Off-Chain و On-Chain چیست؟ مزایا و معایب آن ها

folder_openاینترنت اشیاء, بلاکچین
commentبدون دیدگاه
off-chain - on-chain

Off-Chain و On-Chain دو واژه نو ظهور هستند که باید به آن ها اهمیت داد. بیت کوین از زمان ایجاد آن در سال 2009، محبوبیت زیادی پیدا کرده است است. محبوبیت فزاینده بیت کوین را می‌توان در چندین عامل جستجو کرد، از جمله سادگی و راحتی آن به عنوان یک سیستم پرداخت قابل اعتماد. با بیت کوین، می‌توانید پرداخت‌های سریع، آسان و ایمن انجام دهید که غیرمتمرکز می‌باشد. ماهیت غیرمتمرکز شبکه باعث شفافیت بیشتر و افزایش اعتماد می‌شود.

بیت کوین از بلاک چین به عنوان دفتر کل برای ثبت تمام تراکنش‌های On-Chain (شبکه داخل زنجیره) استفاده می‌کند. از گره‌های(node) متعدد به جای یک سرور متمرکز استفاده می‌کند و هر تراکنش تأیید، ثبت و در گره‌های مختلف توزیع می‌شود. از آنجایی که هیچ نهاد نظارتی در کار نیست، هزینه‌های اضافی و خطر خطا کاهش می‌یابد.

با این حال، امنیت با مبادلات (trade-off) همراه است، به ویژه، کارمزدهای مرتبط با تراکنش، زیرا ممکن است در دوره‌هایی که شبکه شلوغ است افزایش یابد. سرعت پردازش همچنین می‌تواند در طول دوره‌های شلوغ به سرعت غیرقابل تحمل کند شود. حذف برخی از تراکنش‌ها از بلاک چین ممکن است هزینه تراکنش‌های بیت کوین شما را سرعت ببخشد.

حال این سوال پیش می‌آید که آیا معاملات Off-Chain (خارج از زنجیره) راه حل نهایی خواهد بود؟ و برخی از ایرادات آن چیست؟

off-chain - on-chain

معاملات Off-chain (ارز رمزنگاری شده) چیست؟

تراکنش‌های Off-Chain به آن دسته از تراکنش‌هایی اطلاق می‌شود که در یک شبکه ارز دیجیتال رخ می‌دهند که ارزش را به خارج از بلاک چین منتقل می‌کند. به دلیل هزینه صفر یا پایین، تراکنش‌های Off-Chain محبوبیت دارند.

تراکنش‌های Off-Chain(خارج از زنجیره) را می‌توان در مقابل تراکنش‌های On-Chain(درون زنجیره‌ای) قرار داد.

اقلام کلیدی:

  • در رمز ارزهای مبتنی بر بلاک چین، تراکنش‌های Off-Chain به مواردی اطلاق می‌شود که خارج از خود بلاک چین اتفاق می‌افتند.
  • تراکنش‌های Off-Chain می‌توانند با تعویض کلیدهای خصوصی به کیف‌پول موجود(existing wallet)، با استفاده از شخص ثالث(third-party) یا مخاطب مبتنی بر کوپن(coupon-based) کار کنند.
  • تراکنش‌های Off-Chain می‌توانند مستلزم کارمزد کمتر، تسویه فوری و ناشناس بودن بیشتر نسبت به تراکنش‌های زنجیره‌ای باشند.
  • بسته به روش مورد استفاده، تراکنش‌های Off-Chain ممکن است در نهایت روی زنجیره ثبت شوند.

بلاک چین چیست؟ | نحوه استفاده بلاکچین در بیت کوین

معاملات Off-Chain

تراکنش‌های Off-Chain در مقایسه با تراکنش های On-Chain بهتر قابل درک هستند. یک تراکنش On-Chain، که به طور ساده‌تر تراکنش نامیده می‌شود، زمانی رخ می‌دهد و معتبر تلقی می‌شود که بلاک چین برای انعکاس تراکنش در دفتر کل اصلاح شود. این شامل تایید و احراز هویت تراکنش توسط تعداد مناسبی از شرکت کنندگان، ثبت جزئیات تراکنش در بلوک مناسب و پخش اطلاعات لازم به کل شبکه بلاک چین است که آن را غیرقابل برگشت می‌کند.

این نوع تراکنش تنها پس از هشینگ (هش به عملکردی گفته می‌‌شود که ورودی حروف و اعداد را به یک خروجی رمزنگاری‌‌شده با اندازه‌ی ثابت تبدیل می‌‌کند. هش (Hash) با استفاده از الگوریتم‌‌های خاص ساخته می‌‌شود و برای مدیریت بلاک چین‌ها ضروری است) شبکه قابل برگشت است. اساساً، هر مرحله ای که به یک تراکنش روی زنجیره مرتبط می‌شود، در بلاک چین اتفاق می‌افتد و وضعیت بلاک چین برای وقوع و اعتبار تراکنش تغییر می‌کند.

در مقابل، یک تراکنش Off-Chain ارزش خارج از بلاک چین را می‌گیرد. و می‌توان آن را با استفاده از چندین روش اجرا کرد.

ممکن است قرارداد انتقال بین طرفین معامله وجود داشته باشد.

استفاده از شخص ثالثی مانند ضامن که ضمانت اجرای معامله را تضمین می‌کند. پردازشگرهای پرداخت امروزی مانند پی پال روی این خطوط کار می‌کنند.

یک شرکت‌کننده در ازای توکن‌های رمزنگاری، کوپن‌ها را خریداری می‌کند و کد را به طرف دیگری می‌دهد که می‌تواند آن‌ها را بازخرید کند. بسته به ارائه دهنده خدمات کوپن، بازخرید در یک ارز دیجیتال یا در ارزهای مختلف امکان پذیر است.

به ساده‌ترین روش، دو طرف حتی می‌توانند کلیدهای خصوصی خود را با مقدار ثابتی از سکه‌های رمزنگاری شده مبادله کنند. به این ترتیب، سکه ها هرگز آدرس یا کیف پول را ترک نمی‌کنند، اما ارز یک مالک جدید Off-Chain دریافت می‌کند.

مزایای معاملات 

  • آن‌ها را می توان فورا اجرا کرد. از سوی دیگر، تراکنش‌هایOn-Chain بسته به بار شبکه و تعداد تراکنش‌هایی که در صف منتظرند تا تأیید شوند، می‌توانند زمان تاخیر زیادی داشته باشند.
  • تراکنش‌های Off-Chain معمولاً کارمزد تراکنش ندارند، زیرا هیچ چیزی در بلاک چین اتفاق نمی‌افتد. از آنجایی که هیچ ماینر یا شرکت کننده‌ای به اعتبارسنجی تراکنش نیازی ندارد، پس هیچ کارمزدی وجود ندارد، که آن را به گزینه ای جذاب تبدیل می‌کند، به خصوص اگر مبالغ زیادی در میان باشد. در همین حال، تراکنش‌های On-Chain ممکن است در مواقعی هزینه بالایی داشته باشند، که منجر به مشکلات بیت‌کوین داست (Bitcoin Dust) می‌شود، وضعیتی که به دلیل کارمزد تراکنش‌های بالا، مقادیر کم بیت‌کوین قابل معامله نیست.
  • تراکنش‌های Off-Chain امنیت و ناشناس بودن بیشتری را برای شرکت کنندگان فراهم می‎‌کند زیرا جزئیات به صورت عمومی پخش نمی‌شوند. در مورد تراکنش‌های زنجیره‌ای، می‌توان تا حدی هویت یک شرکت‌کننده را با مطالعه الگوهای تراکنش تعیین کرد.

آیا معاملات Off-Chain بهتر از معاملات On-Chain هستند؟

هم تراکنش‌های Off-Chain و هم تراکنش‌های On-Chain مزایا و معایب خاصی را برای کاربران ارزهای دیجیتال ارائه می‌کنند. فناوری بلاک چین یک مشکل مقیاس پذیری دارد که می‌توان آن را از طریق راه حل‌های Off-Chain مدیریت کرد. در حالی که زمان تایید تراکنش در زنجیره بسته به تراکم شبکه می‌تواند بسیار متفاوت باشد، تراکنش‌های Off-Chain بلافاصله اجرا می‌شوند. این هزینه همچنین برای تراکنش‌های Off-Chain کمتر است، و ممکن است تا زمانی که تراکنش به بلاک چین اضافه نشود، هیچ کارمزدی نداشته باشد. تراکنش‌های Off-Chain نیز می‌توانند حریم خصوصی بیشتری را ارائه دهند، به طوری که جزئیات تراکنش‌ها از بلاک‌چین اصلی دور مانده و به صورت عمومی پخش نمی‌شوند.

اما مبادلاتی برای معاملات Off-Chain وجود دارد. به عنوان مثال، شبکه Liquid تمرکز زدایی بیت‌کوین را قربانی تراکنش‌های متصل می‌کند و شبکه لایتنینگ نیاز دارد که BTC قفل شود و ظرفیت محدودی برای هر کانال پرداخت وجود دارد. اساسا، هنوز هیچ راه حل دائمی برای تراکنش‌های On-Chain وجود ندارد. فقط مبادلاتی وجود دارد که خواسته‌ها را بر اساس نیاز فرد برآورده می‌کند. همانطور که بلاک چین و کریپتو در حال تکامل هستند، فرصت‌هایی وجود دارد که Off-Chain راه‌حلی دائمی باشد، اما این مسئله فقط در طول زمان مشخص خواهد شد.

نتیجه‌گیری

عوامل زیادی می‌توانند در تصمیم گیری برای تکمیل تراکنش‌های خود در بلاک چین یا خارج از آن نقش داشته باشند. معاملات Off-Chain برای کسانی که به دنبال معاملات سریع، ارزان و خصوصی هستند، بهترین هستند. تراکنش‌های زنجیره‌ای می‌توانند برای کسانی که به دنبال امنیت، اعتبارسنجی و تغییر ناپذیری هستند بهتر باشد. درک مزایا و معایب تراکنش‌های On-Chain و Off-Chain و همچنین آنچه از تجربه پرداخت خود می‌خواهید و نیاز دارید می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را برای نیازهای خود بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

*

code

فهرست