رباتیک و کرونا – تاثیرگذاری ویروس کرونا بر علم رباتیک

folder_openTechnology
commentبدون دیدگاه

پیشرفت در سنسورها و دید کامپیوتری باعث پیشرفت رباتیک می شود.

 

موضوع اصلی در این مقاله شامل موارد زیر است:

  • کرونا (COVID-19) عامل پذیرش ربات های هوشمند است .
  • اینترنت اشیا ، 5G و رباتیک آماده هدایت  و توسعه فن آوری متقابل هستند .
  • سازمان هایی که از اکوسیستم رباتیک در حال رشد استفاده می کنند، به احتمال زیاد از یک مزیت رقابتی برخوردار هستند.

 

دقیقاً 100 سال از ابداع کلمه “ربات” می گذرد. اما اخیراً، پیشرفت در حسگرها، تشخیص گفتار و بینایی رایانه ای، همراه با کاهش هزینه های سخت افزاری، دسترسی گسترده ای به ربات ها ایجاد کرده است.

5G با استاندارد سازی تلفن همراه، بخش بیشتری از علاقه مندی ها را پاسخ داده است و این نوید را می دهد تا در سایر صنایع، توانایی های رباتیک خود را فراتر از انبارها و امکانات تولید و در دنیای آزاد گسترش دهند. در حقیقت ، 73٪ از مدیران نظرسنجی شده برای گزارش Accenture Technology Vision 2020 گفتند که معتقدند رباتیک خدمات بعدی را در دنیای فیزیکی امکان پذیر می سازد.

شاید عامل محرک اصلی در پیشرفت اکوسیستم رباتیک، COVID-19 باشد. با شرایط همه گیر شدن جهانی (به عنوان مثال ، نیاز مردم به فاصله گرفتن از یکدیگر برای امنیت) ربات ها را از یک گزینه “مناسب” به یک ضرورت تبدیل کرده است. که در تنظیمات کنترل شده کارخانه ها و انبارها صادق است، جایی که رباتیک از قبل جای خود را دارد مانند فضاهای محصور نشده و عمومی.

 

ربات ها در خط مقدم

رباتیک

 یکی از زمینه هایی که رباتیک در آن بیشترین پیشرفت را داشته است، در خط مقدم پاسخ ویروس کرونا بوده است که به کارمندان بهداشت و دانشمندان کمک می کند. با درک نیاز به حرکت سریع در این راستا، شرکت ها ربات هایی را تولید کرده اند که به طیف وسیعی از چالش های مربوط به این بیماری همه گیر تخصص یافته اند.

یکی از این موارد شرکت  XAG است ، یک شرکت فناوری کشاورزی در چین که به سرعت پهپادهای XPlanet و ربات های R80 خود را برای استفاده از مواد ضد عفونی کننده در مناطق تحت تأثیر ویروس مورد استفاده قرار داد.

در همین حال ، در تایلند، دانشجویان دانشگاه Chulalongkorn ربات هایی را که در ابتدا برای نظارت بر بیماران سکته مغزی طراحی شده بودند ، مورد استفاده قرار دادند تا بتوانند تب بیماران را نیز اندازه گیری کنند و به پزشکان کمک کنند تا از راه دور با آنها ارتباط برقرار کنند.

شرکت YouIbot، استارتاپ مستقر در شنژن که فقط در مدت دو هفته یک ربات ضد ویروس ساخته است. این ربات می تواند سطوح را پاک کرده و افراد را از نظر تب اسکن کند.

برنامه ریزی رباتیک

برنامه هایی از این دست سودمندی و سازگاری ربات ها را اثبات می کند. عموم مردم دیده اند که چگونه می توان از این برنامه ها برای منافع اجتماعی استفاده کرد و  درحال حاضر نیز دولت ها، نهادهای نظارتی و کارگران از ارزش و بکارگیری گسترده رباتیک استقبال می کنند.

این همه گیری باعث شده است که در مشاغل، اتوماسیون جهت انعطاف پذیری در تجارت مهم تر از قبل گردد. هیچ شرکتی نمی خواهد بار دیگر، نیروی کار یک خاموشی طولانی مدت را تجربه کند و اتوماسیون می تواند این اطمینان را حاصل کند که تعطیل شدن مشاغل در آینده را به حداقل برساند  و همچنین به باز گشایی مجدد مشاغل نیز کمک کند.

با رعایت دستورالعمل های مربوط به فاصله اجتماعی، مدیران باید نیروی کار کمتری را بکار بگیرند و به آن ها اطمینان دهند که حین کار در یک فاصله امن و مطمئن از یکدیگر به فعالیت بپردازند. ربات ها می توانند با انجام مشاغلی که سابق بر این توسط کارگران انسانی انجام می شد، در این راستا کمک کننده باشند.

رباتیک

ساخت یک اکوسیستم رباتیک

در نهایت این  همه گیری ، موارد مربوط به رباتیک و اتوماسیون را تقویت می کند  که در درازمدت تاثیراتی  برای کل اکوسیستم رباتیک به همراه خواهد داشت. همانطور که شبکه های 4G همزمان با انفجار گوشی های هوشمند رشد کردند ، رباتیک، دستگاه های اینترنت اشیا و 5G نیز رشد خواهند کرد و رشد و توسعه متقابل را موجب خواهند شد.

به هر حال، با تکامل و پیچیده شدن موارد استفاده از ربات ها ، قابلیت افزایش داده در آنها  و کاهش تاخیر حائز اهمیت خواهد بود.

صاحبین مشاغل باید به دقت فکر کنند که جهت رسیدن به اهدافشان با چه کسی بهتر می توانند شریک شوند. امروزه بسیاری از شرکت های رباتیک کار بزرگی را انجام داده اند که برای مقابله با چالش های مربوط به بیماری همه گیر، سریع تر از دیگران  اقدام کرده اند.

همچنین آن ها به این موضوع بیشتر فکر می کنند که چه چیزی برای یک دنیای کاملاً خودکار ضروری است. آنها از این زمان برای ایجاد مشارکت، ایجاد قابلیت های جدید و همکاری با دولت ها برای نشان دادن فرصت های جدید استفاده می کنند.

البته با انجام این کار، باید مراقب باشند که سرمایه اجتماعی حاصل از همه گیری را از بین نبرند. رباتیک فقط در صورت تایید و پذیرش کامل، آینده ای طولانی مدت خواهد داشت.

با بیشتر و بیشتر شدن ربات ها در محیط های مختلف سازمانی، تعاملات خودکار فزاینده ای بین انسان و ماشین به وجود خواهد آمد.

برای بهره برداری از اکوسیستم رباتیک رو به پیشرفت، بسیار مهم است که مشاغل از این تجربیات بدون از بین بردن مصرف کنندگان و کارگران بهره مند شوند.

سازمان ها باید علاوه بر تأثیر رباتیک،  تاثیرات محصولات اصلی و خدماتی که در جهان قرار است با حضور  ربات ها در کنار کارگران انسانی تکثیر شوند نیز مد نظر قرار دهند.

 

تحقق وعده رباتیک

در واقع ، تقریباً هر شرکتی باید تا حدودی به رباتیک فکر کند. انجام این کار مستلزم استعداد جدید در سازمان و جذب شرکای جدید برای کمک به کسب مهارت ها، ابزارها و ماشین آلات مورد نیاز برای تحقق اهداف است. مدیریت توام با موفقیت ربات ها، نیاز به تکنسین های رباتیک، تحلیلگر داده و مدیریت ناوگان تخصصی در سطحی دارد که تنها از طریق ترکیب استراتژیک استخدام و تلاش های مداوم برای بالا بردن سطح مهارت ، قابل دستیابی خواهد بود.

 

همچنین بخوانید: ابر کامپیوتر چیست؟ | 10 ابر کامپیوتر برتر جهان

 

Reference: www.iotworldtoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست