GitOps چیست | گیت‌آپس یک قدم فراتر از دواپس DevOps

folder_openدسته بندی نشده
commentبدون دیدگاه
gitops

در دنیای توسعه نرم‌افزار، بازده‌ خوب، همکاری و اتوماسیون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. روش‌های سنتی DevOps تاکنون باعث افزایش سرعت و اطمینان خاطر بیشتر در فرایند تحویل و راه‌اندازی نرم‌افزار شده است. معرفی GitOps ، باعث تحول در عملکرد و همکاری تیم‌های توسعه و عملیاتی در به‌کار‌اندازی و نصب زیرساخت‌ها Infrastructures شده است،
اگرچه بخش عمده‌ای از چرخه توسعه نرم‌افزار اتوماتیک شده است، اما زیرساخت همچنان یک فرآیند، اساساً دستی است که نیازمند تیم‌های متخصص می‌باشد. با درخواست‌هایی که بر زیرساخت‌های امروزی وارد می‌شود، پیاده‌سازی اتوماسیون زیرساخت‌ها بسیار حیاتی شده است.

GitOps چگونه کار می‌کند؟

گیت‌آپس GitOps به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تغییرات را با سرعت دلخواه خود انجام دهند و منتظر تأییدیه نباشند. تغییرات در Git Repository (مخزن Git) پیگیری شده و قابل نظارت هستند که باعث افزایش امنیت و عدم بوجود آمدن تغییرات ناخواسته می‌شود. در صورت ایجاد هر نوع تغییری در مخزن Git تیم‌های عملیاتی می‌توانند به سرعت مشکلات را پیگیری کنند. به طور کلی، GitOps به سازمان‌ها امکان می‌دهد تا در محیط‌های تجاری و رقابتی، در برابر تغییرات، چابک و پاسخگو باشند.

اجزای کار با گیت آپس

  • (IaC) Infrastructure as Code یا زیرساخت به عنوان کد: زیرساخت به عنوان کد (IaC) در GitOps مانند استفاده از مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها برای ساختن چیزی است، اما به جای ساختن فیزیکی یک شیء، ما در حال ساخت زیرساخت برای سیستم‌های کامپیوتری هستیم. در گیت‌آپس GitOps، از زبان‌های برنامه نویسی برای نوشتن این دستورالعمل‌ها استفاده می‌کنیم. این مانند نوشتن یک دستورالعمل یا مجموعه‌ای از مراحل است که کامپیوتر می‌تواند آن را درک کند. این دستورالعمل‌ها به کامپیوتر می‌گویند که چگونه سرورها، پایگاه داده‌ها و شبکه‌ها را ایجاد و راه‌اندازی کند.
  • مخزن گیت (Git Repository): یک مخزن Git مرکزی به عنوان تنها منبع واقعی برای پیکربندی‌ زیرساخت‌ها و برنامه‌های کاربردی عمل می‌کند.

gitops

  • CI/CD (تداوم یکپارچه/تحویل یکپارچه) پیوسته:  (continuous integration and continuous deployment (CI/CD در GitOps مانند داشتن یک کارگاه و خط تولید خوب و منظم است که در آن همه افراد با هم به صورت یک تیم کار می‌کنند و تغییراتی که آن‌ها در کد اعمال می‌کنند در نهایت یکپارچه، تست می‌شود و به صورت خودکار با استفاده از ابزار هوشمندی به نام گیت Git، راه‌اندازی می‌شود. این موضوع کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که یک برنامه به درستی ساخته شده و به درستی کار می‌کند.

چند نمونه از مزایای GitOps

  • استفاده از GitOps مزایای بسیاری از جمله بهبود کارایی و امنیت، تجربه بهتر برای توسعه‌دهندگان، کاهش هزینه‌ها و نصب‌ و راه اندازی سریعتر برنامه‌ها را به همراه دارد.
  • با استفاده از GitOps، سازمان‌ها می‌توانند کل چرخه زیرساخت و توسعه برنامه خود را با استفاده از ابزار آن همچون Flux، Git، Jenkins X، GitLab، Ci/CD مدیریت کنند.
  • کارایی و بهره‌وری از طریق فعال‌سازی CD افزایش می‌یابد.
  • میتوان به راحتی تاریخچه تغییرات را مشاهده کرد.
  • باعث همکاری بهبود یافته می‌شود: GitOps جهت پیکربندی‌ زیرساخت و برنامه‌ها با فراهم کردن یک مخزن به صورت جامع که حالت مرکزی دارد، این امکان را به تیم‌ها می‌دهد که با هم کار کنند، تغییرات را بررسی و تأیید کنند.
  • موجب اتوماسیون کارها اطمینان می‌شود: GitOps به تیم‌ها این امکان را می‌دهد تا فرآیند نصب و به‌کار‌اندازی برنامه‌ها به صورت اتوماتیک انجام دهند. این عمل باعث کاهش خطاهای انسانی می‌شود.
  • میتوان در شرایط بحرانی برای بازگشت به حالت قبلی کد را بازیابی کرد: در صورت بروز خطا یا اشتباه، GitOps امکان بازگشت سریع و آسان به حالت قبلی را فراهم می‌کند. در اینصورت کارها نیمه‌کاره نمی‌ماند.

.gitops

بخوانید: ایجاد امنیت با اینترنت اشیا – محافظت از کسب و کار شما

GitOps و DevOp چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

GitOps و DevOp دو مفهوم تقریبا مشابه هستند که تفاوت‌ها و شباهت‌های زیادی دارند.
DevOps ترکیبی از کلمات development و operations است. یک روش مواجهه با کارها است که توسط تیم‌های توسعه برنامه و عملیات IT یک سازمان انجام می‌شود. هدف اصلی DevOps ارتقاء همکاری بین تیم‌های توسعه وعملیات است. در GitOps از روش‌های توسعه نرم‌افزار با برنامه‌نویسی، اتوماسیون و به‌کار‌اندازی زیرساخت استفاده می‌شود.

GitOps و DevOps اهداف و اصول مشابهی دارند. DevOps بر ارتقاع همکاری بین تیم‌های توسعه و عملیات تمرکز دارد، در حالی که GitOps ابزارها و چارچوبی را دراختیار ما قرار می‌دهد تا عملکرد DevOps را برای ما راحت‌تر کند با ابزارهایی همچون CI/CD و (Version Control) کنترل نسخه را برای اتوماسیون زیرساخت و به کاراندازی برنامه‌ها به کار بگیرد. با استفاده از GitOps، توسعه‌دهندگان می‌توانند تغییرات کد خود را در مخزن ذخیره کنند تا در سمت دیگر، تیم‌های عملیاتی راه‌اندازی زیرساخت‌ها و نصب برنامه‌ها را انجام دهند.

نتیجه‌گیری

GitOps روشی از کار است که با ترکیب ورژن کنترل، اتوماسیون و تحویل پیوسته Continuous Deployment) CD)، باعث سریع و آسان‌تر توسعه و نصب و به کار اندازی نرم افزار را راحت‌تر میکند. GitOps کمک می‌کند تیم‌ها به صورت موثرتری باهم همکاری کنند، همه چیز را سازماندهی کنند و کار‌هایی که در گذشته توسط انسان‌ها و به صورت دستی می‌شد را به صورت خودکار انجام می‌دهد. شود. با استفاده از GitOps، سازمان‌ها می‌توانند نرم افزار را با سرعت و آسودگی خاطر بیشتری به کار اندازند(Deployement) که در دنیای امروزی بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست