که یک تصویر هولوگرافیک به کارت شناسایی شما می‌افزاید لذت خواهید برد.

آینده ی کارت هولوگرام

با نگاهی به آینده، در حالی که هولوگرافی بدون شک با چالش‌هایی روبرو است زیرا فناوری شناسایی و رفتار مجرمانه مرتبط همچنان در حال پیشرفت است، اگر همچنان بر نقش خود به عنوان یک اقدام موثر، انعطاف پذیر و قابل اعتماد ضد تقلب متمرکز باشد، موقعیت آن در بین دولت‌ها و مسئولان قانون تضمین خواهد شد.

این فناوری ممکن است چندین دهه وجود داشته باشد، اما هولوگرام برای احراز هویت ایمن هنوز به عنوان یک ویژگی امنیتی موثر و قوی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست